Nový Nikkor AF-S DX 18-55mm f/3.5-5.6G VR II  – první dojmy
Vašek
6.3.2015

Tenhle objektiv se mi podle specifikací na papíře zdál být geniální. Malý, lehký, se skvělou kresbou – alespoň to tvrdila recenze Kena Rockwella. Jemu se nedá věřit úplně všechno, tak jsem se těšil, že si objektiv někdy vyzkouším. No a když před nedávnem spadla cena tohoto objektivu dolů, neváhal jsem s jeho koupí. Asi v reakci na marketingovou masáž, která fotografy žene do nákupu nového a dražšího vybavení, mě totiž fascinuje, jak se i s relativně levným vybavením dají dělat skvělé fotky. Tenhle objektiv to jen potvrzuje. Jaké jsou tedy moje první dojmy?

Konstrukce – čudlík, který může být nezvykem

Nikkor-18-55mm-VRII

Hned na začátek musím předeslat, že jsem zvyklý ze systému Nikon 1 na konstrukci objektivů s čudlíkem, který musíte zmáčknout a zároveň vyzoomovat, abyste objektiv dostali do provozní pozice. Setkal jsem se s názorem, že je to pohyb navíc, potenciálně můžete přijít o záběr (pokud je třebva super-rychlá reakce). Mně to vůbec nevadí, výhodou totiž je, že díky tomuto systému dostanete menší a lehčí objektiv. Podobně mi nevadí plastový bajonet, u takto malého a lehkého objektivu prostě kovový bajonet neočekávám. O něco více postrádám gumovou zástěrku u bajonetu chránící proti vniknutí prachu.

Kresba

S objektivem jsem pořídil asi 600 fotografií za různých podmínek. Hned od začátku se mi zdálo, že má toto sklo velmi dobrou kresbu, a prohlížení fotek v plním rozlišení na monitoru s ultra HD rozlišením to pak jen potvrdilo. Kresbu považuji za skvělou na všech ohniscích, kolem clony f8 je opravdu skvělá.

Výborná kresba

NIKON D7000 (18mm, f/5.6, 1/40 sec, ISO100)
Výborná kresba

Kresba na širokém ohnisku

NIKON D7000 (18mm, f/8, 1/40 sec, ISO160)
Kresba na širokém ohnisku

Skvělá kresba

NIKON D7000 (55mm, f/8, 1/200 sec, ISO100)
Skvělá kresba

Makro a bokeh

Objektiv dosahuje na 55mm slušné makro přiblížení (tipuji tak 1:2) – ostří od 25mm (v manuálním režimu ostření). Přitom lze ocenit, že má i velmi pěkný bokeh (podání prasátek v rozmazaném pozadí).

Ukázka makra - podání bokehu se mi velmi líbí

NIKON D7000 (55mm, f/5.6, 1/500 sec, ISO100)
Ukázka makra – podání bokehu se mi velmi líbí

Protisvětlo

Docela jsem byl zvědavý na chování v protisvětle – zde jsem se dočetl několika kritických výtek u několika recenzistů. Chování je opravdu zajímavé – pokud je slunce přímo v záběru, jsou odlesky minimální, ztrátu kontrastu nepozoruji. Pokud se však dostane slunce na kraj záběru, nebo-li osvětluje přední člen objektivu po ostrým úhlem, projeví se v obrazu jakýsi načervenalý závoj. Znám tento jev z objektivu Sigma 10-20mm. Když o tom víte, můžete těmto situacím povětšinou předcházet. Za tato možná objektv může dostat malé mínus.

Chování v protisvětle - zde je slunce v záběru, vše je ok - prástka vynikla postprodukcí, kdy jsem vyhnal stíny a přidal kontrast a saturaci

NIKON D7000 (22mm, f/6.3, 1/500 sec, ISO100)
Chování v protisvětle – zde je slunce v záběru, vše je ok – prástka vynikla postprodukcí, kdy jsem vyhnal stíny a přidal kontrast a saturaci

Chování v protisvětle - zde je slunce v záběru, vše je ok

NIKON D7000 (18mm, f/8, 1/1250 sec, ISO100)
Chování v protisvětle – zde je slunce v záběru, vše je ok

Chování v protisvětle - zde sice mimo záběr, ale osvětluje přední člen - objevuje se červený odlesk

NIKON D7000 (18mm, f/8, 1/250 sec, ISO100)
Chování v protisvětle – zde sice mimo záběr, ale osvětluje přední člen – objevuje se červený odlesk

Ostření

Ostření je průměrné, na krajinu úplně stačí, na sport a rychlou akci se nehodí ani ohniskem ani světelností, takže v tomto to pro mě není žádný velký nedostatek.

Stabilizace

Stabilizace dle mého soudu funguje opravdu velmi dobře. Fotil jsem podvečerní Prahu, běžně jsem fotil na čas 1/8 sec, většina fotek byla dostatečně ostrých, bez stabilizace bych neměl šanci.

Všimněte si pomalého času závěrky - udržet tento čas z ruky bez stabilizace by nebylo možné

NIKON D7000 (52mm, f/5.6, 1/5 sec, ISO800)
Všimněte si pomalého času závěrky – udržet tento čas z ruky bez stabilizace by nebylo možné

Další postřehy

Pro krajináře je fajn, že na rozdíl od předchozích verzí se neotáčí přední člen při přeostření. To se hodí pro lepší práci s polarizačním filtrem.

Chromatické aberace, přílišné vinětace jsem si nevšiml, ale tyto vady mi v podstatě moc nevadí. Pokud jsem na toto citlivý (nebo netušíte, že jdou obě vady zredukovat v postprodukci), poohlédněte se po nějakých testech.

Ukázka aberace - mě se zdá zanedbatelná...

NIKON D7000 (25mm, f/5.6, 1/25 sec, ISO200)
Ukázka aberace – mě se zdá zanedbatelná…

Ukázka aberace - výřez levého horního rohu

NIKON D7000 (25mm, f/5.6, 1/25 sec, ISO200)
Ukázka aberace – výřez levého horního rohu (povšimněte si famózní kresby)

Objektiv jsem vyzkoušel i s D80 s upraveným snímačem pro infračervenou fotografii. Ne všechny objektivy se chovají korektně v tomto spektru (nemusí dobře ostřit, nebo produkují divné fleky). První snímků se zdá, že zvládá IR úplně v pohodě, ale ještě to budu muset systematicky prověřit.

IR fotografie

NIKON D80 (18mm, f/5, 1/160 sec, ISO200)
IR fotografie

IR fotografie - objekltiv nemá problém s ostřením

NIKON D80 (55mm, f/7.1, 1/160 sec, ISO200)
IR fotografie – objektiv nemá problém s ostřením

Závěr

Ken Rockwell nelhal – tenhle objektiv je docela pecka. Pokud jej jako já seženete za cca 3.000 Kč, asi těžko najdete lepší poměr cena výkon. Z mého pohledu je to ideální objektiv na cesty – zejména díky váze kolem 200g a malým rozměrům. Na cesty se hodí i dobře fungující stabilizace. Super kresba příjemným překvapením. Schopnost skoro-makra je pro mě další plus.

Jsem fotograf, cestovatel, učitel, trenér. Focení mě pohltilo, je to moje denní dávka duševní hygieny. Nejčastěji fotím v Českém ráji nebo v podhůří Jizerských hor, kde pořádám fotografické workshopy. Vedle krajiny fotím produkty, nemovitosti, rodiny, děti, svatby, veřejné akce. No zkrátka takřka vše, kde hraje roli krásné světlo. 

Václav Bacovský

fotograf, autor blogu krasnesvetlo.cz

2 Komentáře

 1. Nikoňák

  Kúpil som pred rokom D5100 v sete s dvomi objektívmi a musím priznať, že práve 18-55 sa mi zdá „slabý“, čakal som od neho viac. Zase ale kúpiť objektív za skoro tisíc eur sa mi zdá teraz mimo možností. Takže tento nový 18-55 objektív ma zaujal a som rád aj za túto recenziu. Jeho cena je prijateľná, zlepšenia kresby výrazné, takže asi na tohoročnú dovolenku už pocestujem s novým objektívom.

  Odpovědět
  • Václav Bacovský

   Občas jsem fotil i s předešlými verzemi a ta poslední VRII je opravdu lepší. Zkusím pak udělat porovnání – s VRI teď fotí sestra, až ze vrátí z dovolené, zkusím pár testovacích snímků.
   Václav

   Odpovědět

Trackbacky/pingbacky

 1. Schodiště v Domě u Černé Matky Boží a noční Praha - Fotoblog nejen pro fotografy - […] přednost kombinace FX stroje Nikon D750 se stabilizovaným objektivem Nikkor DX 18-55 VRII. Jak už jsem tu psal, tento…

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kategorie e-shopu

Fotím na zakázku

Vlastním špičkové fotografické vybavení a mám 10 let zkušeností z praxe. Díky tomu můžete ode mě mít kvalitní fotky z vašich veřejných, firemních i rodinných akcí.

Fotím konference a firemní akce

Fotoreportáže z konferencí a firemních akcí

Interiéry a exteriéry nemovitostí

Fotografie interiérů a exteriérů nemovitostí

Produktové a ilustrační fotky

Fotografie produktů a ilustrační fotky

Portréty na web nebo blog

Portréty a ilustrační fotky na web nebo blog

Svatební fotografie

Svatební fotky

Rodinné fotky

Rodinné fotky