Právě jsem se vrátil ze Švýcarska, takže je o další příspěvky na blogu postaráno. Dnes Vám chci ukázat noční snímky z Lucernu a taky povyprávět jednu příhodu, jak těch povedených fotek mohlo být mnohem více nebýt…

Nebýt té zatracené Švýcarské policie. Nejen že jsme museli projít absolutně důkladnou prohlídkou na hranicích při prvním vstupu, o dva dny později nás policie zastavila na dálnici při cestě do Lucernu, kterou jsem měl naplánovanou přesně na západ slunce. Ztratil jsem opětovnou důkladnou kontrolou (asi podezření, jestli mezi spoustou bagáže nevozíme uprchlíky) cca 20 minut.

řeka Reuss, západ slunce ve městě Lucern

Představení končí – západ slunce nad městem Lucern – v popředí řeka Reuss, která se vylévá z Vierwaldstättersee

A přesně těchto dvacet minut rozhodlo, že ohnivý západ slunce, který se opravdu nevidí každý den, a už vůbec ne v momentě, kdy jste v jednom z nejfotogeničtějších měst Evropy, jsem sledoval z auta při snaze zaparkovat. Když jsem dorazil na nábřeží, bylo představení u konce. I tak jsem stihl zachytit ještě nějaké barvy, ale to už byl jen slabý odvar. No kdoví, třeba by to byl až moc velký kýč (ach ty kyselé hrozny, žejo…).

Svýcarský Lucern s ikonickým Kapellbrücke

 

panorama švýcarského Lucernu s ikonickým Kapellbrücke nad řekou Reuss

No tak abych si jen nestěžoval. Do Lucernu jsem podíval opět po cca 10 letech a dokonce se mi líbil ještě více, než onehdy. Město zná většina turistů díky dřevěnému mostu  – Kapellbrücke. Je to nejstarší krytý dřevěný most na světě – byl postaven roku 1333, tedy přibližně ve stejné době jako náš Karlův most. Ikonická je zejména vodní věž, který dává městu u jezera Vierwaldstättersee jeho nezaměnitelnou siluetu.

Jezuitenkirche v Lucernu – Lucern byl tradičně katolický kanton a město, které vedlo velkou rivalitu s protestantským Zürichem

Torbogen, Lucern

Torbogen v Lucernu

Lucern má 80tisíc obyvatel a město toho rozhodně nabízí více, než je známý most – jenže já do Lucernu holt dorazil pozdě, abych toho stihl nafotit více. Co jsem však stihl o den později byla návštěva jednoho ze známých vyhlídkových míst nad Vierwaldstättersee – ta panoramata brala dech a dala se srovnat s Lake Wanaka na Novém Zélandu, o tom však až příště. Těšte se ;).

Boční pohled na most – s pohořím Pilatus vlevo v pozadí

Detail dřevěného mostu Kapellbrucke- dřevěné fresky s výjevy „Tanec smrti“

nábřěží Lucernu při západu slunce

NIKON D750 (20mm, f/4.5, 1/40 sec, ISO100)