Fotoknihu Saal Digital už tu recenzovalo několik fotografů. Pozitivní reference mě zaujaly, takže jsem se už delší dobu chystal tento produkt ozkoušet. V mém E-booku 15 rad, jak se stát lepším fotografem doporučuji, že se s digitálními fotografiemi musí pracovat – je třeba je tisknout, sdílet, vytvářet z nich produkty, které budou na očích, jinak jsou fotografie „mrtvé“ kdesi na disku. Fotoknihy jsou výborný způsob, jak udělat radost sobě nebo druhým – pokud se kniha udělá dobře, je to velmi osobní a zároveň výborně vypadající dárek. Jenže to není tak jednoduché. Připravit fotoknihu zabere hodně času. A na trhu je spousta dodavatelů a není jednoduché so rozhodnout, u koho nechat knihu vytisknout. V této recenzi chci dát pár tipů pro ty, kdož chtějí profesionální výsledek a nevadí jim mírně vyšší cena.

Právě pro ně jsou určeny fotoknihy a další produkty firmy Saal Digital. V této mini-recenzi s chce zaměřit především na to, jak se pracuje s editorem firmy Saal – v něm totiž strávíte při přípravě knihy minimálně několik hodin.

saal-digital-fotokniha-3NIKON D750 (50mm, f/2.8, 1/125 sec, ISO800)

Co je při přípravě knihy důležité? Mrkněte na tento stručný článek Lenky Dolečkové z Fotocesty. Je v něm řečeno vše podstatné. Já k tomu dodávám, že je důležitý odhad svých sil co se týče schopností připravit si fotky v tiskové kvalitě. Pokud své fotky umíte upravit (a máte úpravy pod kontrolou) a máte konkrétní představu, jak by měla výsledná fotokniha vypadat, mohu editor Saal Digital včele doporučit.

recenze-saaldigital-fotokniha_01

Po otevření se nabídnou čtyři základní typy šablon. První volba je pro pokročilé, co si vše chtějí nastavit podle svého, druhý jsem volil já (volil jsem různé šablony a do nich manuálně vkládal fotky), třetí typ oceňují grafici, kteří si mohou podklady připravit třeba v InDesignu a jen si naimportovat hotové stránky s jakkoliv složitým designem. Poslední typ se může hodit pro úplné začátečníky, kteří nemají pevnou představu, kam které fotografie patří a uvítají, že prvotní návrh včetně rozčlenění fotografií udělá program za ně.

recenze-saaldigital-fotokniha_02

Po zvolení druhé možnosti dále program nabízí 6 šablon. Prvních 5 jsem docela ignoroval, nelíbí se mi, tedy uvažoval jsem maximálně o té první, ale měla spoustu omezení. Poslední možnost naštěstí měla dost variant.

recenze-saaldigital-fotokniha_03

Hravá varianta opravdu až moc hravá, já volil variantu malé sloupce bez okrajů, která umožňuje maximální využití prostoru pro fotografie.

recenze-saaldigital-fotokniha_04

recenze-saaldigital-fotokniha_05Pro mě byla dost zásadní možnost pracovat s textovými poli – libovolně, bez velkých omezení – a to je možné. Za to velké díky, tím si mě program získal. Co ale musím hned zkritizovat je textový editor, který vyskakuje v novém okně – v dost malém okně, takže si jej musíte manuálně myší zvětšit, nebo neustále scrolovat, protože text mizí mimo viditelnou výseč.

saal-digital-fotokniha-10NIKON D750 (90mm, f/3.2, 1/200 sec, ISO560)

Jako menší nedostatek vidím relativně omezené počet fontů – naštěstí tam jsou použitelné fonty, hlavně zdobné imitující rukopis, chyběly mi naopak štíhlé tenké elegantní fonty. V nastavení jsem našel možnost používat systémové fonty, ta se ale zvětšenou nabídkou neprojevila.

recenze-saaldigital-fotokniha_06

Pokročilé funkce jako obtékání textu nečekejte, avšak díky možnosti kombinovat více textových boxů si takovou funkci můžete nasimulovat, jen tedy opět nemůžete počítat s tím, že by se text z jednoho pole přetékal do pole dalšího (jak to umí InDesign).

recenze-saaldigital-fotokniha_07

Pokud použijete šablonu, umí program držet mezery mezi fotografiemi. Pokud si však tvoříte úplně recenze-saaldigital-fotokniha_11vlastní šablonu, je držení rozteče mezer dost velký problém. Program umí zobrazit mřížky různé jemnosti, ale neumí to, co se nazývá anglicky „snap“ – tedy k mřížce magneticky přitahovat. Ale i tohle bych programu zase tak nevyčítal.

recenze-saaldigital-fotokniha_08

Co oceňuji velmi, je možnost uložit si vlastnoručně udělaný Template. Ten pak můžete dále používat jedním kliknutím. Podobně však lze používat i funkci označení všech polí, zkopírování a vložení na novo stranu – tím se strana vlastně zduplikuje a pak se jen vymění obsah.

recenze-saaldigital-fotokniha_09

V editoru mi nejvíce nevyhovoval malý prostor pro dialogové okno výběru fotografií. Já jsem si naštěstí dělal přípravu fotografií v Lightroomu a měl jsem fotky rozřazené do podkapitol. Pokud byste však měli třeba stovky fotografií, je jejich výběr v tak malém okně dost problémPodobně bych ocenil, kdyby se dala zvětšit aktivní pracovní plocha přes celou obrazovku.

Chyběla mi nemožnost vkládat čísla stránek.

recenze-saaldigital-fotokniha_10

Co naopak velmi chválím je možnost knihu vyexportovat pro PDF, což se skvělé hodí pro kontrolu a náhled – třeba v Adobe PDF readeru se nabízí přes funkci CTR+L možnost celostránkového náhledu. Nelekněte se, že první uložení do pdf v sobě bude mít vodoznak. Ten můžete zrušit ve vnitřním nastavení. PDF má střední kvalitu rozlišení, není to tisková kvalita – je to škoda, ale chápu, že Saal nechce, abyste si v jeho programu, do jehož vývoje musí investovat, udělali návrh, ale pak si to nechali vytisknout jinde.

recenze-saaldigital-fotokniha_12 recenze-saaldigital-fotokniha_13

Když jsem knihu poprvé objednával, nikde jsem neviděl termín dodání, ani v potvrzujícím mailu. Ale tento údaj je v dolní liště k dispozici průběžně.

Na závěr k rozhraní programu:

Dvě funkce, na které jsem přišel až po delším čase:

  • prohození fotografií mezi sebou v návrhu se dělá tak, že označíte přes CTRL dvě fotografie a pak se nad nimi objeví dvě šipky, po jejich zmáčknutí se fotky prohodí
  • adjustace náhledu dvojstrany na co nejširší pracovní plochu (něco ve smyslu FIT v Lightroomu, nebo CTRL+0 ve Photoshopu) je vedle lupy vpravo

Co mi v programu chybělo? U šablon, které jsou vždy pro dvojstrany, mi chyběla možnost u jejich asymetrických variant možnost prohození levé a pravé strany návrhu. Párkrát jsem to musel dělat ručně. Jde to, ale mohlo by na to být jedno tlačítko.

A jaký je výsledek po doručení?

Tisk je parádní, kniha je bytelná, vazba vypadá dobře. Kód na poslední vnitřní straně a na obálce neruší. Dvojstránky jsou spojené bez švu, fotokniha na šířku je ideální pro panoramatické fotografie.

saal-digital-fotokniha-8NIKON D750 (90mm, f/3.2, 1/200 sec, ISO2800)

saal-digital-fotokniha-11NIKON D750 (90mm, f/3.2, 1/200 sec, ISO2800)

Zvolil jsem variantu s lesklým papírem, pro barevné krajinářské fotografie mi to přišlo vhodné.

Když to porovnám s jinými dodavateli (CeWE, Blurb), tak je kvalita lepší než u CEWE, srovnatelná s Blurb. U Blurb (defaultní dodavatel Lightroom Book modulu) se mi velmi velmi zamlouvá perleťový papír. Kdyby jej Saal Digital chtěl nabízet, nezlobil bych se.

Cena: ok, vyšší střední třída – za 84 stran cca 2100 Kč (A4 na šířku, lesk), tedy dražší než CeWe, srovnatelná nebo malinko nižší než Blurb, ale rozhodně levnější než Foto-Škoda, který nabízí fotochemickou technologii za dost nekompromisní cenu.

Zhotovovací lhůta: blesku-rychlá! Já, který vše dělám na poslední chvíli, toto oceňuji nejvíce. Za necelé dva od odeslání byla kniha hotová – jen jsem čekal dva pracovní dny na dodání od DHL. Toto se nedá s CeWe a Blurb vůbec srovnat (oboje trvalo cca 2-3 týdny).

Doporučil bych Saal Digital?

Určitě, s klidným svědomím, jen to asi není dodavatel pro ty, kdož vše kupují na slevomatu a chtějí stostránkovou fotoknihu za pět-stovek a jaksi jim nedochází, že za pět let možná už některé fotky budou úplně vyšisované.

saal-digital-fotokniha-7NIKON D750 (90mm, f/4, 1/125 sec, ISO560)
saal-digital-fotokniha-6NIKON D750 (90mm, f/3.2, 1/125 sec, ISO450)
saal-digital-fotokniha-5NIKON D750 (90mm, f/5, 1/125 sec, ISO1250)
saal-digital-fotokniha-4NIKON D750 (50mm, f/2.8, 1/125 sec, ISO450)