Besedické skály skýtají možnost pro krásnou procházkou, kombinující zábavné průchody a průlezy úzkým skalním bludištěm (Chléviště), tak panoramatické výhledy na severozápadní stranu, s pohledy na Malou Skálu, Frýdštejn, Ještěd, Drábovnu a Jizeru. Později pak i na Suché skály. Toto je parádní trasa, jedna z mých nejoblíbenějších v Českém ráji. I v létě zde není tak narváno jako v Prachovských skalách nebo na Hruboskalsku.

Jako výchozí bod doporučuji Besedice, zde je parkoviště (http://mapy.cz/s/7HhT). Odtud doporučuji jít okružní trasu převážně po žluté. Z parkoviště tedy nejprve po červené, pak klidně po modré, pak se napojíte na žlutý okruh. Celkem má trasa jen 3.6 km, takže pohoda i pro rodinný výšlap s dětmi. Možno alternativně prodloužit po červené do Malé Skály a zajít na oběd do Hotelu Malá Skála zde: https://mapy.cz/s/3pZeZ

NIKON D750 (20mm, f/8, 1/100 sec, ISO100)

Asi nejfotogeničtější místo je Husníkova vyhlídka, která se nachází na žluté vyhlídkové trase skalním městem zvaném Chléviště.

NIKON D750 (20mm, f/6.3, 1/50 sec, ISO200)

Fotil jsem převážně Nikonem D750 a objektivem Nikkor 20mm f/1.8. Na většině fotek je použita HDR technika, tedy spojení dvou expozic v Lightroomu. Fotky jsem pořizoval kvůli nedostatku času bez stativu. Nejlepší světlo je jen jednu hodinu před západem slunce a já přijel poměrně pozdě (po cestě jsem ještě fotil Frýdštejn a okolí). Podobný výsledek lze dosáhnout i jednou jedinou expozice, jen by bylo ve stínech více šumu.

NIKON D5300 (55mm, f/7.1, 1/200 sec, ISO160)

Z Husníkovy a Hořákovy vyhlídky je vidět hřeben Vranov/Pantheon-Frýdštejn-Kopanina, který dál vede až k Ještědu, vlevo je pak krásně vidět Drábovna. Nejvíce jsem fotil siluetu borovice a konstrukce zábradlí. Slunce je v této pozici na jaře na podzim.

NIKON D750 (20mm, f/4.5, 1/13 sec, ISO200)

Dnes jsem na internetu pátral, kdo že byl pan Antonín Husník. Našel jsem, že pánové Husník a Hořák (po něm je pojmenovaná sousední vyhlídka) byli místní obyvatelé, vlastenci a nadšenci, kteří pomáhali zpřístupnit Besedické skály. Víz citát z webu interregion.cz:

Ing. Antonín Husník (1894–1948) byl šéfkonstruktérem a technickým ředitelem firmy Aero, která konstruovala československá letadla, se spolupracovníky se podílel na návrhu více než 50 letadel, z nichž 8 se dostalo i do výzbroje československé armády. Byl vlastencem a významným mecenášem při dodávce kovových prvků zajištění průchodů skalami a vyhlídek. 

Zde pár fotek ze skalních bludišť:

NIKON D750 (13mm, f/5, 1/8 sec, ISO200)

Zde je pohled na Malou Skálu:

NIKON D5300 (86mm, f/8, 1/200 sec, ISO160)

A zde výhled na jarní Suché skály z výše doporučené trasy, které jsou ovšem focený v jiný den při východu slunce.

Suché skály

Suché skály

Suché skály v Českém ráji - východ slunce

Záběr s místečka kousek pod vyhlídkou Sokol

Suché skály v Českém ráji - východ slunce

Jarní východ slunce nad Suchými skalami