Letos jsem si udělal revizi fotografií z Českého ráje: po pěti letech fotografování v těchto humnech jsem měl pocit, že začínám fotografovat opakovaně stejné motivy a moje uspokojení z objevování nových lokalit skrze hledáček trochu upadalo. Díky katalogizaci v programu Lightroom a jeho možnosti zanášet si fotografie na mapu jsem však zjistil, že i v Českém ráji mám překvapivě hodně bílých míst. Jedním z takových míst byla tři města označovaná za brány Českého ráje: Jičín, Turnov a Mnichovo Hradiště. Letos jsem si tudíž dal předsevzetí, že všechna města postupně nafotografuji. 

Kašna Amfrité na Valdštejnském náměstí

NIKON D90 (70mm, f/7.1, 1/320 sec, ISO200)
Kašna Amfrité na Valdštejnském náměstí

Do Jičína a okolí jsem letos vyrazil zatím jen dvakrát, snímky vzniklé především na náměstí připojuji. Nedávno jsem se trochu dotknul rodáků z Mnichova Hradiště, když jsem zdejší město označil za nevzhledné. Připouštím, že mám asi přísná kritéria. Aby si to „hradišťáci“ nebrali příliš osobně, dodávám se stejnou přísností, že i Jičín ve mně zanechává divný pocit z toho, že vedle krásného náměstí panuje ve městě takový divný chaos.

 

Jezuitská kolej na náměstí svobody - fasády tady už nejsou nablýskané...

NIKON D90 (24mm, f/5, 1/60 sec, ISO200)
Jezuitská kolej na náměstí svobody – fasády tady už nejsou nablýskané…

o to více je zajímavé fotografovat různé detaily

NIKON D90 (10mm, f/5, 1/100 sec, ISO400)
o to více je zajímavé fotografovat různé detaily

Jičín zažil svých pár desetiletí slávy v době Albrechta z Valdštejna. Zdaleka nejsem dost vzdělán v historii na to, abych dokázal promyslet paralelní dějiny v případě, že by Albrecht nebyl v Chebu zavražděn. Na pokročilou dnu by asi zemřel tak jako tak poměrně záhy, možná by však stihl zrealizovat více ze svých velkolepých plánů na přestavbu Jičína v reprezentativní sídlo a centrum celé říše.

Jičínský zámek - detail renesančních oken

NIKON D90 (85mm, f/6.3, 1/200 sec, ISO200)
Jičínský zámek – detail renesančních oken

Bohužel stihl jen málo, kromě krásného náměstí v Jičíně najdete jeho lipovou alej,která je dlouhá a krásná a vede od náměstí přímo k letnímu altánku. Alej je však v současné podobě Jičína utopena vedle ošklivé silnice do  Lomnice nad Popelkou. Na náměstí jsou krásné měšťanské domy, průchody, fontány a dominantní Valdická brána. Ta by bývala při plánované přestavbě za vlády Albrechta padla, aby ustoupila rozšířenému náměstí.

Panorama náměstí - zleva Mariánský sloup, uprostřed věž Valdické brány, vpravo Jičínský zámek.

NIKON D90 (16mm, f/6.3, 1/100 sec, ISO200)
Panorama náměstí – zleva Mariánský sloup, uprostřed věž Valdické brány, vpravo Jičínský zámek.

Kdybyste měli cestu k Jičínu, tak v blízkém okolí určitě navštivte kopce Veliš a Zebín, budete odsud mít krásné výhledy do okolí. O obou vyhlídkách zde ještě určitě napíšu.

Měšťanské domy...

NIKON D90 (40mm, f/7.1, 1/30 sec, ISO200)
Měšťanské domy…

a jejich průchody

NIKON D90 (145mm, f/5, 1/100 sec, ISO400)
a jejich průchody