Zimní Česká ráj – když se honí černá mračna
Český ráj, Vesecký rybník, studená fronta, dramatická mračna
Vašek
14.2.2016

Zimní krajina bez sněhu má smutný nádech. Barvy jsou unylé, když vyloženě nepřeje štěstí na mimořádné světlo, je dost těžké fotografovat krajinářským způsobem. V takových chvílích většinou chodím do skalních měst – skrze větvě bez listí je vidět více než v létě. I proto jsem tu nedávno psal o skalních obloucích a branách v Příhrazských skalách. Minulý týden jsem však vytušil dramatické podmínky při přechodu zvlněné fronty a vyjel fotit k Sobotce. Zde je pár dramatických fotek.

Český ráj, Nepřívěc, studená fronta, dramatická mračna

NIKON D7100 (10mm, f/5.6, 1/40 sec, ISO160)
Rybníček u Nepříveci kousek od Libošovic – odtud normálně fotím výhledy do krajiny – hladina jezírka se mi však hodila k tomu, abych zdůraznil dramatické mraky

Český ráj, křižovatka, vrby, studená fronta, dramatická mračna

NIKON D7100 (10mm, f/5.6, 1/40 sec, ISO220)
Taková jedna obyčejná křižovatka v českém ráji, které byste si normálně ani nevšimli…(mezi Libošovicemi, Osekem, Sobotkou a Vescem)

Když jsou výrazné mraky, je třeba je nějak dostat do kompozice. Jedním z triků je fotit odrazy od hladiny kaluží nebo rybníků. Druhá možnost je fotit od země nahoru – je třeba být blízko nějakého velkého, zajímavého objektu a je třeba mít širokáč. Ale i s teleobjektivem to jde. V Českém ráji je naštěstí dost míst, kde je zajímavá silueta na horizontu. Já jsem poprvé fotil Humprecht podle pravidla asymetrické kompozice (kdy dáte hlavní motiv výrazně ke kraji). S výsledkem jsem spokojen. Třeba se to bude líbit i Vám.

Český ráj, Humprecht, Sobotka, studená fronta, dramatická mračna

NIKON D750 (105mm, f/5.6, 1/100 sec, ISO250)
Humprecht a studená fronta

Český ráj, strom, studená fronta, dramatická mračna

NIKON D750 (170mm, f/5.6, 1/125 sec, ISO100)
Osamělý strom kousek od Sobotky

Český ráj, studená fronta, dramatická mračna, hrad Kost

NIKON D7100 (10mm, f/8, 3 sec, ISO100)
Cestou domů jsem jel kolem Kosti – když jsem viděl rozsvícené okno, napadlo mě, že bude pěkně kontrastovat s potemněle modrou oblohou

 

Jsem fotograf, cestovatel, učitel, trenér. Focení mě pohltilo, je to moje denní dávka duševní hygieny. Nejčastěji fotím v Českém ráji nebo v podhůří Jizerských hor, kde pořádám fotografické workshopy. Vedle krajiny fotím produkty, nemovitosti, rodiny, děti, svatby, veřejné akce. No zkrátka takřka vše, kde hraje roli krásné světlo. 

Václav Bacovský

fotograf, autor blogu krasnesvetlo.cz

2 Komentáře

 1. hana čermáková

  joj to je jak z nějakýho hororu!!!

  Odpovědět
 2. Václav Bacovský

  jo, taky jsem si tak připadal….no bohužel mi to focení kromě fotek přineslo i hororovou rýmu, která už se drží desátý den a leze do dutin, potvora!

  Odpovědět

Trackbacky/pingbacky

 1. Kreativní makrofotografie: námraza na okně - Fotoblog nejen pro fotografy - […] jsem tu psal, že když je ošklivo a zima je bez sněhu, je to docela fotografický oříšek. Sníh být…

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kategorie e-shopu

Fotím na zakázku

Vlastním špičkové fotografické vybavení a mám 10 let zkušeností z praxe. Díky tomu můžete ode mě mít kvalitní fotky z vašich veřejných, firemních i rodinných akcí.

Fotím konference a firemní akce

Fotoreportáže z konferencí a firemních akcí

Interiéry a exteriéry nemovitostí

Fotografie interiérů a exteriérů nemovitostí

Produktové a ilustrační fotky

Fotografie produktů a ilustrační fotky

Portréty na web nebo blog

Portréty a ilustrační fotky na web nebo blog

Svatební fotografie

Svatební fotky

Rodinné fotky

Rodinné fotky