Není BW, jako BW, aneb infračervená versus klasická fotografie
Vašek
7.10.2014

Černobílé fotografie (pro zjednodušení se budu držet anglické zkratky BW) se většinou dosahují postprodukcí barvených fotografií. Je to proces docela složitý, rozhodně je v něm mnohem více fines, než je pouhá desaturace. Jednou ze zajímavých variant, jak docílit nevšední BW fotografie, je fotografování v infračerveném spektru.

S infračervenou fotografií si vyhrávám teprve pár týdnů. Už před zakoupením speciálně upraveného aparátu jsem věděl, že fotografování v infračerveném spektru má největší specifikum v bílém listí stromů. To dávám snímkům úplně zvláštní charakter – snový, nerealistický. Proto někomu přijdou IR fotografie fascinující, jinému zase vůbec nesedí.

Již při prvním fotografování jsem si schválně udělal snímek stejné scény jak z normálního fotoaparátu, tak z konvertovaného. Pak jsem oba snímky převedl do černobílé (BW). Porovnání je zajímavé. BW fotografie z barevného snímku má menší kontrast (a je jedno, jaký postup použijeme, tedy jak jednotlivé barevné kanály smícháme). Naproti tomu BW z infračervené má ohromný kontrast – jak celkový, tak mikro (hodně tedy vystoupí vizuálně struktury). Moc hezky vynikne prostorovost oblohy, obzvláště pokud je polojasná. Stíny jsou ještě mnohem více kontrastní. Závěry si  z toho prozatím vyvozuji dva:

1) IR nelze určitě plně imitovat posprocesem, už hrubá data IR fotky mají úplně jiný charakter, a rozdíl není jen v podání zeleného listí;
2) IR fotografie se může hodit pro fotografování v ostrém slunci, které je normálně třeba na focení krajiny spíše nevhodné.

Na porovnání uvádím základní varianty úpravy fotografií:

IR-porovnani_1

NIKON D90 (24mm, f/5.6, 1/320 sec, ISO200)
nejprve klasická barevná

IR-porovnani_2

NIKON D90 (24mm, f/5.6, 1/320 sec, ISO200)
a pak BW z barevného originálu (automatické míchaní kanálů v Lightroomu)

IR-porovnani_3

NIKON D80 (31mm, f/8, 1/125 sec, ISO100)
pak následuje originál IR fotografie

IR-porovnani_4

NIKON D80 (31mm, f/8, 1/125 sec, ISO100)
BW verze infračervené fotografie

IR-porovnani_5

NIKON D80 (31mm, f/8, 1/125 sec, ISO100)
infračervená se základní úpravou barevné teploty, s neutralizací červené posunem do modrého a zeleného vyvážení, zvýrazněná saturace

IR-porovnani_6

NIKON D80 (31mm, f/8, 1/125 sec, ISO100)
sépia verze infračervené fotografie (vznikla kolorováním BW verze).

Jsem fotograf, cestovatel, učitel, trenér. Focení mě pohltilo, je to moje denní dávka duševní hygieny. Nejčastěji fotím v Českém ráji nebo v podhůří Jizerských hor, kde pořádám fotografické workshopy. Vedle krajiny fotím produkty, nemovitosti, rodiny, děti, svatby, veřejné akce. No zkrátka takřka vše, kde hraje roli krásné světlo. 

Václav Bacovský

fotograf, autor blogu krasnesvetlo.cz

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kategorie e-shopu

Fotím na zakázku

Vlastním špičkové fotografické vybavení a mám 10 let zkušeností z praxe. Díky tomu můžete ode mě mít kvalitní fotky z vašich veřejných, firemních i rodinných akcí.

Fotím konference a firemní akce

Fotoreportáže z konferencí a firemních akcí

Interiéry a exteriéry nemovitostí

Fotografie interiérů a exteriérů nemovitostí

Produktové a ilustrační fotky

Fotografie produktů a ilustrační fotky

Portréty na web nebo blog

Portréty a ilustrační fotky na web nebo blog

Svatební fotografie

Svatební fotky

Rodinné fotky

Rodinné fotky