Fotografujeme s Nikon 1 V1: uživatelská recenze
Vašek
14.8.2014

Velký zájem o mou recenzi malého systémového kompaktu Nikon 1 S1 mě přiměl i po delším čase zveřejnit recenzi úplně prvního modelu řady Nikon 1 – tedy V1.  Zatímco S-ková řada je kvalitativně nejnižší – má plastové tělo a chybí hledáček, Véčková řada naproti tomu má tělo z hořčíkové litiny a je vybavena hledáčkem. Pro upřesnění dodávám k hledáčku: ten mají pouze modely V1 a V2, v současné době už je na trhu model V3, který hledáček nemá. Původně cenově vysoko poležený model schytal docela ostrou kritiku za některé své nedostatky a postupně cenově padal dolů. Jakmile spadl k bazarové ceně kolem 5.000 Kč včetně objektivu, rozhodl jsem se jej pořídit k modelu S1, u kterého mi výrazně chyběl hledáček. V1 už používám skoro rok a ačkoli mi vadí některé konkrétní věci, tento foťáček jsem si oblíbil a dodnes jej používám překvapivě často, zejména s redukci FT-1.

Ale k tomu všemu se dostanu. Začněme popořadě – nejprve odzoomuju doširoka a podám Vám svůj pohled na celý systém fotoaparátů Nikon 1.

Proč má CX systém Nikon 1 smysl?

S novými modelovými řadami postavenými na senzoru o velikosti 13 x 9 mm (tzv CX formát, který je poloviční velikosti oproti DX formátu) s ořezovým faktorem 2,7 (číslo, kterým musíme vynásobit ohniskovou vzdálenost, aby odpovídala úzu analogového 35mm filmového políčka) přišel Nikon v roce 2011 v reakci na rozmáhající se trh ¾ fomátu (crop factor 2,0) bezrcadlovek, který v té době ovládal především Olympus a Panasonic. Nikon i Canon tehdy poměrně zaspaly a zareagoval s mírným zpožděním.

Fotografie z festivalu Colours of Ostrava - na takových fotografiích se šum při ISO800 dobře ztratí. Neplatí tedy absolutně, že vyšší ISO nelze použít.

NIKON 1 V1 (200mm, f/5.6, 1/50 sec, ISO800)
Fotografie z festivalu Colours of Ostrava – na takových fotografiích se šum při ISO800 dobře ztratí. Neplatí tedy absolutně, že vyšší ISO nelze použít.

Na tomto snímku je použito dokonce ISO 1600 a stále je snímek použitelný. Důležité však je exponovat vpravo - tedy snímek spíše mírně "přepálit" než podexponovat, při prosvětlování snímku by šum nepěkně vylezl.

NIKON 1 V1 (280mm, f/5.6, 1/200 sec, ISO1600)
Na tomto snímku je použito dokonce ISO 1600 a stále je snímek použitelný. Důležité však je exponovat vpravo – tedy snímek spíše mírně „přepálit“ než podexponovat, při prosvětlování stínů by šum nepěkně vylezl.

Zatímco Canon se vydal cestou zmenšené zrcadlovky postavené na APS-C snímači (který používají modely zrcadlovek jako, 1000d, 700d, 70d a 7d) s crop factorem 1,6x, zvolil Nikon úplně jiné řešení. Canon vsadil na vysokou obrazovou kvalitu, dobrý výkon při vyšším ISO a kompatibilitu se zrcadlovkovými objektivy, zároveň však obětoval kompaktnost celého systému. Nikon naproti tomu vsadil přesně na opačnou kartu: díky menšímu snímači postavil velikostně mnohem menší těla s novým systémem malých a lehkých objektivů, které vynikají zejména bleskovým ostřením a rychlostí snímání.

Jarní krajina u Mnichovic.

NIKON 1 V1 (16.1mm, f/6.3, 1/250 sec, ISO100)
Jarní krajina u Mnichovic.

Uživatelé dostaly zavedením řady Nikon 1 do ruky malé a výkonné mašinky, velikost snímače však měla a má své nevýhody. Senzor rozměru CX trpí větším šumem, který se výrazně projevuje ve stinných partiích už od ISO400, nad ISO800 už je šum pro uživatele navyklé na zrcadlovkovou kvalitu zklamáním. Fyzikálně nevyhnutelná je větší hloubka ostrosti i při plně otevřené cloně. To v očích mnoha fotografů přístroje Nikon 1 velmi diskvalifikovalo. Když se k tomu přidala velmi vysoko poležená cena všech modelových řad, bylo o vlnu nespokojenosti armády fotografických blogerů a diskutérů postaráno.

Fotografie krajiny zvládá V1 s přehledem. Narozdíl od novějších modelů má ještě takzavný anti-aliasing filtr, který má zabraňovat moire efektu, a který jemně rozostřuje snímky, ostrost je však více než dobrá.

NIKON 1 V1 (185mm, f/6.3, 1/250 sec, ISO100)
Fotografie krajiny zvládá V1 s přehledem. Narozdíl od novějších modelů má ještě takzavný anti-aliasing filtr, který má zabraňovat moire efektu, a který jemně rozostřuje snímky, ostrost je však více než dobrá.

Jak jsem psal už v recenzi na Nikon 1 S1, i já jsem o smyslu nákupu pochyboval. Dnes jsem však rád, že tento systém vlastním a jsem přesvědčen o jeho smyslu navzdory neutichávající kritice. Zde je 12 důvodů, proč nejen Nikon 1 V1 nebo S1, ale celý systém řady 1 má smysl:

Obecné výhody Nikon 1 (z mého subjektivního hlediska – jsem především krajinář) nejen jako druhého aparátu k zrcadlovce

1)      Na velikosti sakra záleží! Zrcadlovky jsou po desítky let odladěné produkty, kde je skoro vše vychytané, stroje mají vysokou funkcionalitu, skvěle se ovládají a podávají dnes perfektní výkony. Jenže průměrná zrcadlovka s objektivem váží od 0,5kg výše, vyšší modelové řady se světelným objektivem určitě přes kilo. To nevadí při krátkodobém fotografování někde doma či v ateliéru, při cestování nebo celodenním chození to však dost unavuje. Zrcadlovka je s objektivem dost neskladná, skoro vždy si vyžaduje vlastní brašnu, nebo alespoň velký batoh. Velikostí a váhou je daná i celková křehkost – pokud obyčejný batoh se zrcadlovkou a nasazeným objektivem upustíte, asi zažijete pár sekund hrůzy, zda to váš miláček přežil bez úhony.  Systémové kompakty jsou v tomto velkou změnou. Začátečníci touží po velkých dělech, protřelí fotografové naopak často volí raději menší, lehčí a přenosnější systémy, které schováte i ve větší kapse. Já díky Nikon 1 vozím foťák i při častých výletech na kole (v malé ledvince), někdy jej sice ani nevtáhnu, jindy jsem ale nakonec moc rád, že jej mám. Zajímavý motiv, hezké světlo, nebo potřeba něco zdokumentovat se může naskytnout kdykoli a je lepší být připravený.

2)      Obrazový kvalita je mnohem blíže zrcadlovkám, než kompaktům a mobilům. Tečka. Nejsem „pixelpeeper“, tedy nepřepočítávám pixely, ale ocením dobrou kvalitu – a ta je při editaci v Lightroomu vidět. Fotky z mobilů jsou pěkné, pokud si je prohlížíte v mobilu. Jakmile je chci dát na blog, prohlížet na monitoru nebo tisknout, je pro mě kvalita už pod čarou, Nikon 1 naopak moje nároky splňuje vrchovatě.

Skvělé světelné podmínky a V1 po ruce - žádný problém moment zachytit.

NIKON 1 V1 (11mm, f/6.3, 1/100 sec, ISO200)
Skvělé světelné podmínky a V1 po ruce – žádný problém moment zachytit.

3)      Ne vždy potřebujete zrcadlovku. Pokud s sebou taháte zrcadlovku s velkým objektivem, abyste na konci zjistili, že jste celý den fotili na  ISO100 a clonu f8, při časech nad 1/100s, tak k tomu z hlediska obrazového výstupu vlastně zrcadlovku nepotřebujete. Jsem si jistý, že Nikon 1 Vám dá z 95% stejnou kvalitu, laickým okem ji nerozlišíte, pokud tedy nečelíte obtížným světelným podmínkám (velký dynamický rozsah mezi stíny a světly).

Přehrada Seč - vyhlídka nad ostrovem Oheb. Fotografováno v protislunci, v RAW souboru je však stále dost informacích i v mírně přepálených mracích.

NIKON 1 V1 (11mm, f/7.1, 1/100 sec, ISO100)
Přehrada Seč – vyhlídka nad ostrovem Oheb. Fotografováno v protislunci, v RAW souboru je však stále dost informacích i v mírně přepálených mracích.

4)      Je dobré mít malý zápisník. Z výše uvedených důvodu 1-3 se k tomu Nikon 1 docela hodí. Třeba pak jako já zjistíte, že díky novému foťáku, který používáte jinak (při jiných příležitostech) než zrcadlovku, nakonec začnete fotit i jiné žánry.

V1 jozím často na kole. Se zrcadlovkou bych nejezdil, to už bych musel brát batoh, V1 se vejde do malé bederní ledvinky. S1 dokonce dám do kapsičky přímo na rámo nebo pod sedlem.

NIKON 1 V1 (27.5mm, f/6.3, 1/160 sec, ISO100)
V1 jozím často na kole. Se zrcadlovkou bych nejezdil, to už bych musel brát batoh, V1 se vejde do malé bederní ledvinky. S1 dokonce dám do kapsičky přímo na rámo nebo pod sedlem.

5)      Ne každý zrcadlovku chce. Největší kritici systému Nikon 1 jsou zrcadlovkáři, kteří by nejraději měli výkon velkých zrcadlovek v malé krabičce, bez kompromisů a za pár haléřu. Není divu, že jsou zklamaní. Ovšem jsou i jiné cílové skupiny. Ti, kdo fotí na zrcadlovce na automat, technickým funkcím neholdují a zrcadlovku stejně drží špatně, ti ji vlastně také tak úplně nepotřebují. Možná jim Nikon 1 poslouží lépe.

Fotografováno s Nikkorem 1 10mm, který je extrémně malý a lehký (palačinková konstrukce), hodí se skvěle do interiéru.

NIKON 1 V1 (10mm, f/6.3, 1/100 sec, ISO100)
Fotografováno s Nikkorem 1 10mm, který je extrémně malý a lehký (palačinková konstrukce), hodí se skvěle do interiéru.

6)      Malé, skladné, přitom výkonné objektivy pro systém Nikon 1 – osobně mohu vychválit objektiv 11-27,5mm a 10m f2,8, dobrou pověst má i širokáč 6,7-11mm.  Teleobjektivy kupovat neplánuji, mám na to redukci FT1.

Nikon V1 + objektiv Nikkor 55-300mm VR připojený přes redukci FT1. Celková cena sestavy je v dnešních bazarových cenách cca 12 tisíc korun.

NIKON D7000 (50mm, f/8, 1/10 sec, ISO100)
Nikon V1 + objektiv Nikkor 55-300mm VR připojený přes redukci FT1. Celková cena sestavy je v dnešních bazarových cenách cca 12 tisíc korun.

7)      Možnost používat přes redukci FT-1 objektivy s bajonetem F. Díky crop factoru 2,7 dostanete snadno super-telefoto ohniska (400mm a výše). Spíše než na „wildlife“ (kde je nutné používat výšší ISO a mít odladěný průběžný autofocus) se hodí na focení detailu a statické přírody. Skvělá je možnost super makra s přiblížením větším než 1:1. Připojit můžete jakýkoli objektiv, u třetích zanček (Tamron, Sigma atd.) nefunguje elektronický přenos clony – ta sa během expozice vždy maximálně otevře, což je ze dvou krajních možností asi ta lepší (lepší fotit na pevno s f5,6 než s f22).

8)      Opravdu rychle ostří

Při fotografování měsíce se velmi hodí elektronická závěrka a crop factor 2,7.

NIKON 1 V1 (300mm, f/8, 1/50 sec, ISO100)
Při fotografování měsíce se velmi hodí elektronická závěrka a crop factor 2,7.

9)      Lze fotografovat na elektronickou závěrku – ve foťáku se nic nehýbe, dosáhnete ostrých fotek i na delší časy třeba na horším stativu.

10)   Perfektní kulometná palba až 60 snímků za vteřinu – hodí se nejen na sport, ale třeba pro eliminaci neostrých snímků při delších časech.

Detaily tulipánů.

NIKON 1 V1 (240mm, f/7.1, 1/320 sec, ISO200)
Detaily tulipánů.

11)   Skvěle zvládá natáčení videí, po mém soudu se na tuto úlohu hodí mnohem lépe než zrcadlovky

12)   Vysokorychlostní video – se snímkování přes 400fps.

Detail sedmikrásky (nikoli kopretiny, jak by se na první pohled mohlo zdát). Při nasazení makro objektivu přes redukci FT-1 je možné dostat opravdu velké přiblížení přesahující běžné 1:1.

NIKON 1 V1 (90mm, f/5.6, 1/500 sec, ISO100)
Detail sedmikrásky (nikoli kopretiny, jak by se na první pohled mohlo zdát). Při nasazení makro objektivu přes redukci FT-1 je možné dostat opravdu velké přiblížení přesahující běžné 1:1.

Samozřejmě jsou i důvody proti

1)      Šum je znát, snažím se používat jen ISO100 nebo 200, skoro nechodím přes ISO800.

2)      Funkční design není vychytaný, přístroje se hůře ovládají, výrazně hůře sedí v ruce než zrcadlovky. Na druhou stranu zde není velký rozdíl oproti kompaktům a pořád je to násobně lepší zážitek, než focení s mobilem.

3)      Nové přístroje jsou relativně drahé, objektivy taktéž.

Nyní konkrétně k Nikonu V1.

Co se mi líbí na Nikonu V1?

1)      Má hledáček (elektronický, s dobrým rozlišením). To je velký handicap u Nikon S1. Toto píšu z pozice zrcadlovkáře, který si navyknul komponovat v hledáčku. Kompozice přes displej je prostě jiná, hůře se soustředí, a to nemluvím o přímém slunci, kdy na displeji nevidíte skoro nic. Nikon V1 používám raději než Nikon S1 právě kvůli hledáčku. V hledáčku lze zobrazit/prohlížet fotografie, což je dobré při ostrém slunci.

Při fotografování této rozhledny u Čížovky v Českém ráji byl použit polarizační (CPL) filtr - jeho účinek a správné nastavení se výrazně lépe kontroluje v hledáčku, než na sluncem osvětleném displeji.

NIKON 1 V1 (25.4mm, f/5.6, 1/800 sec, ISO200)
Při fotografování této rozhledny u Čížovky v Českém ráji byl použit polarizační (CPL) filtr – jeho účinek a správné nastavení se výrazně lépe kontroluje v hledáčku, než na sluncem osvětleném displeji.

2)      Oproti Nikon S1 má kruhový volič režimů – mezi videem, pohyblivou momentkou se přepíná otočným voličem. Zároveň však musím podotknout, že na tomto přístroji 99% času fotím na klasický režim momentek, raději bych na kruhovém voliči uvítal volbu mezi expozičními režimy A,S a M.

3)      Má dva voliče – jeden kruhový (kolečko vzadu, ala Canon) a jeden pákový. Pomocí nich je možné fotit v manuálním režimu a volit jednoduše clonu i čas. Navolit čas rychle páčkovým voličem (např z hodnoty 1/2s na 1/1000s jde však jen pomalu.

Plynojem přestavěný v multifunkční arénu Gong v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě.

NIKON 1 V1 (11mm, f/4.5, 1/80 sec, ISO100)
Plynojem přestavěný v multifunkční arénu Gong v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě.

4)      Oproti Nikon S1 má více druhů prohlížení pořízených snímků – lze to jednoduše přepínat mezi zobrazením snímku a zobrazením s histogramem, zobrazení přepalů (highlights) opět chybí (viz nedostatky).

5)      Má stejnou baterii jako Nikon D7000 (tedy EN-EL15).

6)      Samozřejmě platí všechny výše uvedené klady systému 1 obecně: dobrá obrazová kvalita při nižších ISO, rychlé ostření, elektronická závěrka, rychlé sériové snímání, video.

7)      V bazarech lze tento fotoaparát sehnat i s objektivem za cca 5.000 Kč – což je velmi dobrá cena.

Litoměřické náměstí

NIKON 1 V1 (22.1mm, f/6.3, 1/200 sec, ISO100)
Litoměřické náměstí

Co se mi nelíbí na Nikonu V1?

1)      Podivné chování displeje – zejména při fotografování přes redukci FT-1. Displej se vypíná (přepne se do elektronického hledáčku), při zapnutí obraz mizí, na smáčknutí tlačítka reaguje zpožděně, takže jej mezitím zmáčknete vícekrát, což si ale aparát pamatuje, takže ztratíte i několik vteřin.

2)      Nejasné vypínání – často si nejsem jist, zda už je fotoaparát vypnutý, nebo ne.

3)      Absence náhledu přepalů (highlights) při prohlížení snímků.

Při fotografování krajiny kompenzuji expozici výrazně do mínusu (až kolem -1EV).

NIKON 1 V1 (11mm, f/4, 1/400 sec, ISO100)
Při fotografování krajiny kompenzuji expozici výrazně do mínusu (až kolem -1EV).

4)      Nutnost výrazně pod-exponovávat snímky – většinou tak -2/3 až -1,7EV, abych dosáhnul normální tedy neutrální (při matrix měření) expozice.

5)      Fotografování na samospoušť nebo sériové snímání vždy funguje jen jednou, před dalším namáčknutím spouště je nutné opět lézt dovnitř do menu a vše nastavovat znovu.

Při fotografování kapek s makro objektivem ostřím manuálně - možnost zvětšit náhled na displeji by ostření usnadnil, bohužel to V1 neumožňuje.

NIKON 1 V1 (40mm, f/13, 1/2 sec, ISO100)
Při fotografování kapek s makro objektivem ostřím manuálně – možnost zvětšit náhled na displeji by ostření usnadnil, bohužel to V1 neumožňuje.

6)      Při fotografování přes displej nelze obraz přibližovat – to zhoršuje možnost ostření (zejména pokud fotíte přes adaptér FT-1).

7)      Váha – aparát má odolné hořčíkové tělo, už je nejen podstatně rozměrnější než S1 (kvůli hledáčku), ale především o dost těžší. Bohužel se i přes větší rozměry špatně drží, mínus dávám za špatnou ergonomii (při delším focení mě bolí prsty, protože foťák je taková malá těžká cihlička).

8)      Výše zmíněný obecný nedostatek: znatelný šum na vyšších ISO.

Proč jsem si jej oblíbil?

Výčet plusů a mínusů je vyrovnaný, přesto tento systémový kompakt za současnou bazarovou cenu kolem 5.000 Kč výrazně doporučuji. Buď může skvěle sloiužit jako malý zápasník a fťáček pro bokovky pro zkušeneěší zrcadlovkáře, nebo může být plnohodnotným strojem třeba pro začátečníky, kteří si nejsou jistí, zda zrcadlovku využijí.

Já jsem si oblíbil kombinaci Nikon V1 + Nikkor 1 11-27,5 na kolo a soustavuy V1+FT1+Nikkor 55-300mm nebo Nikkor 40mm Micro pro kreativnjší fotografování. Oproti zrcadlovce mám s touto relativně malou soustavou možnost fotografovat až do efektivní ohniskové vzdálenosti 810mm (přepočteno na kinofilm), nebo fotografovat super-makro snímky (zvětšení větší než 1:1). Ukázky najdete i v těchto článcích (fotografování květů, fotografování v protisvětle, jak fotografovat měsíc).

Ukázky super makra.

NIKON 1 V1 (40mm, f/9, 1/20 sec, ISO200)
Ukázky super makra.

V1-supermakro_3NIKON 1 V1 (90mm, f/4.5, 1/640 sec, ISO100)

O fotografování super makra a obecně o fotografování s adaptérem FT1 se ještě rozepíšu příště.

V1 versus V2 a V3 – jak dopadá ve srovnání mladšími bratry?

Čistě z hlediska obrazového výkonu asi nemá cenu kupovat novější modely, v testu DXO Mark dokonce mírně zaostávají v dynamickém rozsahu a barevné hloubce, výkon na vyšších ISO mají aparáty lepší jen nepatrně. To, co tedy určitě dostanete, jsou pixely navíc, V1 má 10Mpix (pro mě postačující), kdežto V2 14Mpix a V3 18Mpix. V3 také vytáhla do boje o zákazníky se zajímavými funkcemi, jako jsou více ostřících bodů, výklopný dotykový displej s vyšším rozlišením, možnost dělat HDR snímky a panoramata přímo v aparátu bez nutnosti postprocesingu. Férově však musím dodat, že V3 jsem neměl v ruce a jeho ergonomie a celkově funkční design může být o dost lepší než u modelu V1. Naopak velkým zklamáním je absence hledáčku, který je možné dokoupit za lidovou cenu přes 6 tisíc Kč!! – děkuji, už jdu stát frontu.

Suma sumárum se dá jen stěží obhájit cena za samotné tělo ve výši 21.500 Kč bez hledáčku. Mám pocit, že ani V3 nebude prodejní hit a skoro bych očekával, že cena za rok spadne výrazně dolů.

Porovnání obrazového výkon V1/V2/V3. Zdroj www.DxoMark.com

Naopak si myslím, že V1 zůstává i tři roky po uvedení na trh dobrým tipem na nákup z druhé ruky. Cena kolem 5tis. je přiměřenou vzhledem k určitému riziku, které u přístroje z bazaru vždy je.

Jaké jsou Vaše zkušenosti a jak přístroje Nikon 1 (V,S,J) používáte Vy?

 

Jsem fotograf, cestovatel, učitel, trenér. Focení mě pohltilo, je to moje denní dávka duševní hygieny. Nejčastěji fotím v Českém ráji nebo v podhůří Jizerských hor, kde pořádám fotografické workshopy. Vedle krajiny fotím produkty, nemovitosti, rodiny, děti, svatby, veřejné akce. No zkrátka takřka vše, kde hraje roli krásné světlo. 

Václav Bacovský

fotograf, autor blogu krasnesvetlo.cz

10 Komentáře

 1. Zdenek

  Václave děkuji za recenzi! Už jsem na to úplně zapomněl, jak jsem se ptal pod recenzí na S1. Mezitím jsem si V1 koupil. Stál mě 3000,-Kč :-).
  Kombinace s 55-300 je zajímavá. Musím to někdy vyzkoušet. Zkušenosti z 11-27,5 mám stejné. Je to výborné sklo.
  Když fotíte makro tak si můžete zvětšit náhled na displeji nebo v hledáčku pomocí páčky vedle tlačítka F vpravo nahoře (v režimu manuálního zaostřování).
  Ať se Vám daří!

  Odpovědět
  • Václav Bacovský

   Zdeňku, díky za tip s tím zvětšením, musím na to zítra mrknout. Jinak V1 za 3000Kč je super nákup. Doporučil bych všem. Zrovna dneska jsem si jen tak na pár minut vyrazil na zahradu, vzal jsem V1+FT1+Nikkor35mm f1.8 a udělal si pár fotek pro radost.

   Odpovědět
 2. Petr Drahoš

  K V3 jsem přišel tak trochu náhodou, nicméně jsem byl zvědavý jak bude konkurence k OLY a Fuji fungovat. Na V3 jsem našrouboval objektiv 10 – 100, první dojem byl hodně špatný, vůbec jsem nenašel způsob, jak přístroj držet a ovládat. Po připevnění gripu se mi focení začlo docela libit, bohužel bez hledáčku fotit neumím, takže přišel na řadu elektronický hledáček. To už bylo jiné kafe, rozhodně spokojenost s obrazovým výstupem, rychlostí a pochopitelně s rozměry. Jako druhý přístroj k NIKON 810 perfektní. Po doplnění redukce na „velké“ objektivy NIKON panuje se strojem naprostá spokojenost. Finální cena ovšem hodně vysoká, myslím, že není úměrná konkurenci. Běžný zákazník asi také nepochopí, že si koupí těla a setového objektivu pouze kupuje základ stavebnice.

  Odpovědět
  • Václav Bacovský

   Díky za postřehy. Ano – ty ceny jsou bohužel hodně vysoko, neúměrně k cenám a výkonu DSLR. Kdyby byly ceny níže, uvažoval bych o J5 – přeci jen má oprti mé V1 lepší dynamický rozsah a poddání barev. No škoda. Vzhledem k obchodním výsledkům mi nepřijde realistické, že by měl ale Nikon zlevnit. Trápí je prodeje ve všech segmentech. Dokonce mám pocit, jakoby snad bitvu o zákazníky na poli Mirrorless měli za ztracenou a do vývoje už neinvestovali. Škoda, škoda. Kombinace FX,DX a CX mě osobně dávala velký smysl. Václav

   Odpovědět
  • Václav Bacovský

   Dobrý den, díky za postřeh a link na srovnání. K tomu moje poznámky:
   1) Srovnání vychází jednoznačně lépe pro Sony, to nelze zpochybnit. Porovnáváme ale CX versus DX, takže je to férové asi tak jako srovnávat A6000 a Nikon D750 (poměr mezi CX/DX je stějný jako DX/FX). I když, abych byl férový, rozdíl mezi D750 a alfou je trochu menší, pořád ale dost velký. https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Nikon-D750-versus-Sony-A6000___975_942
   2) Pro mě je hlavní nástroj DSLR, vyhovuje mi u nikona kombinace DX a FX (dx má menší objektivy), na kolo a do hor pak vozím CX formát. Nic jiného se mi do kapsy nevejde. Sony A6000 je sice menší než zrcadlovka, ale pořád je tělo o dva cm delší a centimetr vyšší než Nikon 1 S1, a to už je znát. A to nemluvím o velikosti objektivů, ty považuju za silnou stránku systému Nikon 1.
   3) Kdybych chtěl přejít jen na bezzrcadla, byl bych z Nikonu zklamaný, že nenabízí něco s DX snímačem, určitě bych přešel na sony nebo fuji. Na bezzrcadla se zatím přejít nechystám. Mám k tomu své důvody.
   4) Nejsem obhájce Nikon CX, mě prostě slouží v rámci možností relativně dobře. Výběr na trhu je, ať si každý pořídí, co je mu libo, Nikon se třeba ještě pochlapí a DX bezzrcadla vyvine.
   5) Nové kompakty Nikon mají CX snímač a jsou hodně povedené, možná, pokud by byla rozumná cena, bych uvažoval o nich jako náhradě na kolo a do hor místo Nikon 1.
   Mějte se a díky za názor. V.

   Odpovědět
 3. Evzen

  SONY nepouziva DX snimac. Respektive SONY sice vyrabi senzory pro Nikon a dalsi znacky, ale DX pouziva jen Nikon.
  SONY ma svuj APS-C.

  To jen pro odlehceni 🙂

  Ano u vetsich objektivu ta velikost roste, ale pokud se bavime o palacince SONY 20mm nebo Sigmach 19,30 tak tam bych se velikosti moc nebal.

  Vyckejte, vsak Nikon prijde s radou DL a CSC s DX snimacem. Uz mozna 20 zari.

  Odpovědět
 4. Martin

  Dobrý den
  Přes rok jsem čekal na vytoužený zoom řady DL nikonu. Peníze byly foťák ne. Velké zklamání pro mne. Tedy jsem vzal s velkými rozpaky 1J5. V rychlosti jsem prostudoval recenze a porovnal s konkurencí, hotovostí a vlastními dost specifickými požadavky.
  Fotím motýly včetně nočních druhů, vážky a z krajin jen fragmenty-biotopy. Tedy malé 1 až několik cm velké pohyblivé cíle. Doteď ultrazoomy P610 a P900. Nic jiného nefungovalo lepší kompakty s výbornou světelností ani zrcadlovky, myslím ty levné nikon, canon. K jiným nemám důvěru. Panasonic a Olympus tak velké zklamání z poruchovosti, že Olympa jsem před lety zadupal vzteky do hlíny.
  Tedy zpět k J5. Nemá cenu to kupovat jen se seťákem 10-30mm. Cena výkon jinde lépe. Ovšem pokud sestavíte ucelenější řadu, pak to nemá výraznější chybu.
  Se sestavou tělo plus 10-30mm, plus 30-110mm, plus pevné 18,5 mm, mezikroužky MEIKE set 10/16mmm s AF ostřením a přenosem dat, nikon N1-CL1 makročočka a LD-1000 přidavné světlo, tři kusy HOYA filtrů, bratru vše za 31300 kč. Tady jsem nic levnějšího u konkurence dohromady nedal. Ještě jsem k tomu dodal redukční kroužek na objektiv 30-110 pro nasazení Raynox DCR 150 a 250 a z rozšlapaného Olympu přihodil konvertor C-180 1,7x.
  Teprve takhle měl pro mne aparát význam(ještě zvažuji 70-300mm nikkor1, sice je 25000 za osmikilo po přepočtu krop faktoru málo, ovšem je to jen úhel pohledu)
  Aparát více než vyhověl(po těch deklasujících recenzích a mé úvaze o velikosti snímače, rozlišení a nabídky konkurence)
  Klady:
  1) chybí hledáček(pro mne zbytečnost) 15 let komponuji přes displej a nehodlám to měnit.
  2)výklopný displej s rozlišením přijatelným(chvilku jsem si hrál s canonem G3X, to je parádní displej s vynikajícím rozlišením)
  3) Rychlost mašinky ve všem pro mne podstatném ostření, rychlé a skladné objektivy řady 1.
  4)snímací kulomet, pro mne to nej na J5, bez řečí funkční, tleskám
  5) velikost a barva(lézt po čtyřech za motýly travou s velkou černou zrcadlovkou a mít ji na oku je nesmysl, nejde to, ta černá mega krabice s velkými objektivy plaší motýly pro makrofotku) Ovšem s P900 mám stejný problém. Tam to doženu zoomem, vynikající stabilizací při fotce z ruky za přijatelný peníz, zrcadlovka ta lovendová nemá tak dobrou stab.a seťáky zase zoom a světelnost mají oba mizernou. Navíc pro makro nepřehazuji objektivy jen nacvaknu Raynox, prostě obsluha zrcadlovky mému hobby nepřeje, nutno přiznat že když už tedy ta kraksna APSC něco chytí je to na malý plakát.
  6)Sestava mezikroužků a 110mm objektivu udělá úžasné věci v rozmezí 30-250cm plus tedy s konvertorem. Prostě skvělé telemakro, bez kroužků konvertor natáhne těch 300mm za pár stovek korun. Kroužky objektiv a Raynox nahradí chybějící makroobjektiv řady 1. Tady je těch možností si hrát v kombinaci dost, ale hlavně mi to fotí skvěle motýly, kašlu na sníženou světelnost přidaným konv., tyhle zvířátka jsou heliofilové, spíš tedy hrozí přepaly.
  7)Oproti coolpixům lepší zpracování fotek, RAW, větší snímač mi dovolí větší ořez.
  8)další možnosti kombinace s adaptétem pro bajonet F řady, ovšem kouzlo malých objektivů zmizí, prostě zrcadlovkáři by ještě namontovali hledáček a udělali by zrcadlovku, pak ale systém ztrácí význam.
  9) oproti předchozím jedničkám celkové doladění, volič exp.režimů, video.
  Nedostatky
  1)tragický blesk, řeším aspoň tím přídavným světlem
  2)grip-vlastně je to tak malé, že zvažuji nějaký samodomo úchop
  3)baterie-nutnost náhradní ta stojí jen 300, nebo 690kč dle výkonu
  4)pro někoho snímač, tedy obrazový výstup a bokeh, netisknu víc jak A4, takže s tím problém nemám, dobré fotky jdou i z coolpixů a to mají 4x menší snímač, tady nic neřeším.
  Tenhle foťáček s dobrou kombinací objektivů je holt dost dobrý, překvapivě i cenově, pokud budeme chtít mít trošku ucelenější sestavu. Prostě je tu sonka 5100 a je lepší a taky v kompletu dražší, jenže jsem si chtěl ještě koupit nikon, než to rozpustěj. Záleží zase jen na výši konta.

  Odpovědět
  • Václav Bacovský

   Milý Martine, díky za super postřehy. Těch Nikon DL je z mého pohledu škoda. Vaše chvála Nikon 1 mě ale nepřekvapuje, já jsem jejich zastánce, a to používám dnes už archaické typy S1 a V1. A moje poznatky se dost kryjí s těmi Vašemi. Viděl jsem spoustu makro fotek na serveru photographylife.com od Thomasa Stirra (pokud neznáte, tak si dohledejte) a on na Nikon 1 pěje ódy, hlavně na tele 70-300mm. Tenhle Váš komentář má v sobě tolik informací, že bych jej nejraději s Vašim svolením dal jako článek od Vás jako autora. Nechtěl bystě poslat pár fotek, že bych je dal k tomu? Myslím, že by to čtenáři tady mohli ocenit. Internet je plný kritiky, takhle super sepsané osobní zkušenosti se málokde najdou…Hezký den, Václav

   Odpovědět
 5. Martin

  Dobrý den
  Využijte hodnocení jak potřebujete. Jen podotknu, že J5 mám teprve 2 měsíce, tedy sezóna hmyzáků teprve začíná a moc fotek k nabídnutí není. Spíše jsem testoval režimy a situace, které nejčastěji praktikuji, přeměřoval mininal. a max. vzdálenosti zaostření objektivů v kombinaci s mezikroužky, předsádkami a konvertorem.
  Poznamenávám, fotografie není můj obor, vlastně ty roky se pohybuji jen na pomezí top kompaktů a levných zrcadlovek. Tedy moje hodnocení J5 je z pohledu běžného uživatele, který čte recenze odborníků s rezervou, neboť jak tak posuzuji za ty leta, vlastnil jsem a mám mašinky co profíci většinou moc vysoce nehodnotili.
  Jen doplním ještě jedno malé minus – na seťak 10-30 nejde nic nasadit nemá závit, mezikroužky jen ten 10mm, ostření je pak mezi 5-9cm od objektivu a jen při max.zoomu. Se dvěma se ostř.vzdálenost zkrátí na minimum. Tedy v exteriéru jen teor.využití. Plus mají všechny tři skla co zatím vlastním z řady 1, poměr výkon-cena. Wifi jsem nezkoušel(naposled u P610 a málem foťák vrátil než jsem přišel na to, že přenos snížil rozlišení. U P900 jsem to již ani neprubnul.) Nějako mi nevadí vyndat kartu, nebo použít kabel. U J5 je kabel zatím to jediné, trošku se bojím manipulovat neustále s tou minikartičkou. Navíc wifi mám jen u těchto aparátů a nepovažuji ji za tak důležitou, spíše jako záložní možnost, nebo když coolpixy zapůjčím dětem co bez ní už nemohou žít.
  No uvidím jak to budu hodnotit na podzim po sezóně. Letos asi 70-300 sklo nebude, zatím budou suplovat ultrazoomy.
  S pozdravem M.Radil

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kategorie e-shopu

Fotím na zakázku

Vlastním špičkové fotografické vybavení a mám 10 let zkušeností z praxe. Díky tomu můžete ode mě mít kvalitní fotky z vašich veřejných, firemních i rodinných akcí.

Fotím konference a firemní akce

Fotoreportáže z konferencí a firemních akcí

Interiéry a exteriéry nemovitostí

Fotografie interiérů a exteriérů nemovitostí

Produktové a ilustrační fotky

Fotografie produktů a ilustrační fotky

Portréty na web nebo blog

Portréty a ilustrační fotky na web nebo blog

Svatební fotografie

Svatební fotky

Rodinné fotky

Rodinné fotky