Tipy na fotografování v Budapešti: díl 1 – budova parlamentu (Országház)
Vašek
28.3.2015

Budapešť se často nazývá Paříží východu, vedle Prahy a Vídně patří k nejvyhledávanějším městům ve střední Evropě. Já do Budapeště jezdím poměrně často kvůli projektům v neziskové sféře, během předchozích návštěv jsem se však nikdy nedostal k tomu, abych si město nafotil. Tentokrát se vracím z Budapeště s pěknou sérií fotek, které jsem pořídil během jednoho dne v rámci dvou intenzivních vycházek. Pokud se sami někdy ocitnete na pár hodin v tomto městě, najdete níže pár tipů, kdy kde a jak co fotit. Začínám proslulou budovou parlamentu (Országház).

 

Budapešťské ráno - běžec s parlamentem v pozadí

NIKON D7000 (55mm, f/5.6, 1/125 sec, ISO100)
Budapešťské ráno – běžec s parlamentem v pozadí

Před návštěvou jsem si udělal malou rešerši článků o fotografování v Budapešti a prohlédl si fotky na několika fotografických serverech. Nejvíce fotogenické objekty jsou řetězový most (chain bridge), Rybářská bašta a budova parlamentu. Budapešť toho samozřejmě nabízí mnohem více, ale jelikož jsem neměl mnoho času, rozhodl jsem soustředit na tyto motivy. Z rešerše vyplynulo, že nejhezčí fotografie parlamentu vznikají ráno při východu slunce od protějšího břehu Dunaje kousek od náměstí Batthyány tér (je zde i zastávka metra).

V Budapešti jsem byl na pracovní cestě, bylo tedy jasné, že mezi 9-17hod nebudu moci fotografovat. Rozhodl jsem se tedy vstávat velmi brzo – v 4:50, abych stihl dojít pěšky na ranní rozbřesk před budovu parlamentu. Tam jsem dorazil kolem 5:30 a před sebou jsem měl ještě tři hodiny čistého času na fotografování.

Svítání nad parlamentem (Budapešť, Maďarsko)

NIKON D7000 (18mm, f/7.1, 1/80 sec, ISO100)
Svítání nad parlamentem (Budapešť, Maďarsko)

Svítání nad parlamentem vyšlo nádherně. Obloha nebyla vymetená, nýbrž jemně pokrytá několika slabými vrstvami mraků, na kterých vycházející slunce vybarvilo pěkné červánky. Ranní hladina Dunaje je poměrně klidná, snadno dosáhnete souměrných záběrů s odrazem. Mým cílem bylo dojít na nábřeží přesně naproti budově. U nábřeží vede frekventovaná silnice, provoz před šestou hodinou ranní však nebyl příliš velký. Mezi řekou a silnicí je pak úzký pruh, na kterém dojdete až k malé železné plošince, která je přesně naproti parlamentu. Tam jsem také rozložil stativ a nafotil východ slunce. Kvůli vyhlazení hladiny jsem si sebou vzal vedle stativu i dva ND filtry (64 a 1000). Slabší filtr se hodí spíše pro fotografování modré hodinky. Během svítání slunce je světla tolik, že je pro dosažení časů delších než cca 2 sekund potřeba opravdu silného filtru. Nakonec se mi ale líbily nejvíce snímky bez použití dlouhých časů.

Pohled na budovu parlamentu při stoupání k Rybářské baště

NIKON D7000 (80mm, f/8, 1/125 sec, ISO100)
Pohled na budovu parlamentu při stoupání k Rybářské baště

Pohled na budovu parlamentu při stoupání k Rybářské baště

NIKON D7000 (55mm, f/8, 1/160 sec, ISO100)
Pohled na budovu parlamentu při stoupání k Rybářské baště

Krátce po východu jsem zamířil nahoru k Rybářské baště a kostelu sv. Matyáše. Odtud jsou opět skvělé výhledy (nejen) směrem k parlamentu. Hradby se skvělé hodí k rámování budovy parlamentu.

Budapest-ranni9NIKON D7000 (78mm, f/7.1, 1/200 sec, ISO100)
Budapest-ranni7NIKON D7000 (24mm, f/7.1, 1/200 sec, ISO100)
Budapest-ranni6NIKON D7000 (13mm, f/6.3, 1/80 sec, ISO100)

Na stejné místo na nábřeží, kde jsem fotil ráno, jsem se pak vrátil i navečer. Asi deset minut po západu slunce se rozsvítila celá budova parlamentu. Udělal jsem pár fotografií – s ND filtrem, aby byla hladina klidná. Ale i bez filtru vycházel čas kolem 4-6sec, což bohatě stačí na vyhlazení hladiny, na které v té době je spousta výletních lodí.

Parlament během západu slunce

NIKON D7000 (24mm, f/6.3, 30 sec, ISO100)
Parlament během západu slunce

Osvětlený parlament krátce po soumraku

NIKON D7000 (24mm, f/11, 4 sec, ISO100)
Osvětlený parlament krátce po soumraku

noční Parlament od řetězového mostu

NIKON D7000 (24mm, f/11, 6 sec, ISO100)
noční Parlament od řetězového mostu

Na závěr ještě podotýkám, že více fotografií z Budapešti (hlavně těch pořízených v IR spektru), brzy najdete na instagramu.

V druhém díle seriálu o fotografování Budapešti popíšu, jak jsem fotil lanový most.

Jsem fotograf, cestovatel, učitel, trenér. Focení mě pohltilo, je to moje denní dávka duševní hygieny. Nejčastěji fotím v Českém ráji nebo v podhůří Jizerských hor, kde pořádám fotografické workshopy. Vedle krajiny fotím produkty, nemovitosti, rodiny, děti, svatby, veřejné akce. No zkrátka takřka vše, kde hraje roli krásné světlo. 

Václav Bacovský

fotograf, autor blogu krasnesvetlo.cz

1 komentář

  1. Hanka Čermáková

    má to nádherné světlo Vašku, díky! budu zvědavá na další!

    Odpovědět

Trackbacky/pingbacky

  1. Dubnové panorama: Rybářská Bašta v Budapešti - Fotoblog Václava Bacovského - […] předposledním článku jsem tu psal o Budapešti – zejména o focení parlamentu. Při již zmínění ranní […]

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kategorie e-shopu

Fotím na zakázku

Vlastním špičkové fotografické vybavení a mám 10 let zkušeností z praxe. Díky tomu můžete ode mě mít kvalitní fotky z vašich veřejných, firemních i rodinných akcí.

Fotím konference a firemní akce

Fotoreportáže z konferencí a firemních akcí

Interiéry a exteriéry nemovitostí

Fotografie interiérů a exteriérů nemovitostí

Produktové a ilustrační fotky

Fotografie produktů a ilustrační fotky

Portréty na web nebo blog

Portréty a ilustrační fotky na web nebo blog

Svatební fotografie

Svatební fotky

Rodinné fotky

Rodinné fotky