Berlín jsem z evropských hlavních měst navštívil nejvíce, pravidlelně tam 2-3 za rok jezdíme pracovně od roku 2010, přesto jsem tohle město donedávna skoro vůbec nefotil. Nebyl prostě čas, vždy jsem byl plně vytížen organizátorskou činností. Až teď jsem si poprvé vzal kompletní fotovýbavu, včetně právě testovaného objektivu Irix 11mm f/4, a měl v plánu město si krásně nafotit. S tímto optimistickým plánem jsem odjížděl ve čtvrtek ráno. Realita byla nakonec trochu jiná, nicméně pár fotografií jsem si odvezl, a ty bych Vám tu chtěl pro inspiraci ukázat. 

Všichni, kdož právě nejsou někde na jižní polokouli, dobře vědí, že nám uhodily tuhé mrazy. Ne jinak tomu teď bylo v Berlíně a to byla právě trhlina mého plánu. Byla taková kosa – objektivně něco kolem mínus deseti, subjektivně to bylo nejmíň o deset stupňů níže – že jsem po chvíli držení foťáku v rukavicích měl zmrzlé prsty, které pálily bolestí. Mráz mám docela rád, minulý rok jsem fotil východ slunce v mínus 24°C, takhle, jako teď v Berlíně, jsem ještě nepromrzl.

Fotografie Berlína v infračerveném spektru Fotografie Berlína v infračerveném spektru Fotografie Berlína v infračerveném spektru Fotografie Berlína v infračerveném spektru Fotografie Berlína v infračerveném spektru Fotografie Berlína v infračerveném spektru Fotografie Berlína v infračerveném spektru Fotografie Berlína v infračerveném spektru

Ani nemá cenu, abych tu rozepisoval, co vše jsem měl v plánu fotit. Fotil jsem nakonec sotva dvě hodiny ve čtvrtek a asi půl hodiny v pátek, navíc jsem neměl odvahu a sílu. Nejprve jsem byl z focení docela zklamaný, teď při pohledu na výsledné fotky musím říci, že jsem nakonec docela spokojen, že jsem během tak krátké doby dokázal alespoň něco vyfotit.

Na fotkách vidíte záběry zejména z (bývalého) východního Berlína – z okolí Hackescher Markt, Alexandrplatz, Gendarmenmarkt, Friedrichsstrasse, a v západním Berlíně pak z Potsdammer Platz. Jelikož je to sotva půlka ,míst, které jsem chtěl navštívit, musím se holt do Berlína s foťákem vrátit.

Fotografie Berlína v infračerveném spektru Fotografie Berlína v infračerveném spektru Fotografie Berlína v infračerveném spektru Fotografie Berlína v infračerveném spektru Fotografie Berlína v infračerveném spektru Fotografie Berlína v infračerveném spektru Fotografie Berlína v infračerveném spektru Fotografie Berlína v infračerveném spektru Fotografie Berlína v infračerveném spektru Fotografie Berlína v infračerveném spektru Fotografie Berlína v infračerveném spektru Fotografie Berlína v infračerveném spektru Fotografie Berlína v infračerveném spektru Fotografie Berlína v infračerveném spektru Fotografie Berlína v infračerveném spektru Fotografie Berlína v infračerveném spektru

NIKON D90 (30mm, f/8, 1/50 sec, ISO500)

Fotografie zde jsou focené v infračerveném spektru díky upravenému fotoaparátu Nikon D7000 (aplikován IR filtr 720nm). Používal jsem objektivy Irix 11mm f/4, Samayng 14mm f/2.8 a Nikon 20mm f/1.8.

Fotografie Berlína v infračerveném spektru

NIKON D7100 (24mm, f/5.6, 1/40 sec, ISO720)