V předposledním článku jsem tu psal o Budapešti – zejména o focení parlamentu. Při ranní procházce jsem došel k vápencově bílé neogotické stavbě Rybářské bašty. Udělal jsem si zde spousty fotek, byl jsem tu už kolem sedmé ráno a skoro jsem tu neměl žádné turisty. Nakonec mě napadlo i bez stativu (ten jsem sice měl, ale byl jsem líný jej opět vytáhnout) udělal panorama z poměrně netradiční perspektivy.

Celkový snímek se skládá z cca 12 snímků pořízených na výšku, celkové plné rozlišení by tak bylo několik desítek mega-pixelů. To už by stačilo na několikametrový tisk. Při focení z ruky je nutné počítat s tím, že zejména popředí nebude možní perfektně slícovat při finálním skládání.

Panorama Rybářské bašty v Budapešti - spojený snímek z méně povedeného materiálu.

Panorama Rybářské bašty v Budapešti – spojený snímek z méně povedeného materiálu – všimněte si nepospojované dolní části. 

Já jsem proto udělal tři pokusy, až poslední poskytl nejlepší materiál pro pospojování. Fotil jsem přímo od země. Jelikož jsem ale používal širokáč, došlo ke znatelnému zkreslení, proto jsem pak ještě snímek poupravil ve photoshopu pomocí filtru liquify (tím se většinou z normálních holek dělají obludně vyhublé modelky).

Panorama Rybářské bašty v Budapešti. Snímek po pospojování ve photoshopu.

Panorama Rybářské bašty v Budapešti. Snímek po pospojování ve photoshopu.Ještě však jsou potřeba provést korekce sférického zkreslení….

Panorama Rybářské bašty v Budapešti

Panorama Rybářské bašty v Budapešti – po korekci.

Fotek z Rybářské bašty mám spousty, další někdy v budoucnu (nebo na instagramu).