Fotokniha Saal Digital – zkušenost náročného zákazníka
Vašek
17.12.2016

Fotoknihu Saal Digital už tu recenzovalo několik fotografů. Pozitivní reference mě zaujaly, takže jsem se už delší dobu chystal tento produkt ozkoušet. V mém E-booku 15 rad, jak se stát lepším fotografem doporučuji, že se s digitálními fotografiemi musí pracovat – je třeba je tisknout, sdílet, vytvářet z nich produkty, které budou na očích, jinak jsou fotografie „mrtvé“ kdesi na disku. Fotoknihy jsou výborný způsob, jak udělat radost sobě nebo druhým – pokud se kniha udělá dobře, je to velmi osobní a zároveň výborně vypadající dárek. Jenže to není tak jednoduché. Připravit fotoknihu zabere hodně času. A na trhu je spousta dodavatelů a není jednoduché so rozhodnout, u koho nechat knihu vytisknout. V této recenzi chci dát pár tipů pro ty, kdož chtějí profesionální výsledek a nevadí jim mírně vyšší cena.

Právě pro ně jsou určeny fotoknihy a další produkty firmy Saal Digital. V této mini-recenzi s chce zaměřit především na to, jak se pracuje s editorem firmy Saal – v něm totiž strávíte při přípravě knihy minimálně několik hodin.

saal-digital-fotokniha-3NIKON D750 (50mm, f/2.8, 1/125 sec, ISO800)

Co je při přípravě knihy důležité? Mrkněte na tento stručný článek Lenky Dolečkové z Fotocesty. Je v něm řečeno vše podstatné. Já k tomu dodávám, že je důležitý odhad svých sil co se týče schopností připravit si fotky v tiskové kvalitě. Pokud své fotky umíte upravit (a máte úpravy pod kontrolou) a máte konkrétní představu, jak by měla výsledná fotokniha vypadat, mohu editor Saal Digital včele doporučit.

recenze-saaldigital-fotokniha_01

Po otevření se nabídnou čtyři základní typy šablon. První volba je pro pokročilé, co si vše chtějí nastavit podle svého, druhý jsem volil já (volil jsem různé šablony a do nich manuálně vkládal fotky), třetí typ oceňují grafici, kteří si mohou podklady připravit třeba v InDesignu a jen si naimportovat hotové stránky s jakkoliv složitým designem. Poslední typ se může hodit pro úplné začátečníky, kteří nemají pevnou představu, kam které fotografie patří a uvítají, že prvotní návrh včetně rozčlenění fotografií udělá program za ně.

recenze-saaldigital-fotokniha_02

Po zvolení druhé možnosti dále program nabízí 6 šablon. Prvních 5 jsem docela ignoroval, nelíbí se mi, tedy uvažoval jsem maximálně o té první, ale měla spoustu omezení. Poslední možnost naštěstí měla dost variant.

recenze-saaldigital-fotokniha_03

Hravá varianta opravdu až moc hravá, já volil variantu malé sloupce bez okrajů, která umožňuje maximální využití prostoru pro fotografie.

recenze-saaldigital-fotokniha_04

recenze-saaldigital-fotokniha_05Pro mě byla dost zásadní možnost pracovat s textovými poli – libovolně, bez velkých omezení – a to je možné. Za to velké díky, tím si mě program získal. Co ale musím hned zkritizovat je textový editor, který vyskakuje v novém okně – v dost malém okně, takže si jej musíte manuálně myší zvětšit, nebo neustále scrolovat, protože text mizí mimo viditelnou výseč.

saal-digital-fotokniha-10NIKON D750 (90mm, f/3.2, 1/200 sec, ISO560)

Jako menší nedostatek vidím relativně omezené počet fontů – naštěstí tam jsou použitelné fonty, hlavně zdobné imitující rukopis, chyběly mi naopak štíhlé tenké elegantní fonty. V nastavení jsem našel možnost používat systémové fonty, ta se ale zvětšenou nabídkou neprojevila.

recenze-saaldigital-fotokniha_06

Pokročilé funkce jako obtékání textu nečekejte, avšak díky možnosti kombinovat více textových boxů si takovou funkci můžete nasimulovat, jen tedy opět nemůžete počítat s tím, že by se text z jednoho pole přetékal do pole dalšího (jak to umí InDesign).

recenze-saaldigital-fotokniha_07

Pokud použijete šablonu, umí program držet mezery mezi fotografiemi. Pokud si však tvoříte úplně recenze-saaldigital-fotokniha_11vlastní šablonu, je držení rozteče mezer dost velký problém. Program umí zobrazit mřížky různé jemnosti, ale neumí to, co se nazývá anglicky „snap“ – tedy k mřížce magneticky přitahovat. Ale i tohle bych programu zase tak nevyčítal.

recenze-saaldigital-fotokniha_08

Co oceňuji velmi, je možnost uložit si vlastnoručně udělaný Template. Ten pak můžete dále používat jedním kliknutím. Podobně však lze používat i funkci označení všech polí, zkopírování a vložení na novo stranu – tím se strana vlastně zduplikuje a pak se jen vymění obsah.

recenze-saaldigital-fotokniha_09

V editoru mi nejvíce nevyhovoval malý prostor pro dialogové okno výběru fotografií. Já jsem si naštěstí dělal přípravu fotografií v Lightroomu a měl jsem fotky rozřazené do podkapitol. Pokud byste však měli třeba stovky fotografií, je jejich výběr v tak malém okně dost problémPodobně bych ocenil, kdyby se dala zvětšit aktivní pracovní plocha přes celou obrazovku.

Chyběla mi nemožnost vkládat čísla stránek.

recenze-saaldigital-fotokniha_10

Co naopak velmi chválím je možnost knihu vyexportovat pro PDF, což se skvělé hodí pro kontrolu a náhled – třeba v Adobe PDF readeru se nabízí přes funkci CTR+L možnost celostránkového náhledu. Nelekněte se, že první uložení do pdf v sobě bude mít vodoznak. Ten můžete zrušit ve vnitřním nastavení. PDF má střední kvalitu rozlišení, není to tisková kvalita – je to škoda, ale chápu, že Saal nechce, abyste si v jeho programu, do jehož vývoje musí investovat, udělali návrh, ale pak si to nechali vytisknout jinde.

recenze-saaldigital-fotokniha_12 recenze-saaldigital-fotokniha_13

Když jsem knihu poprvé objednával, nikde jsem neviděl termín dodání, ani v potvrzujícím mailu. Ale tento údaj je v dolní liště k dispozici průběžně.

Na závěr k rozhraní programu:

Dvě funkce, na které jsem přišel až po delším čase:

 • prohození fotografií mezi sebou v návrhu se dělá tak, že označíte přes CTRL dvě fotografie a pak se nad nimi objeví dvě šipky, po jejich zmáčknutí se fotky prohodí
 • adjustace náhledu dvojstrany na co nejširší pracovní plochu (něco ve smyslu FIT v Lightroomu, nebo CTRL+0 ve Photoshopu) je vedle lupy vpravo

Co mi v programu chybělo? U šablon, které jsou vždy pro dvojstrany, mi chyběla možnost u jejich asymetrických variant možnost prohození levé a pravé strany návrhu. Párkrát jsem to musel dělat ručně. Jde to, ale mohlo by na to být jedno tlačítko.

A jaký je výsledek po doručení?

Tisk je parádní, kniha je bytelná, vazba vypadá dobře. Kód na poslední vnitřní straně a na obálce neruší. Dvojstránky jsou spojené bez švu, fotokniha na šířku je ideální pro panoramatické fotografie.

saal-digital-fotokniha-8NIKON D750 (90mm, f/3.2, 1/200 sec, ISO2800)

saal-digital-fotokniha-11NIKON D750 (90mm, f/3.2, 1/200 sec, ISO2800)

Zvolil jsem variantu s lesklým papírem, pro barevné krajinářské fotografie mi to přišlo vhodné.

Když to porovnám s jinými dodavateli (CeWE, Blurb), tak je kvalita lepší než u CEWE, srovnatelná s Blurb. U Blurb (defaultní dodavatel Lightroom Book modulu) se mi velmi velmi zamlouvá perleťový papír. Kdyby jej Saal Digital chtěl nabízet, nezlobil bych se.

Cena: ok, vyšší střední třída – za 84 stran cca 2100 Kč (A4 na šířku, lesk), tedy dražší než CeWe, srovnatelná nebo malinko nižší než Blurb, ale rozhodně levnější než Foto-Škoda, který nabízí fotochemickou technologii za dost nekompromisní cenu.

Zhotovovací lhůta: blesku-rychlá! Já, který vše dělám na poslední chvíli, toto oceňuji nejvíce. Za necelé dva od odeslání byla kniha hotová – jen jsem čekal dva pracovní dny na dodání od DHL. Toto se nedá s CeWe a Blurb vůbec srovnat (oboje trvalo cca 2-3 týdny).

Doporučil bych Saal Digital?

Určitě, s klidným svědomím, jen to asi není dodavatel pro ty, kdož vše kupují na slevomatu a chtějí stostránkovou fotoknihu za pět-stovek a jaksi jim nedochází, že za pět let možná už některé fotky budou úplně vyšisované.

saal-digital-fotokniha-7NIKON D750 (90mm, f/4, 1/125 sec, ISO560)
saal-digital-fotokniha-6NIKON D750 (90mm, f/3.2, 1/125 sec, ISO450)
saal-digital-fotokniha-5NIKON D750 (90mm, f/5, 1/125 sec, ISO1250)
saal-digital-fotokniha-4NIKON D750 (50mm, f/2.8, 1/125 sec, ISO450)

Jsem fotograf, cestovatel, učitel, trenér. Focení mě pohltilo, je to moje denní dávka duševní hygieny. Nejčastěji fotím v Českém ráji nebo v podhůří Jizerských hor, kde pořádám fotografické workshopy. Vedle krajiny fotím produkty, nemovitosti, rodiny, děti, svatby, veřejné akce. No zkrátka takřka vše, kde hraje roli krásné světlo. 

Václav Bacovský

fotograf, autor blogu krasnesvetlo.cz

3 Komentáře

 1. Vojtěch Kilián

  Dobrý den.
  Přečetl jsem hodně recenzí na tuto fotoknihu, líbí se mi a zřejmě ji i použiji pro tvorbu svatební knihy pro mého syna. Toto bude má první kniha. Zkouším tuto i Cewe. U Cewe je upozornění, že na první stranu nelze vkládat fotky, tady žádné upozornění není a lze vkládat fotky i na vnitřní strany vazby – tak je značená. Nebo je tam automaticky vložen prázdný list a můžu vkládat i na první i druhou stranu ?? Zkoušel jsem i něco zkušebně vytvořit a uložit, ale již jsem nenašel jak toto otevřít, zřejmě dělám nějakou chybu a nebo blbě čučím, poraďte, děkuji.

  Odpovědět
  • Václav Bacovský

   Dobrý den, pane Kiliáne, omlouvám se za pozdní odpověď – hodně jsem poslední dobou cestoval. Já jsem si program Saal Digital asi omylem odisntaloval, teď z voleje tedy odpověď dát nemohu. Pokud by to bylo ještě aktuální, dejte mi vědět, se Saal Digital se určitě ještě chystám pracovat, rád na to případně mrknu. Je mi líto, že jsem nemohl pomoci více…

   Odpovědět
   • Vojtěch Kilián

    Dobrý den pane Bacovský. Doposud tento prográmek zkouším a musím uznat, že se sním pracuje velice dobře. Všechny otázky mám již zodpovězené, psal jsem přímo do společnosti. Svatební knihu nemám ještě dodělanou, protože mladí si pořád ještě vybírají fotky. Mezi tím byl program i aktualizován a s programem je nyní ještě lepší a rychlejší práce.

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kategorie e-shopu

Fotím na zakázku

Vlastním špičkové fotografické vybavení a mám 10 let zkušeností z praxe. Díky tomu můžete ode mě mít kvalitní fotky z vašich veřejných, firemních i rodinných akcí.

Fotím konference a firemní akce

Fotoreportáže z konferencí a firemních akcí

Interiéry a exteriéry nemovitostí

Fotografie interiérů a exteriérů nemovitostí

Produktové a ilustrační fotky

Fotografie produktů a ilustrační fotky

Portréty na web nebo blog

Portréty a ilustrační fotky na web nebo blog

Svatební fotografie

Svatební fotky

Rodinné fotky

Rodinné fotky