V zimním lese s infračerveným foťákem
Vašek
10.3.2015

Už minulý rok jsem tu referoval o mém novém konvertovaném aparátu D80 pro focení v infračerveném spektru. Snímky z tohoto foťáku převážně publikuji na instagramu. Aby měl instagramový účet jednotnou linku, dávám tam fotografie architektury a street foto. S infračerveným foťákem mě ale velmi baví i fotografování krajiny. Prozradím, že chystám speciální galerii fotografií Českého ráje, kde bude i slušná sbírka IR snímků. Dnes chci ale dát tip na focení v lese.

Krmelec

NIKON D80 (18mm, f/8, 1/125 sec, ISO200)
Krmelec

O víkendu jsem bloumal lesem v okolí Libošovic a kromě klasické zrcadlovky jsem si vzal i svoji konvertovanou D80. Jelikož byl slunečný den, nízké sluníčko pronikalo na nerovnoměrně skrze stromy a různě nasvicovalo různé prostory.

IR-les-6NIKON D80 (55mm, f/6.3, 1/80 sec, ISO200)

Nejvíce mě ale bavilo focení bukového lesa. Světlá kúra a větve krásně kontrastují s vymeteným nebem, které je v IR spektru velmi tmavé.

IR-les-4NIKON D80 (18mm, f/8, 1/125 sec, ISO200)

Poslední fotka evokuje spíše mrazivé počasí.

Ztracená bota

NIKON D80 (31mm, f/8, 1/125 sec, ISO200)
Ztracená bota

Výhodou IR spektra je, že proměňuje všední motivy (tráva, větvě) na nevšední. To však může být i past, protože to může svádět ke kýčovitému cvakání větví a listí. Nepřekvapí tak, že na IR fotografie panují velmi rozličné názory, někomu se líbí, jinému vůbec… Jak jste na tom Vy? Lákalo by Vás fotografování v IR spektru? Nebo už fotíte?

Posed u Libošovic

NIKON D80 (55mm, f/8, 1/125 sec, ISO200)
Posed u Libošovic

Jsem fotograf, cestovatel, učitel, trenér. Focení mě pohltilo, je to moje denní dávka duševní hygieny. Nejčastěji fotím v Českém ráji nebo v podhůří Jizerských hor, kde pořádám fotografické workshopy. Vedle krajiny fotím produkty, nemovitosti, rodiny, děti, svatby, veřejné akce. No zkrátka takřka vše, kde hraje roli krásné světlo. 

Václav Bacovský

fotograf, autor blogu krasnesvetlo.cz

2 Komentáře

 1. Hanka Čermáková

  Vašíku já dost dobře nerozliším to IR od černobílé, mně to přijde strašně podobný, ba totožný!

  Odpovědět
  • Václav Bacovský

   Zajímavý postřeh – ono to v konečném výsledku je samozřejmě černobílá fotografie, ale má jiné podání světel a stínů. Nejvíce je to vidět na trávě a listí.

   Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kategorie e-shopu

Fotím na zakázku

Vlastním špičkové fotografické vybavení a mám 10 let zkušeností z praxe. Díky tomu můžete ode mě mít kvalitní fotky z vašich veřejných, firemních i rodinných akcí.

Fotím konference a firemní akce

Fotoreportáže z konferencí a firemních akcí

Interiéry a exteriéry nemovitostí

Fotografie interiérů a exteriérů nemovitostí

Produktové a ilustrační fotky

Fotografie produktů a ilustrační fotky

Portréty na web nebo blog

Portréty a ilustrační fotky na web nebo blog

Svatební fotografie

Svatební fotky

Rodinné fotky

Rodinné fotky