Zimní krajina bez sněhu má smutný nádech. Barvy jsou unylé, když vyloženě nepřeje štěstí na mimořádné světlo, je dost těžké fotografovat krajinářským způsobem. V takových chvílích většinou chodím do skalních měst – skrze větvě bez listí je vidět více než v létě. I proto jsem tu nedávno psal o skalních obloucích a branách v Příhrazských skalách. Minulý týden jsem však vytušil dramatické podmínky při přechodu zvlněné fronty a vyjel fotit k Sobotce. Zde je pár dramatických fotek.

Český ráj, Nepřívěc,  studená fronta, dramatická mračna

NIKON D7100 (10mm, f/5.6, 1/40 sec, ISO160)
Rybníček u Nepříveci kousek od Libošovic – odtud normálně fotím výhledy do krajiny – hladina jezírka se mi však hodila k tomu, abych zdůraznil dramatické mraky

Český ráj, křižovatka, vrby, studená fronta, dramatická mračna

NIKON D7100 (10mm, f/5.6, 1/40 sec, ISO220)
Taková jedna obyčejná křižovatka v českém ráji, které byste si normálně ani nevšimli…(mezi Libošovicemi, Osekem, Sobotkou a Vescem)

Když jsou výrazné mraky, je třeba je nějak dostat do kompozice. Jedním z triků je fotit odrazy od hladiny kaluží nebo rybníků. Druhá možnost je fotit od země nahoru – je třeba být blízko nějakého velkého, zajímavého objektu a je třeba mít širokáč. Ale i s teleobjektivem to jde. V Českém ráji je naštěstí dost míst, kde je zajímavá silueta na horizontu. Já jsem poprvé fotil Humprecht podle pravidla asymetrické kompozice (kdy dáte hlavní motiv výrazně ke kraji). S výsledkem jsem spokojen. Třeba se to bude líbit i Vám.

Český ráj, Humprecht, Sobotka, studená fronta, dramatická mračna

NIKON D750 (105mm, f/5.6, 1/100 sec, ISO250)
Humprecht a studená fronta

Český ráj, strom, studená fronta, dramatická mračna

NIKON D750 (170mm, f/5.6, 1/125 sec, ISO100)
Osamělý strom kousek od Sobotky

Český ráj, studená fronta, dramatická mračna, hrad Kost

NIKON D7100 (10mm, f/8, 3 sec, ISO100)
Cestou domů jsem jel kolem Kosti – když jsem viděl rozsvícené okno, napadlo mě, že bude pěkně kontrastovat s potemněle modrou oblohou