Velký zájem o mou recenzi malého systémového kompaktu Nikon 1 S1 mě přiměl i po delším čase zveřejnit recenzi úplně prvního modelu řady Nikon 1 – tedy V1.  Zatímco S-ková řada je kvalitativně nejnižší – má plastové tělo a chybí hledáček, Véčková řada naproti tomu má tělo z hořčíkové litiny a je vybavena hledáčkem. Pro upřesnění dodávám k hledáčku: ten mají pouze modely V1 a V2, v současné době už je na trhu model V3, který hledáček nemá. Původně cenově vysoko poležený model schytal docela ostrou kritiku za některé své nedostatky a postupně cenově padal dolů. Jakmile spadl k bazarové ceně kolem 5.000 Kč včetně objektivu, rozhodl jsem se jej pořídit k modelu S1, u kterého mi výrazně chyběl hledáček. V1 už používám skoro rok a ačkoli mi vadí některé konkrétní věci, tento foťáček jsem si oblíbil a dodnes jej používám překvapivě často, zejména s redukci FT-1.

Ale k tomu všemu se dostanu. Začněme popořadě – nejprve odzoomuju doširoka a podám Vám svůj pohled na celý systém fotoaparátů Nikon 1.

Proč má CX systém Nikon 1 smysl?

S novými modelovými řadami postavenými na senzoru o velikosti 13 x 9 mm (tzv CX formát, který je poloviční velikosti oproti DX formátu) s ořezovým faktorem 2,7 (číslo, kterým musíme vynásobit ohniskovou vzdálenost, aby odpovídala úzu analogového 35mm filmového políčka) přišel Nikon v roce 2011 v reakci na rozmáhající se trh ¾ fomátu (crop factor 2,0) bezrcadlovek, který v té době ovládal především Olympus a Panasonic. Nikon i Canon tehdy poměrně zaspaly a zareagoval s mírným zpožděním.

Fotografie z festivalu Colours of Ostrava - na takových fotografiích se šum při ISO800 dobře ztratí. Neplatí tedy absolutně, že vyšší ISO nelze použít.

NIKON 1 V1 (200mm, f/5.6, 1/50 sec, ISO800)
Fotografie z festivalu Colours of Ostrava – na takových fotografiích se šum při ISO800 dobře ztratí. Neplatí tedy absolutně, že vyšší ISO nelze použít.

Na tomto snímku je použito dokonce ISO 1600 a stále je snímek použitelný. Důležité však je exponovat vpravo - tedy snímek spíše mírně "přepálit" než podexponovat, při prosvětlování snímku by šum nepěkně vylezl.

NIKON 1 V1 (280mm, f/5.6, 1/200 sec, ISO1600)
Na tomto snímku je použito dokonce ISO 1600 a stále je snímek použitelný. Důležité však je exponovat vpravo – tedy snímek spíše mírně „přepálit“ než podexponovat, při prosvětlování stínů by šum nepěkně vylezl.

Zatímco Canon se vydal cestou zmenšené zrcadlovky postavené na APS-C snímači (který používají modely zrcadlovek jako, 1000d, 700d, 70d a 7d) s crop factorem 1,6x, zvolil Nikon úplně jiné řešení. Canon vsadil na vysokou obrazovou kvalitu, dobrý výkon při vyšším ISO a kompatibilitu se zrcadlovkovými objektivy, zároveň však obětoval kompaktnost celého systému. Nikon naproti tomu vsadil přesně na opačnou kartu: díky menšímu snímači postavil velikostně mnohem menší těla s novým systémem malých a lehkých objektivů, které vynikají zejména bleskovým ostřením a rychlostí snímání.

Jarní krajina u Mnichovic.

NIKON 1 V1 (16.1mm, f/6.3, 1/250 sec, ISO100)
Jarní krajina u Mnichovic.

Uživatelé dostaly zavedením řady Nikon 1 do ruky malé a výkonné mašinky, velikost snímače však měla a má své nevýhody. Senzor rozměru CX trpí větším šumem, který se výrazně projevuje ve stinných partiích už od ISO400, nad ISO800 už je šum pro uživatele navyklé na zrcadlovkovou kvalitu zklamáním. Fyzikálně nevyhnutelná je větší hloubka ostrosti i při plně otevřené cloně. To v očích mnoha fotografů přístroje Nikon 1 velmi diskvalifikovalo. Když se k tomu přidala velmi vysoko poležená cena všech modelových řad, bylo o vlnu nespokojenosti armády fotografických blogerů a diskutérů postaráno.

Fotografie krajiny zvládá V1 s přehledem. Narozdíl od novějších modelů má ještě takzavný anti-aliasing filtr, který má zabraňovat moire efektu, a který jemně rozostřuje snímky, ostrost je však více než dobrá.

NIKON 1 V1 (185mm, f/6.3, 1/250 sec, ISO100)
Fotografie krajiny zvládá V1 s přehledem. Narozdíl od novějších modelů má ještě takzavný anti-aliasing filtr, který má zabraňovat moire efektu, a který jemně rozostřuje snímky, ostrost je však více než dobrá.

Jak jsem psal už v recenzi na Nikon 1 S1, i já jsem o smyslu nákupu pochyboval. Dnes jsem však rád, že tento systém vlastním a jsem přesvědčen o jeho smyslu navzdory neutichávající kritice. Zde je 12 důvodů, proč nejen Nikon 1 V1 nebo S1, ale celý systém řady 1 má smysl:

Obecné výhody Nikon 1 (z mého subjektivního hlediska – jsem především krajinář) nejen jako druhého aparátu k zrcadlovce

1)      Na velikosti sakra záleží! Zrcadlovky jsou po desítky let odladěné produkty, kde je skoro vše vychytané, stroje mají vysokou funkcionalitu, skvěle se ovládají a podávají dnes perfektní výkony. Jenže průměrná zrcadlovka s objektivem váží od 0,5kg výše, vyšší modelové řady se světelným objektivem určitě přes kilo. To nevadí při krátkodobém fotografování někde doma či v ateliéru, při cestování nebo celodenním chození to však dost unavuje. Zrcadlovka je s objektivem dost neskladná, skoro vždy si vyžaduje vlastní brašnu, nebo alespoň velký batoh. Velikostí a váhou je daná i celková křehkost – pokud obyčejný batoh se zrcadlovkou a nasazeným objektivem upustíte, asi zažijete pár sekund hrůzy, zda to váš miláček přežil bez úhony.  Systémové kompakty jsou v tomto velkou změnou. Začátečníci touží po velkých dělech, protřelí fotografové naopak často volí raději menší, lehčí a přenosnější systémy, které schováte i ve větší kapse. Já díky Nikon 1 vozím foťák i při častých výletech na kole (v malé ledvince), někdy jej sice ani nevtáhnu, jindy jsem ale nakonec moc rád, že jej mám. Zajímavý motiv, hezké světlo, nebo potřeba něco zdokumentovat se může naskytnout kdykoli a je lepší být připravený.

2)      Obrazový kvalita je mnohem blíže zrcadlovkám, než kompaktům a mobilům. Tečka. Nejsem „pixelpeeper“, tedy nepřepočítávám pixely, ale ocením dobrou kvalitu – a ta je při editaci v Lightroomu vidět. Fotky z mobilů jsou pěkné, pokud si je prohlížíte v mobilu. Jakmile je chci dát na blog, prohlížet na monitoru nebo tisknout, je pro mě kvalita už pod čarou, Nikon 1 naopak moje nároky splňuje vrchovatě.

Skvělé světelné podmínky a V1 po ruce - žádný problém moment zachytit.

NIKON 1 V1 (11mm, f/6.3, 1/100 sec, ISO200)
Skvělé světelné podmínky a V1 po ruce – žádný problém moment zachytit.

3)      Ne vždy potřebujete zrcadlovku. Pokud s sebou taháte zrcadlovku s velkým objektivem, abyste na konci zjistili, že jste celý den fotili na  ISO100 a clonu f8, při časech nad 1/100s, tak k tomu z hlediska obrazového výstupu vlastně zrcadlovku nepotřebujete. Jsem si jistý, že Nikon 1 Vám dá z 95% stejnou kvalitu, laickým okem ji nerozlišíte, pokud tedy nečelíte obtížným světelným podmínkám (velký dynamický rozsah mezi stíny a světly).

Přehrada Seč - vyhlídka nad ostrovem Oheb. Fotografováno v protislunci,  v RAW souboru je však stále dost informacích i v mírně přepálených mracích.

NIKON 1 V1 (11mm, f/7.1, 1/100 sec, ISO100)
Přehrada Seč – vyhlídka nad ostrovem Oheb. Fotografováno v protislunci, v RAW souboru je však stále dost informacích i v mírně přepálených mracích.

4)      Je dobré mít malý zápisník. Z výše uvedených důvodu 1-3 se k tomu Nikon 1 docela hodí. Třeba pak jako já zjistíte, že díky novému foťáku, který používáte jinak (při jiných příležitostech) než zrcadlovku, nakonec začnete fotit i jiné žánry.

V1 jozím často na kole. Se zrcadlovkou bych nejezdil, to už bych musel brát batoh, V1 se vejde do malé bederní ledvinky. S1 dokonce dám do kapsičky přímo na rámo nebo pod sedlem.

NIKON 1 V1 (27.5mm, f/6.3, 1/160 sec, ISO100)
V1 jozím často na kole. Se zrcadlovkou bych nejezdil, to už bych musel brát batoh, V1 se vejde do malé bederní ledvinky. S1 dokonce dám do kapsičky přímo na rámo nebo pod sedlem.

5)      Ne každý zrcadlovku chce. Největší kritici systému Nikon 1 jsou zrcadlovkáři, kteří by nejraději měli výkon velkých zrcadlovek v malé krabičce, bez kompromisů a za pár haléřu. Není divu, že jsou zklamaní. Ovšem jsou i jiné cílové skupiny. Ti, kdo fotí na zrcadlovce na automat, technickým funkcím neholdují a zrcadlovku stejně drží špatně, ti ji vlastně také tak úplně nepotřebují. Možná jim Nikon 1 poslouží lépe.

Fotografováno s Nikkorem 1 10mm, který je extrémně malý a lehký (palačinková konstrukce), hodí se skvěle do interiéru.

NIKON 1 V1 (10mm, f/6.3, 1/100 sec, ISO100)
Fotografováno s Nikkorem 1 10mm, který je extrémně malý a lehký (palačinková konstrukce), hodí se skvěle do interiéru.

6)      Malé, skladné, přitom výkonné objektivy pro systém Nikon 1 – osobně mohu vychválit objektiv 11-27,5mm a 10m f2,8, dobrou pověst má i širokáč 6,7-11mm.  Teleobjektivy kupovat neplánuji, mám na to redukci FT1.

Nikon V1 + objektiv Nikkor 55-300mm VR připojený přes redukci FT1. Celková cena sestavy je v dnešních bazarových cenách cca 12 tisíc korun.

NIKON D7000 (50mm, f/8, 1/10 sec, ISO100)
Nikon V1 + objektiv Nikkor 55-300mm VR připojený přes redukci FT1. Celková cena sestavy je v dnešních bazarových cenách cca 12 tisíc korun.

7)      Možnost používat přes redukci FT-1 objektivy s bajonetem F. Díky crop factoru 2,7 dostanete snadno super-telefoto ohniska (400mm a výše). Spíše než na „wildlife“ (kde je nutné používat výšší ISO a mít odladěný průběžný autofocus) se hodí na focení detailu a statické přírody. Skvělá je možnost super makra s přiblížením větším než 1:1. Připojit můžete jakýkoli objektiv, u třetích zanček (Tamron, Sigma atd.) nefunguje elektronický přenos clony – ta sa během expozice vždy maximálně otevře, což je ze dvou krajních možností asi ta lepší (lepší fotit na pevno s f5,6 než s f22).

8)      Opravdu rychle ostří

Při fotografování měsíce se velmi hodí elektronická závěrka a crop factor 2,7.

NIKON 1 V1 (300mm, f/8, 1/50 sec, ISO100)
Při fotografování měsíce se velmi hodí elektronická závěrka a crop factor 2,7.

9)      Lze fotografovat na elektronickou závěrku – ve foťáku se nic nehýbe, dosáhnete ostrých fotek i na delší časy třeba na horším stativu.

10)   Perfektní kulometná palba až 60 snímků za vteřinu – hodí se nejen na sport, ale třeba pro eliminaci neostrých snímků při delších časech.

Detaily tulipánů.

NIKON 1 V1 (240mm, f/7.1, 1/320 sec, ISO200)
Detaily tulipánů.

11)   Skvěle zvládá natáčení videí, po mém soudu se na tuto úlohu hodí mnohem lépe než zrcadlovky

12)   Vysokorychlostní video – se snímkování přes 400fps.

Detail sedmikrásky (nikoli kopretiny, jak by se na první pohled mohlo zdát). Při nasazení makro objektivu přes redukci FT-1 je možné dostat opravdu velké přiblížení přesahující běžné 1:1.

NIKON 1 V1 (90mm, f/5.6, 1/500 sec, ISO100)
Detail sedmikrásky (nikoli kopretiny, jak by se na první pohled mohlo zdát). Při nasazení makro objektivu přes redukci FT-1 je možné dostat opravdu velké přiblížení přesahující běžné 1:1.

Samozřejmě jsou i důvody proti

1)      Šum je znát, snažím se používat jen ISO100 nebo 200, skoro nechodím přes ISO800.

2)      Funkční design není vychytaný, přístroje se hůře ovládají, výrazně hůře sedí v ruce než zrcadlovky. Na druhou stranu zde není velký rozdíl oproti kompaktům a pořád je to násobně lepší zážitek, než focení s mobilem.

3)      Nové přístroje jsou relativně drahé, objektivy taktéž.

Nyní konkrétně k Nikonu V1.

Co se mi líbí na Nikonu V1?

1)      Má hledáček (elektronický, s dobrým rozlišením). To je velký handicap u Nikon S1. Toto píšu z pozice zrcadlovkáře, který si navyknul komponovat v hledáčku. Kompozice přes displej je prostě jiná, hůře se soustředí, a to nemluvím o přímém slunci, kdy na displeji nevidíte skoro nic. Nikon V1 používám raději než Nikon S1 právě kvůli hledáčku. V hledáčku lze zobrazit/prohlížet fotografie, což je dobré při ostrém slunci.

Při fotografování této rozhledny u Čížovky v Českém ráji byl použit polarizační (CPL) filtr - jeho účinek a správné nastavení se výrazně lépe kontroluje v hledáčku, než na sluncem osvětleném displeji.

NIKON 1 V1 (25.4mm, f/5.6, 1/800 sec, ISO200)
Při fotografování této rozhledny u Čížovky v Českém ráji byl použit polarizační (CPL) filtr – jeho účinek a správné nastavení se výrazně lépe kontroluje v hledáčku, než na sluncem osvětleném displeji.

2)      Oproti Nikon S1 má kruhový volič režimů – mezi videem, pohyblivou momentkou se přepíná otočným voličem. Zároveň však musím podotknout, že na tomto přístroji 99% času fotím na klasický režim momentek, raději bych na kruhovém voliči uvítal volbu mezi expozičními režimy A,S a M.

3)      Má dva voliče – jeden kruhový (kolečko vzadu, ala Canon) a jeden pákový. Pomocí nich je možné fotit v manuálním režimu a volit jednoduše clonu i čas. Navolit čas rychle páčkovým voličem (např z hodnoty 1/2s na 1/1000s jde však jen pomalu.

Plynojem přestavěný v multifunkční arénu Gong v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě.

NIKON 1 V1 (11mm, f/4.5, 1/80 sec, ISO100)
Plynojem přestavěný v multifunkční arénu Gong v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě.

4)      Oproti Nikon S1 má více druhů prohlížení pořízených snímků – lze to jednoduše přepínat mezi zobrazením snímku a zobrazením s histogramem, zobrazení přepalů (highlights) opět chybí (viz nedostatky).

5)      Má stejnou baterii jako Nikon D7000 (tedy EN-EL15).

6)      Samozřejmě platí všechny výše uvedené klady systému 1 obecně: dobrá obrazová kvalita při nižších ISO, rychlé ostření, elektronická závěrka, rychlé sériové snímání, video.

7)      V bazarech lze tento fotoaparát sehnat i s objektivem za cca 5.000 Kč – což je velmi dobrá cena.

Litoměřické náměstí

NIKON 1 V1 (22.1mm, f/6.3, 1/200 sec, ISO100)
Litoměřické náměstí

Co se mi nelíbí na Nikonu V1?

1)      Podivné chování displeje – zejména při fotografování přes redukci FT-1. Displej se vypíná (přepne se do elektronického hledáčku), při zapnutí obraz mizí, na smáčknutí tlačítka reaguje zpožděně, takže jej mezitím zmáčknete vícekrát, což si ale aparát pamatuje, takže ztratíte i několik vteřin.

2)      Nejasné vypínání – často si nejsem jist, zda už je fotoaparát vypnutý, nebo ne.

3)      Absence náhledu přepalů (highlights) při prohlížení snímků.

Při fotografování krajiny kompenzuji expozici výrazně do mínusu (až kolem -1EV).

NIKON 1 V1 (11mm, f/4, 1/400 sec, ISO100)
Při fotografování krajiny kompenzuji expozici výrazně do mínusu (až kolem -1EV).

4)      Nutnost výrazně pod-exponovávat snímky – většinou tak -2/3 až -1,7EV, abych dosáhnul normální tedy neutrální (při matrix měření) expozice.

5)      Fotografování na samospoušť nebo sériové snímání vždy funguje jen jednou, před dalším namáčknutím spouště je nutné opět lézt dovnitř do menu a vše nastavovat znovu.

Při fotografování kapek s makro objektivem ostřím manuálně - možnost zvětšit náhled na displeji by ostření usnadnil, bohužel to V1 neumožňuje.

NIKON 1 V1 (40mm, f/13, 1/2 sec, ISO100)
Při fotografování kapek s makro objektivem ostřím manuálně – možnost zvětšit náhled na displeji by ostření usnadnil, bohužel to V1 neumožňuje.

6)      Při fotografování přes displej nelze obraz přibližovat – to zhoršuje možnost ostření (zejména pokud fotíte přes adaptér FT-1).

7)      Váha – aparát má odolné hořčíkové tělo, už je nejen podstatně rozměrnější než S1 (kvůli hledáčku), ale především o dost těžší. Bohužel se i přes větší rozměry špatně drží, mínus dávám za špatnou ergonomii (při delším focení mě bolí prsty, protože foťák je taková malá těžká cihlička).

8)      Výše zmíněný obecný nedostatek: znatelný šum na vyšších ISO.

Proč jsem si jej oblíbil?

Výčet plusů a mínusů je vyrovnaný, přesto tento systémový kompakt za současnou bazarovou cenu kolem 5.000 Kč výrazně doporučuji. Buď může skvěle sloiužit jako malý zápasník a fťáček pro bokovky pro zkušeneěší zrcadlovkáře, nebo může být plnohodnotným strojem třeba pro začátečníky, kteří si nejsou jistí, zda zrcadlovku využijí.

Já jsem si oblíbil kombinaci Nikon V1 + Nikkor 1 11-27,5 na kolo a soustavuy V1+FT1+Nikkor 55-300mm nebo Nikkor 40mm Micro pro kreativnjší fotografování. Oproti zrcadlovce mám s touto relativně malou soustavou možnost fotografovat až do efektivní ohniskové vzdálenosti 810mm (přepočteno na kinofilm), nebo fotografovat super-makro snímky (zvětšení větší než 1:1). Ukázky najdete i v těchto článcích (fotografování květů, fotografování v protisvětle, jak fotografovat měsíc).

Ukázky super makra.

NIKON 1 V1 (40mm, f/9, 1/20 sec, ISO200)
Ukázky super makra.

V1-supermakro_3NIKON 1 V1 (90mm, f/4.5, 1/640 sec, ISO100)

O fotografování super makra a obecně o fotografování s adaptérem FT1 se ještě rozepíšu příště.

V1 versus V2 a V3 – jak dopadá ve srovnání mladšími bratry?

Čistě z hlediska obrazového výkonu asi nemá cenu kupovat novější modely, v testu DXO Mark dokonce mírně zaostávají v dynamickém rozsahu a barevné hloubce, výkon na vyšších ISO mají aparáty lepší jen nepatrně. To, co tedy určitě dostanete, jsou pixely navíc, V1 má 10Mpix (pro mě postačující), kdežto V2 14Mpix a V3 18Mpix. V3 také vytáhla do boje o zákazníky se zajímavými funkcemi, jako jsou více ostřících bodů, výklopný dotykový displej s vyšším rozlišením, možnost dělat HDR snímky a panoramata přímo v aparátu bez nutnosti postprocesingu. Férově však musím dodat, že V3 jsem neměl v ruce a jeho ergonomie a celkově funkční design může být o dost lepší než u modelu V1. Naopak velkým zklamáním je absence hledáčku, který je možné dokoupit za lidovou cenu přes 6 tisíc Kč!! – děkuji, už jdu stát frontu.

Suma sumárum se dá jen stěží obhájit cena za samotné tělo ve výši 21.500 Kč bez hledáčku. Mám pocit, že ani V3 nebude prodejní hit a skoro bych očekával, že cena za rok spadne výrazně dolů.

Porovnání obrazového výkon V1/V2/V3. Zdroj www.DxoMark.com

Naopak si myslím, že V1 zůstává i tři roky po uvedení na trh dobrým tipem na nákup z druhé ruky. Cena kolem 5tis. je přiměřenou vzhledem k určitému riziku, které u přístroje z bazaru vždy je.

Jaké jsou Vaše zkušenosti a jak přístroje Nikon 1 (V,S,J) používáte Vy?