Jsem na služební cestě v Estonsku, což přináší dvě příjemné věci: za prvé v Estonsku pro nadaci Friedrich Naumann Stiftung dělám samé zajímavé projekty, a za druhé jsem si naplánoval dva dny navíc tak, abych mohl fotit. V pátek skoro celý den lilo. Mně to nevadilo, naopak jsem doufal, že navečer přestane a nastanou ty pravé fotogenické podmínky. A tak tomu i bylo.

Více fotek ze zemního Tallinnu zde.
A zde o výletu do Rigy z Tallinnu na jeden den.

Vyhlídková plošina Patkuli - z mého hlediska nabízí nejhezčí výhled na Tallinn. Mě však po dešti zaujalo, jak se na lesklé dlažbě zrcadlily postavy turistů. Tady začala vznikat moje série fotek reflexí.

NIKON D750 (55mm, f/6.3, 1/640 sec, ISO100)
Vyhlídková plošina Patkuli – z mého hlediska nabízí nejhezčí výhled na Tallinn. Mě však po dešti zaujalo, jak se na lesklé dlažbě zrcadlily postavy turistů. Tady začala vznikat moje série fotek reflexí.

Když po dešti vysvitne hned sluníčko, bývají ve městech velké kaluže, ve kterých se zrcadlí buď jen nebe (to vidí většina lidí), nebo taky cokoli, když si umíte najít tu správnou perspektivu (a to fotografové umí) – většinou stačí dřepnout a jít foťákem co nejníže a použít dostatečně široké ohnisko.

Ulice v Tallinu po dešti - reflexe katedrály Alexandra Něvského

NIKON D750 (70mm, f/4, 1/100 sec, ISO1000)
Ulice v Tallinnu po dešti – reflexe katedrály Alexandra Něvského

Ačkoli jsem do Tallinnu nepřijel fotit jen kaluže, už po pár minutách focení mi došlo, že by na tohle téma mohla vyjít slušná kolekce, a tak jsem záměrně kaluže vyhledával.

reflexe st. Mary's Cathedral

NIKON D750 (55mm, f/5.6, 1/40 sec, ISO100)
reflexe st. Mary’s Cathedral

Když jsem fotil skrze kaluž na hlavním náměstí, bylo kolem spousta fotografů. Většina asi moc nechápala, co s tou kaluží mám. Pak pár Číňanů přišlo taky ke kaluži, bez mrknutí do hledáčku tam práskli fotku a pak se nestačili divit – měli tam náměstí zdvojené jak v zrcadle. Hned to začali ukazovat dalším Číňanům a za chvilku tam vznikla kalužománie. Pár jich bylo bohužel i přede mnou, takže mi spolehlivě zkazili záběr. Takže jsem se odporoučel jinam. Další kaluže jsem si dal v pátek ráno, vstával jsem před šestou na východ slunce. Ten sice moc nevyšel, ale zato byly všechny ulice krásně prázdné a Číňanů taky málo (ale pár jich bylo).

Ráno na náměstí - skoro žádné lidi a hlavně čínští fotografové

NIKON D750 (19mm, f/5.6, 1/60 sec, ISO100)
Ráno na náměstí – skoro žádné lidi a hlavně čínští fotografové

Takže až vám bude na výlete ve městě pršet a pak vysvitne sluníčko, nedivte se, že se kolem kaluží plazí fotografové.

Ulice v Tallinu po dešti

NIKON D750 (200mm, f/5, 1/400 sec, ISO220)
Ulice v Tallinu po dešti

originál úvodního snímu - všechny reflexe jsem záměrně otočil vzhůru nohama, aby tak více probouzely zvídavost diváka

NIKON D750 (46mm, f/6.3, 1/160 sec, ISO100)
originál úvodního snímu – všechny reflexe jsem záměrně otočil vzhůru nohama, aby tak více probouzely zvídavost diváka