Tak nám pohřbili Nikon 1
Vašek
24.5.2018

Prodej aparátů Nikon 1, tedy systémové bezzrcadlovky s výměnými objektivy (mirroless) je nyní oficiálně ukončen. 7 let po uvedení na trh Nikon vzdal boj v tomto segmentu. Podle všech indicií se zdá, že totiž brzy přijde s full-frame bezzrcadlovkou, což je segment, který v cílové skupině nadšení amatéři/profi budí největší rozruch. Právě velikost čipů jeden palec (CX formát) u řady Nikon 1 byl nejvíce kritizován. Proč mi je přesto konce fotoapárátů Nikon 1 líto?

Přes velkou kritiku formátu Nikon 1 jsem si já naopak vždy myslel, že malý snímač o velikosti CX (jeden palec) smysl měl a dokonce jsem minulý rok koupil Nikon J5. Jsem s ním spokojen a minimálně 1-2 roky jej hodlám používat na cesty na kolo. Díky malému snímači je Nikon J5 foťák do kapsy, přitom na nízké ISO podávám výkon DX zrcadlovky. A o to mi přesně šlo.

Většina fotografů kritizovala vysoký šum na vyšší ISO (oprávněně) a nemožnost fotit s malou hloubkou ostrosti (což mi přišlo jako nepochopení, k čemu je systém Nikon 1 dobrý). Největší síla vedle rozměrů a váhy byla dostupnost kvalitních skel. Největší bolest pak dle mého byla spíše cena, než nedostatečný obrazový výkon.

NIKON D90 (155mm, f/5.6, 1/800 sec, ISO320)

Níže přikládám fotky, které jsem pořídil Nikonem J5. Dlouho jsem spokojeně fotil i Nikonem 1 S1 a Nikon 1 V1. Pokud se v bazaru objeví levné teleobjektivy a levný širokáč na Nikon 1, budu uvažovat o koupi. Pokud případně o prodeji uvažujete (zejména mi jde o objektiv 6,7-13mm), dejte mi vědět.

Co tedy říci závěrem: mě dávalo portfolio foťáků s různou velikostí čipu (CX, DX, FX) velký smysl, přijde mi škoda, že vývoj a prodej se zastavil, ale tak chápu, že se tyto stroje málo prodávaly a že Nikon potřeboval finance nalít do vývoje nové bezrcadlovky. Pokud by byla nová řada malá a skla nebyla pekelně drahá, mohl by to být krok správným směrem. A kdo ví, třeba až se finance Nikonu zahojí (že na tom Nikon nedávno nebyl dobře, jsem psal zde), bude řadě Nikon 1 s CX senzorem resuscitována.

Jsem fotograf, cestovatel, učitel, trenér. Focení mě pohltilo, je to moje denní dávka duševní hygieny. Nejčastěji fotím v Českém ráji nebo v podhůří Jizerských hor, kde pořádám fotografické workshopy. Vedle krajiny fotím produkty, nemovitosti, rodiny, děti, svatby, veřejné akce. No zkrátka takřka vše, kde hraje roli krásné světlo. 

Václav Bacovský

fotograf, autor blogu krasnesvetlo.cz

3 Komentáře

 1. Jiří

  Dobrý den, Václave. Chci jen říct, že mi řada N1 byla taky sympatická a že mě mrzí, že jsem prováhal správný čas si některý pořídit. Chápal jsem hlavně J5 jako výborného rivala kompaktů typu G7 X a RX100, který jim dává na frak možností nasadit si skla různých ohnisek, ba i ta špičková z větších formátů. Díky, že jste mu věnoval rozloučení a respekt! Budu se k Vám rád chodit dívat na další fajn fotky z cest. A k Thomasi Stirrovi na volavky a jinou zvířenu a kytky. No, uvidíme, třeba Nikon opravdu překvapí i něčím lidovějším, než jen tou FF CSC – podle některých drbů si registrovali i jakýsi nový kompakt.

  Odpovědět
  • Václav Bacovský

   Dobrý den, Jiří, díky za milý komentář. Zrovna teď, když Sony vydala další update k Sony RX100 mě opět mrzí, že Nikon s vývojem nešel dál, protože ta skla k tomu měl dost dobrá. Fotky od Thomase Stirra mě taky moc baví, uvidíme, jak dlouho nám u Nikon 1 ještě vydrží. Taky jsem zvědav, s čím se letos Nikon vytasí, taky jsem slyšel zvěsti, že resuscitují tu ohlášenou a pak pohřbenou řadu kompaktů DL, já si spíše myslím, že bude jen nástupce kompaktu P900.

   Odpovědět
   • Jiří

    A já děkuji Vám, Václave, za milou odpověď. No ano, vyznat se dnes v tom, co Nikon opravdu udělá, je jako cesta nočním lesem bez baterky 🙂 Ale už kvůli zachování pořádné konkurence na trhu bych Nikonu přál, aby se jim ten propad v závodech jednopalcovek podařilo napravit. Přeji Vám (a všem, co sem k Vám chodí) krásné léto!

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kategorie e-shopu

Fotím na zakázku

Vlastním špičkové fotografické vybavení a mám 10 let zkušeností z praxe. Díky tomu můžete ode mě mít kvalitní fotky z vašich veřejných, firemních i rodinných akcí.

Fotím konference a firemní akce

Fotoreportáže z konferencí a firemních akcí

Interiéry a exteriéry nemovitostí

Fotografie interiérů a exteriérů nemovitostí

Produktové a ilustrační fotky

Fotografie produktů a ilustrační fotky

Portréty na web nebo blog

Portréty a ilustrační fotky na web nebo blog

Svatební fotografie

Svatební fotky

Rodinné fotky

Rodinné fotky