Prodej aparátů Nikon 1, tedy systémové bezzrcadlovky s výměnými objektivy (mirroless) je nyní oficiálně ukončen. 7 let po uvedení na trh Nikon vzdal boj v tomto segmentu. Podle všech indicií se zdá, že totiž brzy přijde s full-frame bezzrcadlovkou, což je segment, který v cílové skupině nadšení amatéři/profi budí největší rozruch. Právě velikost čipů jeden palec (CX formát) u řady Nikon 1 byl nejvíce kritizován. Proč mi je přesto konce fotoapárátů Nikon 1 líto?

Přes velkou kritiku formátu Nikon 1 jsem si já naopak vždy myslel, že malý snímač o velikosti CX (jeden palec) smysl měl a dokonce jsem minulý rok koupil Nikon J5. Jsem s ním spokojen a minimálně 1-2 roky jej hodlám používat na cesty na kolo. Díky malému snímači je Nikon J5 foťák do kapsy, přitom na nízké ISO podávám výkon DX zrcadlovky. A o to mi přesně šlo.

Většina fotografů kritizovala vysoký šum na vyšší ISO (oprávněně) a nemožnost fotit s malou hloubkou ostrosti (což mi přišlo jako nepochopení, k čemu je systém Nikon 1 dobrý). Největší síla vedle rozměrů a váhy byla dostupnost kvalitních skel. Největší bolest pak dle mého byla spíše cena, než nedostatečný obrazový výkon.

NIKON D90 (155mm, f/5.6, 1/800 sec, ISO320)

Níže přikládám fotky, které jsem pořídil Nikonem J5. Dlouho jsem spokojeně fotil i Nikonem 1 S1 a Nikon 1 V1. Pokud se v bazaru objeví levné teleobjektivy a levný širokáč na Nikon 1, budu uvažovat o koupi. Pokud případně o prodeji uvažujete (zejména mi jde o objektiv 6,7-13mm), dejte mi vědět.

Co tedy říci závěrem: mě dávalo portfolio foťáků s různou velikostí čipu (CX, DX, FX) velký smysl, přijde mi škoda, že vývoj a prodej se zastavil, ale tak chápu, že se tyto stroje málo prodávaly a že Nikon potřeboval finance nalít do vývoje nové bezrcadlovky. Pokud by byla nová řada malá a skla nebyla pekelně drahá, mohl by to být krok správným směrem. A kdo ví, třeba až se finance Nikonu zahojí (že na tom Nikon nedávno nebyl dobře, jsem psal zde), bude řadě Nikon 1 s CX senzorem resuscitována.