Noční New York
Vašek
26.4.2017

Fotografovat New York je přání mnohých fotografů – mě se splnilo loni v září, kdy jsem si do New Yorku odskočil na víkend z Washingtonu. New York má kouzlo a energie, člověka dokáže pohltit, ale taky úplně vyždímat. To se přesně stalo mě, z dvoudenního focení v tomhle městě jsem se vrátil fyzicky vyčerpenej, jak jsem nebyl ani po uběhnutí maratonu. 

Samozřejmě jsem chtěl nafotit New Yorku za svitu nočních světel, na což má fotograf cca 20-30 minut během modré hodiny. Za víkend jsem měl čtyři šance, dvakrát jsem fotil před východem slunce a dvakrát na západ, mezitím jsem spal sotva pár hodin. A mezitím se v New Yorku mimochodem odehrál bombový útok – který naštěstí nebyl natoli masivní, aby uvrhl tohle velkoměsto do chaosu.

NIKON D750 (110mm, f/4, 1/25 sec, ISO100)

Na první focení jsem se vydal na Roosevelt Island, odkud jsem fotil Chrysler Building, pro mě nejhezčí věžák v New Yorku. Měl jsem štěstí, že jsem chytl měsíc těsně po úplňku a svítil mi tak nad linii mrakodrapů přesně během modré hodinky. Dalším motivem byl Queensboro Bridge s lanovkou.

NIKON D750 (20mm, f/9, 20 sec, ISO100)

První večer jsem fotil z vrcholku Rockefeller Centre, z vyhlídky zvané Top of the Rock. Odtud máte ikonický výhled, který ovšem zaplatíte nejen dlouhou frontou dole na vstupenku, ale i davy lidí nahoře na samotné vyhlídce. Své místo pro focení ze zídky kolem vyhlídky (na focení ze stativu zapomeňte, je zakázáno) jsem si vybojoval téměř po 90 minutách. Naštěstí většina ne-fotografů po západu slunce odchází a na modrou hodinku nečeká.

NIKON D750 (70mm, f/11, 13 sec, ISO100)

Druhý rozbřesk jsem trávil na Manhattan Bridge, odkud jsem chtěl nafotit dolní Manhattan. Kvůli nelogicky fungující městské dopravě (nic nejelo podle řádu a musel jsem nakonec narychlo vzít taxi) jsem dorazil tak akorát na konci modré hodinky, tedy v momentě, kdy už nebe skoro modré nebylo. I tak focení stálo za to, tedy s výjimkou toho, že jsem rozbil po pádu ze stativu jeden z objektivů (naštěstí ten nejlevnější).

NIKON D750 (30mm, f/9, 20 sec, ISO50)

Druhý západ slunce jsem pak fotil z Brooklynu – odkud jsou opět ikonické pohledy na Lower Manhattan. V ten den tam snad kvůli předešlému bombovému útoku měl přistávat Barack Obama a všude bylo zakázané používat stativy, ale nakonec tahle opatření těsně navečer skončilo a mně focení vyšlo.

NIKON D750 (20mm, f/16, 15 sec, ISO100)

Později večer jsem ještě fotil Times Square, bohužel už ne během modré hodinky, takže fotky moc nevyšly.

Tak tohle jsou moje tipy na noční focení na Manhattanu. Pokud máte nějaké své, klidně se podělte v diskuzi.

O focení v New Yorku jsem psal již jednou zde.

Jsem fotograf, cestovatel, učitel, trenér. Focení mě pohltilo, je to moje denní dávka duševní hygieny. Nejčastěji fotím v Českém ráji nebo v podhůří Jizerských hor, kde pořádám fotografické workshopy. Vedle krajiny fotím produkty, nemovitosti, rodiny, děti, svatby, veřejné akce. No zkrátka takřka vše, kde hraje roli krásné světlo. 

Václav Bacovský

fotograf, autor blogu krasnesvetlo.cz

2 Komentáře

 1. hanka čermáková

  díky Vašku!! ta modrá obloha je fakt nádherná!
  jinak budov tak moc, až je mi z toho mdlo…

  Odpovědět
 2. Renča

  Paráda, jedna hezčí než druhá…

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kategorie e-shopu

Fotím na zakázku

Vlastním špičkové fotografické vybavení a mám 10 let zkušeností z praxe. Díky tomu můžete ode mě mít kvalitní fotky z vašich veřejných, firemních i rodinných akcí.

Fotím konference a firemní akce

Fotoreportáže z konferencí a firemních akcí

Interiéry a exteriéry nemovitostí

Fotografie interiérů a exteriérů nemovitostí

Produktové a ilustrační fotky

Fotografie produktů a ilustrační fotky

Portréty na web nebo blog

Portréty a ilustrační fotky na web nebo blog

Svatební fotografie

Svatební fotky

Rodinné fotky

Rodinné fotky