Lanzarote je ostrov lávy, sopek, černých pláží a bílých domů. A taky mnoha barev. Vulkanická aktivita zde probíhala poměrně nedávno, naposledy v 18. století. Co se dá stihnout vidět za cca 6 hodin, které jsem měl k dispozici?

Na Lanzarote jsem se původně neměl ani podívat, nakonec jsem si půlden vyšetřil a dobře jsem udělal. Ačkoli Fuerteventura je reliéfem poměrně podobná – také tam je spousta sopečných kuželů a kalder, barvy jsou dost odlišné. Lanzarote je tmavší, láva je mnohem mladší.

Typická krajina Lanzarote

Typická krajina Lanzarote

Hlavním lákadlem ostrova je sopečný národní park Tymanfaya. Na exkurzi sem jsem neměl dost času, a stejně mě odrazoval fakt, že se v parku lze pohybovat jen v autobuse a tedy fotit z poza okna.

Playa de Papagayo (Lanzarote)

Během šesti hodin jsem nejprve navštívil slavnou pláž Playa Papagayo, která je opravdu krásná. Bylo zde ukrutné vedro, teploměr v autě mi ukazoval 36°C. Tahle pláž má krásný tvar a žlutý písek, což mi opět spíše připomínalo Fuerteventuru.

Pláž El Golfo (Lanzarote)

Pláž El Golfi (Lanzarote)

Další pláž, kterou jsem navštívil, už je typicky lanzarotská – El Golfo má sopečné barvy: černý lávový písek, a kulisy okolních útesů hrající všemi barvami oxidující lávy.

vyhlídka Hermidore

Salinas de Janubio (Lanzarote)

Salinas de Janubio (Lanzarote)

Salinas de Janubio (Lanzarote)

Salinas de Janubio (Lanzarote)

Salinas de Janubio (Lanzarote)

U pláže Janubio jsem fotil solná pole. Tady jsem si opravdu vyhrál a strávil zde asi hodinu.

Poté jsem se vydal do vnitrozemí – všude byly prazvláštní vinice, pro každý kmínek vinné révy je zde utvořen z lávových kamenů jakýsi paravánek, chránící před větrem. Dohromady to tvoří docela působivou scenérii.

Vinice v oblasti La Geria

Vinice v oblasti La Geria

Navštívil jsem červený kráter.

Červený kráter

Následně jsem zjistil, že můj ambiciózní program, spočívající v projetí celého ostrova od jihu až na sever a zpět časově nestíhám. Místo pokračování do Teguise a Mirador del Rio, jsem se stočil do Arecife, kde jsem fotil slavný vrak námořní lodi Telamon.

Vrak zámořské lodi Telamon u Arrecife

NIKON D5300 (16mm, f/7.1, 1/200 sec, ISO100)

Počasí zůstalo po většinu dne zataženo, párkrát si i sprchlo, i tak však barvy Lanzarote pěkně vynikly – no škoda, že nebylo lepší světlo, mohlo to být ještě působivější.

Barvy pláže El Golfo (Lanzarote)

Přístav Playa Blanca

Večer jsem se přeplavil trajektem zpět na Fuerteventury, odkud dnes pokračuji směr Tenerife.