Nedávno jsem se vrátil z týdenního objevování a prozkoumávání portugalského ostrova Madeira. Ten už je skoro deset let velmi oblíbeným cílem českých turistů (a samozřejmě nejen českých), ale také fotografů. Jednou z výhod Madeiry je rozmanitost terénu a krajiny a tudíž i motivů, které lze fotit. Svítí sluníčko a je hezky? Můžete fotit vysoko v horách, nebo dole u pláže. Je inverze? Pak to chce do těch nejvyšších hor. Prší a je ošklivo na severu? Stačí přejet na jih a bude tam líp. Je mlha? Pak je ten nejlepší moment zajet na Fanal v sever-západní část ostrova! Proč? Protože právě zde se v mlze fotí nejlépe.

Fanal leží v nadmořské výšce cca 1150m, což je shodou okolností výška, kde se na Madeiře často drží mraky přicházející ze severu. A to je právě důvod, proč je právě zde velmi často mlha.

Mlha je sice často fotogenická, ale chce to nějaký výrazný motiv. A o ty tu není nouze. Fanal je totiž taková pastvina na náhorní plošině, kde rostou podivně zkroucené stromy, krásné obrostlé mechy a kapraděmi. Suma-sumárum: tohle je skvělá fotografická kombinace.

Fanal - mlžný les na Madeiře

Fanal – mlžný les na Madeiře

U Fanalu je možné zaparkovat na dvou místech, buď vlevo na malém parkovišti kousek za lagunou. Nebo lze jet ještě o cca 150m dále nahoru a po odbočení vlevo (při jízdě od Ribeira de Janela) parkovat u malé budovy jménem „Posto Florestal Fanal“. Zde prochází i vyhlídková trasa PR 13 Vereda do Fanal, které se můžete ze začátku držet a vyšlápnout si schody, pak se ovšem trasa stáčí na východ (doprava), a já naopak doporučuji jít doleva po neznačených pěšinách a nebo jít kousek podél značené stezke Vereda da Ribeira Funda, která jde právě na západ. Po cca 500 metrech ten nejhezčí úsek mlžné pastviny končí a dle mého má cenu jít maximálně k malé laguně, kde jsem se otáčel. Doporučuji dojít více na sever na hranu, odkud je při absenci mlhy nebo inverze vidět část severního pobřeží a hladina moře a pak se vracet zpět k autu.

Fanal - mlžný les na Madeiře

Fanal – mlžný les na Madeiře

Fanal - mlžný les na Madeiře

Fanal – mlžný les na Madeiře

Mám jedno varování. Terén je tu občas krkolomný, a počítejte s tím, že se tu pasou krávy. Jsou klidné, a i když tu jsou i býci, jejich agrese se nebojím. Přesto se mi zde podařilo utrpět malé zranění! Hádejte jak…ano, uklouzl jsem na kravinci! Takže bacha, bylo to docela nepříjemné.

K samotnému focení mám dva tipy: vyplatí se mít spíše širší ohniska. Pokud je mlha opravdu velká a začíná se kondenzovat do mrholení, mějte u sebe otírací hadřík, jinak se vám objektiv brzy orosí až zamlží a to není dobré.

 

Fanal - mlžný les na Madeiře

Fanal – mlžný les na Madeiře

Fanal - mlžný les na Madeiře

Fanal – mlžný les na Madeiře