Fotografovat New York je přání mnohých fotografů – mě se splnilo loni v září, kdy jsem si do New Yorku odskočil na víkend z Washingtonu. New York má kouzlo a energie, člověka dokáže pohltit, ale taky úplně vyždímat. To se přesně stalo mě, z dvoudenního focení v tomhle městě jsem se vrátil fyzicky vyčerpenej, jak jsem nebyl ani po uběhnutí maratonu. 

Samozřejmě jsem chtěl nafotit New Yorku za svitu nočních světel, na což má fotograf cca 20-30 minut během modré hodiny. Za víkend jsem měl čtyři šance, dvakrát jsem fotil před východem slunce a dvakrát na západ, mezitím jsem spal sotva pár hodin. A mezitím se v New Yorku mimochodem odehrál bombový útok – který naštěstí nebyl natoli masivní, aby uvrhl tohle velkoměsto do chaosu.

NIKON D750 (110mm, f/4, 1/25 sec, ISO100)

Na první focení jsem se vydal na Roosevelt Island, odkud jsem fotil Chrysler Building, pro mě nejhezčí věžák v New Yorku. Měl jsem štěstí, že jsem chytl měsíc těsně po úplňku a svítil mi tak nad linii mrakodrapů přesně během modré hodinky. Dalším motivem byl Queensboro Bridge s lanovkou.

NIKON D750 (20mm, f/9, 20 sec, ISO100)

První večer jsem fotil z vrcholku Rockefeller Centre, z vyhlídky zvané Top of the Rock. Odtud máte ikonický výhled, který ovšem zaplatíte nejen dlouhou frontou dole na vstupenku, ale i davy lidí nahoře na samotné vyhlídce. Své místo pro focení ze zídky kolem vyhlídky (na focení ze stativu zapomeňte, je zakázáno) jsem si vybojoval téměř po 90 minutách. Naštěstí většina ne-fotografů po západu slunce odchází a na modrou hodinku nečeká.

NIKON D750 (70mm, f/11, 13 sec, ISO100)

Druhý rozbřesk jsem trávil na Manhattan Bridge, odkud jsem chtěl nafotit dolní Manhattan. Kvůli nelogicky fungující městské dopravě (nic nejelo podle řádu a musel jsem nakonec narychlo vzít taxi) jsem dorazil tak akorát na konci modré hodinky, tedy v momentě, kdy už nebe skoro modré nebylo. I tak focení stálo za to, tedy s výjimkou toho, že jsem rozbil po pádu ze stativu jeden z objektivů (naštěstí ten nejlevnější).

NIKON D750 (30mm, f/9, 20 sec, ISO50)

Druhý západ slunce jsem pak fotil z Brooklynu – odkud jsou opět ikonické pohledy na Lower Manhattan. V ten den tam snad kvůli předešlému bombovému útoku měl přistávat Barack Obama a všude bylo zakázané používat stativy, ale nakonec tahle opatření těsně navečer skončilo a mně focení vyšlo.

NIKON D750 (20mm, f/16, 15 sec, ISO100)

Později večer jsem ještě fotil Times Square, bohužel už ne během modré hodinky, takže fotky moc nevyšly.

Tak tohle jsou moje tipy na noční focení na Manhattanu. Pokud máte nějaké své, klidně se podělte v diskuzi.

O focení v New Yorku jsem psal již jednou zde.