Tenhle objektiv se mi podle specifikací na papíře zdál být geniální. Malý, lehký, se skvělou kresbou – alespoň to tvrdila recenze Kena Rockwella. Jemu se nedá věřit úplně všechno, tak jsem se těšil, že si objektiv někdy vyzkouším. No a když před nedávnem spadla cena tohoto objektivu dolů, neváhal jsem s jeho koupí. Asi v reakci na marketingovou masáž, která fotografy žene do nákupu nového a dražšího vybavení, mě totiž fascinuje, jak se i s relativně levným vybavením dají dělat skvělé fotky. Tenhle objektiv to jen potvrzuje. Jaké jsou tedy moje první dojmy?

Konstrukce – čudlík, který může být nezvykem

Nikkor-18-55mm-VRII

Hned na začátek musím předeslat, že jsem zvyklý ze systému Nikon 1 na konstrukci objektivů s čudlíkem, který musíte zmáčknout a zároveň vyzoomovat, abyste objektiv dostali do provozní pozice. Setkal jsem se s názorem, že je to pohyb navíc, potenciálně můžete přijít o záběr (pokud je třebva super-rychlá reakce). Mně to vůbec nevadí, výhodou totiž je, že díky tomuto systému dostanete menší a lehčí objektiv. Podobně mi nevadí plastový bajonet, u takto malého a lehkého objektivu prostě kovový bajonet neočekávám. O něco více postrádám gumovou zástěrku u bajonetu chránící proti vniknutí prachu.

Kresba

S objektivem jsem pořídil asi 600 fotografií za různých podmínek. Hned od začátku se mi zdálo, že má toto sklo velmi dobrou kresbu, a prohlížení fotek v plním rozlišení na monitoru s ultra HD rozlišením to pak jen potvrdilo. Kresbu považuji za skvělou na všech ohniscích, kolem clony f8 je opravdu skvělá.

Výborná kresba

NIKON D7000 (18mm, f/5.6, 1/40 sec, ISO100)
Výborná kresba

Kresba na širokém ohnisku

NIKON D7000 (18mm, f/8, 1/40 sec, ISO160)
Kresba na širokém ohnisku

Skvělá kresba

NIKON D7000 (55mm, f/8, 1/200 sec, ISO100)
Skvělá kresba

Makro a bokeh

Objektiv dosahuje na 55mm slušné makro přiblížení (tipuji tak 1:2) – ostří od 25mm (v manuálním režimu ostření). Přitom lze ocenit, že má i velmi pěkný bokeh (podání prasátek v rozmazaném pozadí).

Ukázka makra - podání bokehu se mi velmi líbí

NIKON D7000 (55mm, f/5.6, 1/500 sec, ISO100)
Ukázka makra – podání bokehu se mi velmi líbí

Protisvětlo

Docela jsem byl zvědavý na chování v protisvětle – zde jsem se dočetl několika kritických výtek u několika recenzistů. Chování je opravdu zajímavé – pokud je slunce přímo v záběru, jsou odlesky minimální, ztrátu kontrastu nepozoruji. Pokud se však dostane slunce na kraj záběru, nebo-li osvětluje přední člen objektivu po ostrým úhlem, projeví se v obrazu jakýsi načervenalý závoj. Znám tento jev z objektivu Sigma 10-20mm. Když o tom víte, můžete těmto situacím povětšinou předcházet. Za tato možná objektv může dostat malé mínus.

Chování v protisvětle - zde je slunce v záběru, vše je ok - prástka vynikla postprodukcí, kdy jsem vyhnal stíny a přidal kontrast a saturaci

NIKON D7000 (22mm, f/6.3, 1/500 sec, ISO100)
Chování v protisvětle – zde je slunce v záběru, vše je ok – prástka vynikla postprodukcí, kdy jsem vyhnal stíny a přidal kontrast a saturaci

Chování v protisvětle - zde je slunce v záběru, vše je ok

NIKON D7000 (18mm, f/8, 1/1250 sec, ISO100)
Chování v protisvětle – zde je slunce v záběru, vše je ok

Chování v protisvětle - zde sice mimo záběr, ale osvětluje přední člen - objevuje se červený odlesk

NIKON D7000 (18mm, f/8, 1/250 sec, ISO100)
Chování v protisvětle – zde sice mimo záběr, ale osvětluje přední člen – objevuje se červený odlesk

Ostření

Ostření je průměrné, na krajinu úplně stačí, na sport a rychlou akci se nehodí ani ohniskem ani světelností, takže v tomto to pro mě není žádný velký nedostatek.

Stabilizace

Stabilizace dle mého soudu funguje opravdu velmi dobře. Fotil jsem podvečerní Prahu, běžně jsem fotil na čas 1/8 sec, většina fotek byla dostatečně ostrých, bez stabilizace bych neměl šanci.

Všimněte si pomalého času závěrky - udržet tento čas z ruky bez stabilizace by nebylo možné

NIKON D7000 (52mm, f/5.6, 1/5 sec, ISO800)
Všimněte si pomalého času závěrky – udržet tento čas z ruky bez stabilizace by nebylo možné

Další postřehy

Pro krajináře je fajn, že na rozdíl od předchozích verzí se neotáčí přední člen při přeostření. To se hodí pro lepší práci s polarizačním filtrem.

Chromatické aberace, přílišné vinětace jsem si nevšiml, ale tyto vady mi v podstatě moc nevadí. Pokud jsem na toto citlivý (nebo netušíte, že jdou obě vady zredukovat v postprodukci), poohlédněte se po nějakých testech.

Ukázka aberace  - mě se zdá zanedbatelná...

NIKON D7000 (25mm, f/5.6, 1/25 sec, ISO200)
Ukázka aberace – mě se zdá zanedbatelná…

Ukázka aberace  - výřez levého horního rohu

NIKON D7000 (25mm, f/5.6, 1/25 sec, ISO200)
Ukázka aberace – výřez levého horního rohu (povšimněte si famózní kresby)

Objektiv jsem vyzkoušel i s D80 s upraveným snímačem pro infračervenou fotografii. Ne všechny objektivy se chovají korektně v tomto spektru (nemusí dobře ostřit, nebo produkují divné fleky). První snímků se zdá, že zvládá IR úplně v pohodě, ale ještě to budu muset systematicky prověřit.

IR fotografie

NIKON D80 (18mm, f/5, 1/160 sec, ISO200)
IR fotografie

IR fotografie - objekltiv nemá problém s ostřením

NIKON D80 (55mm, f/7.1, 1/160 sec, ISO200)
IR fotografie – objektiv nemá problém s ostřením

Závěr

Ken Rockwell nelhal – tenhle objektiv je docela pecka. Pokud jej jako já seženete za cca 3.000 Kč, asi těžko najdete lepší poměr cena výkon. Z mého pohledu je to ideální objektiv na cesty – zejména díky váze kolem 200g a malým rozměrům. Na cesty se hodí i dobře fungující stabilizace. Super kresba příjemným překvapením. Schopnost skoro-makra je pro mě další plus.