Fotografování na Havaji (díl 1): pláž Lanikai
Lanikai beach, pláž, Hawaii, Oahu, Havajské ostrovy, moře, tyrkysová
Vašek
27.7.2016

Všechny Havajské ostrovy mají nádherné pláže. Ne všechny jsou vhodné pro koupání, za to fotit lze každou. Pár nejfotogeničtějších bych Vám tu rád představil s několika postřehy na okraj, které mohou využít fotografové i bez toho, aby kdy na Havaj vyjeli. Začínáme pláži Lanikai, která patří mezi ty vůbec nejfotogeničtější.

Pláž Lanikai se nachází na ostrově Oahu, který je ze všech ostrovů nejlidnatější. Nejvíce obydlená část ostrova je však na západním pobřeží, kde je i Honolulu a proslulá pláž Waikiki. Na východním pobřeží jsou ale dle mého hezčí pláže – a Lanikai mezi ně patří. Samozřejmě je samo sebou, že pláž na východě je jak dělaná pro východ slunce.

Lanikai beach je fotogenická díky dvěma ostrůvkům (Mokolua Islands) nedaleko na horizontu. Ty ozvláštňují kompozici díky svému poměrně symetrickému pyramidovému tvaru.

Lanikai beach, pláž, Hawaii, Oahu, Havajské ostrovy, moře, východ slunce, sunriseNIKON D750 (40mm, f/9, 1/250 sec, ISO100)

Lanikai beach, pláž, Hawaii, Oahu, Havajské ostrovy, moře, tyrkysová

NIKON D7100 (170mm, f/9, 1/100 sec, ISO100)
Pohled na pláž Lanikai a Pacifik ze stezky Pillbox trail (ostrov Oahu, Havaj)

Lanikai beach, pláž, Hawaii, Oahu, Havajské ostrovy, moře, tyrkysová

NIKON D7100 (18mm, f/5.6, 1/400 sec, ISO100)
Pohled na pláž Lanikai a Pacifik ze stezky Pillbox trail (ostrov Oahu, Havaj)

Lanikai má ještě jednu velkou výhodu pro fotografy. Přímo nad pláží je možné vystoupat na malý pahorek (stezka se jmenuje Pillbox Trail), odkud máte na pláž téměř letecký pohled. Právě  odsud jsem pořídil fotky jak z drona.

Pár tipů k focení pláží během východu slunce

Na východ slunce je u moře dobré dorazit alespoň 40 minut předtím, než slunce vyleze nad horizont. Nad mořem většinou není tolik oblačnosti a už cca 30 minut před samotným východem může být východní obloha plná sytých červánků (zejména pokud je vysoká oblačnost). Pokud je nízká oblačnost, vytvoří se červánky cca 10-5 minut před východem. Pokud mraky nejsou vůbec, je právě cca 20-40 minut před východ na horizontu zajímavý modro-růžový gradient.

Lanikai beach, pláž, Hawaii, Oahu, Havajské ostrovy, moře, východ slunce, sunrise

NIKON D7100 (16mm, f/6.3, 1/160 sec, ISO100)
cca 5 minut před východ slunce se na nebi vytvořily červánky, které pak vydrželi i krátce po východu slunce (Lanikai beach, Oahu, Havaj)

Já jsem na Lanikai dorazil cca 20minut před východem, což nebylo pozdě, protože byly na obzoru nízké mraky. Protože po nebi pluly docela rychle, rozhodl jsem se rychle najít stanoviště a rozbalit stativ s hustým ND filtrem udělat dlouhé expozice. Na pohyb mraků je třeba cca 15-30s opozice (nebo delší) a k tomu je za rozbřesku třeba ten nejhustší filtr – já použil VF Filtr ND 1000 a k tomu nechal nasazený polarizák (CPL). U něj je třeba ještě před namontováním ND filtru třeba zkontrolovat, která pozice (zrušení oldlesků nebo jejich ponechání) lépe sedí kompozici – často u pláže nechávám odlesky vidět, neboť tak voda více reflektuje barvy oblohy.

Ideální focení při východu (ale i západu) trvá jen něco kolem 15-20 minut, a je to tudíž docela fofr, obzvláště tehdy, pokud Vám místo nabízí více možností pro různé kompozice. Proto je ideální mít terén obhlédnutý předen – klidně za špatného poledního slunce, kdy si vyberete motivy pro popředí (palmy, loďky, lidi, lehátka apod.). Na Havaji jsem měl málo času, abych se na jakékoli místo dostal dvakrát, musel jsem tedy během 20 minut řešit dilema, zda dobré světlo využít pro jednu solidní kompozici, nebo jich hledat více s rizikem, že mi světlo během hledání a štelování stativu uteče.

Moje postřehy k dilematu se stativem/bez stativu

Nejen na pláži se musíte během rozbřesku nebo soumraku rozhodnout, zda:

 1. chcete mít méně fotek se stativem na dlouhý čas s máznutou vodou
 2. raději mít více fotek a více různých kompozic a fotit bez stativu.

První možnost může vést k silnější fotce, která má unikátní atmosféru (pohybová neostrost vody vyhladí vlny a vede ke klidnějšímu dojmu). Díky nutné přípravě a delší expozici jich však uděláte se stativem během 20 minut jen několik. Jak to? S ND filtrem je těžké komponovávat a přeostřovat – k tomu je vždy buď nutné přepnout na live-view a „na-boostovat“ ISO na nejvyšší hodnotu (a clonu na nejnižší číslo), což zabere překvapivě dost času, nebo je varianta ponechání clony a ISO na stejné hodnotě, pak je ale třeba ostřit v hledáčku a k tomu je nutné filtry vyšroubovat a později opět nasadit.

Lanikai beach, pláž, Hawaii, Oahu, Havajské ostrovy, moře, východ slunce, sunrise, fotograf se stativemNIKON D7100 (24mm, f/6.3, 1/125 sec, ISO100)

Během svítání se neustále mění množství světla, je nutné měnit expozici – což při nasazeném ND filtru většinou jinak než pokus omyl nejde, někdy až na třetí pokus chytíte ideální histogram (volí se technika exponování vpravo – tedy fotka by měla být co nejvíce světlá, ale bez přepalů).

Při focení bez ND filtru je naopak dobré odložit stativ, díky čemuž máte možnost rychle hledat nové kompozice z různých stanovišť a výšek (úplně u země/vody nebo z většího nadhledu) – přesně tohle jde se stativem špatně, respektive to trvá. Při focení bez stativu je nutné si pohlídat krajní udržitelný čas, u mého širokáče Nikkor 10-24mm na d7100 považuji za bezpečnou hodnotu časy nad 1/40s. Abych jej dosáhl, nebojím se zůstat s clonou nízko na hodnotě kolem f5,6 – pokud se neostří na extrémně blízký předmět v popředí, je celá scéna dostatečně pro-ostřená, širokáče mají navíc nejsilnější kresbu právě kolem této clony.

Lanikai beach, pláž, Hawaii, Oahu, Havajské ostrovy, moře, východ slunce, sunrise, ostrůvky v mořiNIKON D750 (20mm, f/11, 30 sec, ISO100)

Když jsem na fotogenické lokalitě poprvé a už se tam nemůžu vrátit, volím obyčejně variantu b). Na fotogenických lokalitách během dobrého světla volím taktiku „úplného vytěžení“. Co to přesně znamená – o tom se rozepíšu někdy příště. Tady na Lanikai jsem ale za každou cenu chtěl jednu fotku s mázlou vodou. Zvolil jsem kompromis. Pár fotek ze stativu, a pár bez. Měl jsem ten luxus, že jsem na pláži nebyl sám, Pavel, další fotograf, fotil mezitím z ruky, měl jsem tedy lepší pocit, že snad nic nezmeškám.

Jak to dopadlo:

Lanikai beach, pláž, Hawaii, Oahu, Havajské ostrovy, moře, východ slunce, sunriseNIKON D7100 (24mm, f/6.3, 1/200 sec, ISO100)

No, potvrdilo se, že focení se stativem nemám moc rád. Až po focení během filtrování fotek v Lightroomu jsem přišel na to, že jsem použil moc široké ohnisko a že můj záměr komponovat ostrovy vpravo a slunce vlevo do jisté symetrické trojice fungoval až později, nikoli však se sluncem za horizontem. Zpětně jsem si přál, abych býval měl foťák natočený více vpravo a dal ostrůvky více na střed. Takto jsem musel hooodně řezat. No ještě že mají foťáky megapixelů habaděj.

Lanikai beach, pláž, Hawaii, Oahu, Havajské ostrovy, moře, východ slunce, sunrise

NIKON D750 (20mm, f/3.5, 17 sec, ISO100)
původní kompozice bez ořezu – ve výsledku je bez slunce vpravo nad horizontem příliš asymetrická

Lanikai beach, pláž, Hawaii, Oahu, Havajské ostrovy, moře, východ slunce, sunrise

NIKON D750 (20mm, f/9, 10 sec, ISO100)
Výsledná kompizice je docela velký ořez

Další postřeh: focení na hezkém místě, kde jste jen jednou, během východu nebo západu je docela stres, pokud Vám záleží na výsledku. Pokud se chcete kochat a fotit zároveň, pakl vězte, že to moc dobře nejde.

Lanikai beach, pláž, Hawaii, Oahu, Havajské ostrovy, moře, východ slunce, sunriseNIKON D7100 (16mm, f/6.3, 1/320 sec, ISO100)
Lanikai beach, pláž, Hawaii, Oahu, Havajské ostrovy, moře, východ slunce, sunriseNIKON D7100 (10mm, f/6.3, 1/200 sec, ISO100)
Lanikai beach, pláž, Hawaii, Oahu, Havajské ostrovy, moře, východ slunce, sunrise, dramatické světloNIKON D7100 (24mm, f/6.3, 1/40 sec, ISO100)

S výsledkem jsem ale za poměrně ztížených okolností docela spokojen. Bohužel jsem nenašel na místě palmu na správném místě vzhledem k ostrůvkům a slunci  –  fotka s palmou v popředí mohla mít větší hloubku prostoru. K tomu jsem nakonec použil pár typických havajských loděk, které jsem si vyhlédl už při příchodu na pláž.

Lanikai beach, pláž, Hawaii, Oahu, Havajské ostrovy, moře, tyrkysová

NIKON D7100 (22mm, f/7.1, 1/250 sec, ISO100)
Panorama Lanikai beach (na snímku vlevo) z Pillbox trail (ostrov Oahu, Havajské ostrovy)

Jsem fotograf, cestovatel, učitel, trenér. Focení mě pohltilo, je to moje denní dávka duševní hygieny. Nejčastěji fotím v Českém ráji nebo v podhůří Jizerských hor, kde pořádám fotografické workshopy. Vedle krajiny fotím produkty, nemovitosti, rodiny, děti, svatby, veřejné akce. No zkrátka takřka vše, kde hraje roli krásné světlo. 

Václav Bacovský

fotograf, autor blogu krasnesvetlo.cz

3 Komentáře

 1. Hanka

  Moc dekuju Vasku, krasne barevne letni fotky! Radost na ne koukat! Nektere musis mit na pristi vystave! Papa zdravim moc z Anglie Hanka

  Odpovědět
 2. Pavel

  Jj, nádhera. Ale stejně jsou lepší hory než oceán 🙂

  Odpovědět

Trackbacky/pingbacky

 1. Focení na Havaji (díl 3): barvy země ve Waimea Canyon na ostrově Kauai - Fotoblog nejen pro fotografy - […] 1. díl: pláž Lanikai […]
 2. Fotografování na Havaji (díl 4): Hanalei Bay - Fotoblog nejen pro fotografy - […] o focení na Havaji je zde: Díl 1, Díl 2, Díl 3, v AJ o focení […]
 3. Focení na Havaji (díl 5): bambusový les na Pipiwai Trail, ostrov Maui - Fotoblog nejen pro fotografy - […] o focení na Havaji je zde: Díl 1 – Pláž Lanikai, Díl 2 – Delfíni z Katamaránu, Díl 3 – Waimea […]
 4. Focení na Havaji (díl 6): noční nebe a mléčná dráha jak lampion - Fotoblog nejen pro fotografy - […] o focení na Havaji je zde: Díl 1 – Pláž Lanikai, Díl 2 – Delfíni z Katamaránu, Díl 3…
 5. Fotografujeme Havaj (díl 7): pláž Wai’anapanapa - Fotoblog nejen pro fotografy - […] o focení na Havaji je zde: Díl 1 – Pláž Lanikai, Díl 2 – Delfíni z Katamaránu, Díl 3…

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kategorie e-shopu

Fotím na zakázku

Vlastním špičkové fotografické vybavení a mám 10 let zkušeností z praxe. Díky tomu můžete ode mě mít kvalitní fotky z vašich veřejných, firemních i rodinných akcí.

Fotím konference a firemní akce

Fotoreportáže z konferencí a firemních akcí

Interiéry a exteriéry nemovitostí

Fotografie interiérů a exteriérů nemovitostí

Produktové a ilustrační fotky

Fotografie produktů a ilustrační fotky

Portréty na web nebo blog

Portréty a ilustrační fotky na web nebo blog

Svatební fotografie

Svatební fotky

Rodinné fotky

Rodinné fotky