Trochu jsem rozmýšlel, zda mám článek o fotografování z cestovního letadla vůbec psát. V letadle sice není zakázán fotit, to platí jen pro úsek, kdy letadlo v podstatě už má nabráno letovou výšku -t.j. jste vysoko nad zemí. Jenže právě v ten moment není fotografování příliš zajímavé. Mnohem zajímavější je fotografování při vzlétání a přistávání. Ano, v ten moment to oficiálně povolené není. Ale pokud nejsou žádné výjimečně podmínky, troufnu si tvrdit, že fotografování bezpečnost letu ohrozit nemůžete. Takže stačí se chovat diskrétně a fotit lze. 

Doporučuji brát si fotoaparát na klín – stačí si prohlížet snímky na displeji, po očku sledovat, zda okýnkem není něco parádního a pak rychle fotit.

Krajina z letadla - pohled na okolí Prahy někde u Tuchoměřic.

NIKON 1 V1 (27.5mm, f/6.3, 1/320 sec, ISO200)
Krajina z letadla – pohled na okolí Prahy někde u Tuchoměřic.

Zde je pár tipů, jak zvýšit šanci na dobrý záběr.

1) Udělejte se check-in předem a rezervujte si sedadlo u okénka.

2) Berte sedadla buď úplně vpředu (řady 3,4,5 – často jsou ovšem ještě vyhrazené pro byznys třídu), nebo pak až řadu 13 a výše. U středně velkých letadel totiž v řadách 7-12 sedíte nad křídlem, kde lze fotit opravdu špatně.

Pohled na Ruzyň. Seděl jsem v řadě 8 a motor  úplně bránil volnému výhledu.

NIKON 1 V1 (27.5mm, f/5.6, 1/60 sec, ISO100)
Pohled na Ruzyň. Seděl jsem v 8. řadě a motor úplně bránil volnému výhledu.

3) Pokud létáte často, už asi tušíte, že sedadlo písmenka A je vlevo (z pohledu sedícího cestujícího) a sedadlo F (u šesti sedačkové řady) vpravo. Na sedadle vpravo jsem viděl Karlštejn (let do Budapešti) a Křivoklát (při příletu z Kolína a Bruselu). Na sedadle v levo je parádní pohled na Prahu při příletu, kdy se obyčejně letadlo blíží k letišti od východu (závisí však na větru). V levo jsem při letu do Polska také krásně viděl Český ráj – Valečov, Kost, Kozákov.

Ranní Praha z letadla - pro tento záběr musíte sedět vpravo při vzletu, nebo vlevo při příletu (ovšem závisí to také ne směru přistávání, které se odvíjí od povětrnostních podmínek).

NIKON D7000 (85mm, f/10, 1/1250 sec, ISO400)
Ranní Praha z letadla – pro tento záběr musíte sedět vpravo při vzletu, nebo vlevo při příletu (ovšem závisí to také ne směru přistávání, které se odvíjí od povětrnostních podmínek).

4) Foťák bych si bral zejména, pokud poletíte v zlatou hodinu – t.j. po východu slunce nebo před jeho západem.

Vltava v protisvětle zapadajícího slunce.

NIKON 1 V1 (27.5mm, f/6.3, 1/200 sec, ISO200)
Vltava v protisvětle zapadajícího slunce.

5) Na objektiv můžete nasadit CPL (polarizační) filtr – ani ten však nemusí pomoci odfiltrovat odlesky. Navíc spíše prodlouží časy – takže je na zvážení.

Pohled na horu Říp, v dálce Středočeská pahorkatina.

NIKON 1 V1 (27.5mm, f/6.3, 1/125 sec, ISO200)
Pohled na horu Říp, v dálce Středočeská pahorkatina.

6) Berte si tmavé oblečení, světlé se v okénku odráží.

7) Expozici si změřte ještě před momentem, kdy budete z okénka vidět krásné motivy – pak už může být na štelování pozdě.

8) Doporučuji ohniska (přepočet na kinofilm) 50mm – 200mm.

I na letišti se dá zajímavě fotit, obzvlášť, pokud přeje světlo.

NIKON 1 V1 (11mm, f/6.3, 1/100 sec, ISO200)
I na letišti se dá zajímavě fotit, obzvlášť, pokud přeje světlo.