Černobílé fotografie (pro zjednodušení se budu držet anglické zkratky BW) se většinou dosahují postprodukcí barvených fotografií. Je to proces docela složitý, rozhodně je v něm mnohem více fines, než je pouhá desaturace. Jednou ze zajímavých variant, jak docílit nevšední BW fotografie, je fotografování v infračerveném spektru.

S infračervenou fotografií si vyhrávám teprve pár týdnů. Už před zakoupením speciálně upraveného aparátu jsem věděl, že fotografování v infračerveném spektru má největší specifikum v bílém listí stromů. To dávám snímkům úplně zvláštní charakter – snový, nerealistický. Proto někomu přijdou IR fotografie fascinující, jinému zase vůbec nesedí.

Již při prvním fotografování jsem si schválně udělal snímek stejné scény jak z normálního fotoaparátu, tak z konvertovaného. Pak jsem oba snímky převedl do černobílé (BW). Porovnání je zajímavé. BW fotografie z barevného snímku má menší kontrast (a je jedno, jaký postup použijeme, tedy jak jednotlivé barevné kanály smícháme). Naproti tomu BW z infračervené má ohromný kontrast – jak celkový, tak mikro (hodně tedy vystoupí vizuálně struktury). Moc hezky vynikne prostorovost oblohy, obzvláště pokud je polojasná. Stíny jsou ještě mnohem více kontrastní. Závěry si  z toho prozatím vyvozuji dva:

1) IR nelze určitě plně imitovat posprocesem, už hrubá data IR fotky mají úplně jiný charakter, a rozdíl není jen v podání zeleného listí;
2) IR fotografie se může hodit pro fotografování v ostrém slunci, které je normálně třeba na focení krajiny spíše nevhodné.

Na porovnání uvádím základní varianty úpravy fotografií:

IR-porovnani_1

NIKON D90 (24mm, f/5.6, 1/320 sec, ISO200)
nejprve klasická barevná

IR-porovnani_2

NIKON D90 (24mm, f/5.6, 1/320 sec, ISO200)
a pak BW z barevného originálu (automatické míchaní kanálů v Lightroomu)

IR-porovnani_3

NIKON D80 (31mm, f/8, 1/125 sec, ISO100)
pak následuje originál IR fotografie

IR-porovnani_4

NIKON D80 (31mm, f/8, 1/125 sec, ISO100)
BW verze infračervené fotografie

IR-porovnani_5

NIKON D80 (31mm, f/8, 1/125 sec, ISO100)
infračervená se základní úpravou barevné teploty, s neutralizací červené posunem do modrého a zeleného vyvážení, zvýrazněná saturace

IR-porovnani_6

NIKON D80 (31mm, f/8, 1/125 sec, ISO100)
sépia verze infračervené fotografie (vznikla kolorováním BW verze).