Věžák je nádherný rybník v českém ráji. Už několikrát jsem jej fotil v noci. Ještě nikdy jsem však nefotil Věžický rybník v noci z ledu. Jak vznikl tento nápad a jak jsem si skály nad rybníkem nasvítil? Tady je příběh vzniku této fotky. 

Noční Věžák v Českém ráji během modré hodinky

Po nedělním odpoledním focení Žabakoru jsem měl trochu fotografický splín (fotografie z tohoto největšího rybníka Českého ráje neleznete zde). Podle předpovědi to bylo na docela dlouho poslední sluníčko. Vymetené nebe bylo i po západu, napadlo mě tedy realizovat plán na focení v modré hodince. Ten nápad jsem dostal při minulém fotografování Věžáku na ledu ve dne, Takhle to na Věžáku vypadlo v pozdním odpoledni.

Noční Věžák v Českém ráji během západu slunce Noční Věžák v Českém ráji během západu slunce

NIKON D90 (135mm, f/6.3, 1/250 sec, ISO200)

Při západu slunce byly skály nasvětlené je málo, v zimě slunce je holt sluníčko moc nízko a zapadá až moc k jihu. Proto jsem přemýšlel, jak mít skály nasvícené. Pak mě napadlo, že by na skály možná dosvítily dálkové reflektory auta od nedaleké silnici či parkoviště.

Noční Věžák v Českém ráji během západu slunce Noční Věžák v Českém ráji během západu slunce

NIKON D90 (14mm, f/9, 1/400 sec, ISO800)

S touhle myšlenkou jsem jel k Věžáku, dobrou půl hodinu po západu slunce. A plán vyšel celkem dobře, auto jsem nechal kousíček před parkovištěm a auto natočil směrem k rybníku a rozsvítil dálková světla. Mezitím už jsem měl nachystaný foťák s odhadnutou expozicí. Místo, kam dát foťák jsem i v relativním šeru díky minulému focení dobře poznal. Hned druhý záběr se mi líbil a rychle jsem běžel k nastartovanému autu bez řidiče. Ano, jsem trochu blázen, ale prostě jsem věřil, že tady navečer žádný zloděj nebude. S pocitem zrealizovaného nápadu jsem frčel spokojeně domů. Doma jsem ale zjistil, že nemám mobil. A pak mi došlo, že jsem mobil asi vytratil na ledu, přímo na věžáku.

Výlet jsem si tedy zopakoval, a když už jsem tam musel jet, tak jsem si řekl, že si opět udělám jednu fotku. A byl jsem za ni rád – nad Věžákem byl totiž parádně vidět pán zimního nebe –  souhvězdí Orion.

Noční Věžák v Českém ráji se souhvězdím Orion

NIKON D90 (20mm, f/11, 1/40 sec, ISO250)

Ztracený mobil jsem naštěstí našel. Jen to křupání ledu ve tmě bylo chvílemi děsivé. Tímto tedy nechci nikoho k podobným volovinám motivovat. Jsem vlastně rád, že je zima pomalu za námi.

A která z těch dvou fotek se Vám líbí více. Ta v modré hodince, nebo ta s tmavším nebem a (lépe viditelným) Orionem (i na modrém nebi je už vidět…)?

Noční Věžák v Českém ráji během modré hodinky