Druhá půlka října je vedle druhé půlky dubna mým nejoblíbenějším fotografickým obdobím. Podzimní barvy jsou v tom nejlepším. Ne vždy však přeje počasí. Dříve, tím myslím v mých fotografických začátcích v letech 2008-2015 byl podzim často vlhký a zamračený. O mlhy nebylo nouze, často však trvaly celé dny a bylo to na mě až moc šedivé a nevlídné. Navíc jsem pracoval v kanceláři v Praze a k focení jsem se dostával spíše o víkendech. Roky 2017-18 byly naopak hodně slunečně, já měl čas fotit (už jsem opustil kancelářskou práci), ale zároveň bylo velké sucho a mlhy nebyly ani ty šedé a dlouhé, natož pak ty krásné ranní a přízemní. Viz mé články zde (2017), a zde (2016).

Podzim jak má být!

Letos si naopak nemohl stěžovat. Tak zaprvé jsem si užil fantastických podzimních barev již v září v Kanadě. A na a pak jsem se přesně včas vrátil zpět do ČR. V říjnu bylo všechno: slunce, mlhy, inverze, spousta červánků, proto jsem opět nevěděl, kde dřív fotit. Obrovským štěstím bylo, že inverze, která pokryla skoro celý středočeský kraj, končila právě na územní Českého ráje a zde bylo možné fotit bílé „moře/ oblačnosti, nad kterým vykukovaly Trosky a další dominanty Českého ráje. I focení v mlze mělo díky blízkosti slunce svoje výjimečné světelné kvality.

Letos jsem až na pár výjimek fotil jen bez-zrcadlovkou Nikon Z6 a jak už asi víte z předchozích článků, jsem náramně spokojen. Letos jsem zkoušel i panoramata, většinou z ruky bez stativu.

Inverze pod Kozákovem: Tatobitský kostel a Trosky v pozadí

Je už podzim fuč?

Focení krajiny Českého ráje jsem věnoval celkem asi šest dní, zde je ukázka fotografií, které jsem pořídil. Zní to paradoxně, podzim není ani v druhé půlce, ale pro mě už vlastně fotograficky skončil, většina stromů opadala. Listopad a prosinec není zrovna mým oblíbeným obdobím, pokud nějak výjimečně brzo nezamrzne nebo nenapadne. Nechám se překvapit, jaká bude zima letos. Dost se těším, protože tu minulou jsem moc nefotil.

A jak se fotograficky vyvedl podzim vám?

Netradiční pohled na známou Mariánskou vyhlídku: Hrubá skála a Trosky jsou v pozadí