Jak na fotografování měsíce (díl 1.) – na vybavení záleží, jde to však i levně
Vašek
17.5.2014

Jak se fotografuje měsíc? Špatně. To předesílám hned na úvod. Jsou motivy, u kterých hodně záleží na Vašem fotografickém vybavení. Měsíc rozhodně je jedním z nich. Pokud si chcete pořídit pěknou fotku měsíce, musíte mít teleobjektiv o ohniskové délce nejméně 300mm (a to opravdu nejméně – vždyť ideální délka je 3200mm na kinofilmu). Jedinou polehčující okolností je fakt, že nezáleží na světelnosti – proto i s levnějšími delšími ohnisky lze pořídit dobrý snímek.

Sen mnoha fotografů – Nikkor 800mm f5.6 VR. Pokud máte tohoto mazlíčka za půl melounu, bude fotografování měsíce potěšením. Pokud ne, netruchlete, jde to i levněji.

Sen mnoha fotografů – Nikkor 800mm f5.6 VR. Pokud máte tohoto mazlíčka za půl melounu, bude fotografování měsíce potěšením. Pokud ne, netruchlete, jde to i levněji.

Na tomto odkazu se můžete podívat na perfektní fotografii měsíce v úplňku, kterou americký fotograf ruského původu Nasim Mansurov (autor skvělého blogu photographylife.com) pořídil s výbavou za více než půl milionu korun. Použil nejnovější a nejdelší ohnisko od Nikonu Nikkor 800mm (macíček stojí 430.000 Kč a váží skoro 5kilo, takže musíte mít i stativ za pár desítek tisíc korun a na to vše nasadit full frame tělo za dalších pár desítek tisíc…). Jelikož i 800mm je krátkých (na závěr vysvětlím proč), použil ještě telekonvertor.

Já Vám chci ukázat, že existuje i sestava, s kterou podobnou fotografii můžete pořídit za zlomek této ceny.

Za kolik peněz pořídím takový snímek měsíce?

Já jsem na výslednou fotografii použil sestavu Nikon 1 V1 + Nikkor 55-300mm VR + redukci Nikon FT1.

Nikon V1 + objektiv Nikkor 55-300mm VR připojený přes redukci FT1. Celková cena sestavy je v dnešních bazarových cenách cca 12 tisíc korun. Nikon V1 + objektiv Nikkor 55-300mm VR připojený přes redukci FT1. Celková cena sestavy je v dnešních bazarových cenách cca 12 tisíc korun.

Nikon V1 + objektiv Nikkor 55-300mm VR připojený přes redukci FT1. Celková cena sestavy je v dnešních bazarových cenách cca 12 tisíc korun.
Nikon V1 + objektiv Nikkor 55-300mm VR připojený přes redukci FT1. Celková cena sestavy je v dnešních bazarových cenách cca 12 tisíc korun.

Cena mé sestavy byla kolem 14.000 Kč, díky tomu, že jsem aparát i objektiv kupoval velmi výhodně z druhé ruky. Pokud byste dnes podobnou sestavu chtěli kupovat novou, vyjde vás na cca 28.000 Nikon V1 už se neprodává, V2 stojí kolem 12 tisíc (nejnovější verze V3 je podstatně dražší), objektiv Nikkor 55-300mm stojí nový necelých 10 tisíc korun, adaptér FT1 něco málo přes 6 tisíc.

Samozřejmě by málokdo kupoval takovou sestavu jen kvůli jednomu snímku měsíce, dobrou zprávou však je, že vám takový set dává spoustu dalších možností, obzvlášť pokud máte zrcadlovku a k ní mnoho objektivů. Já jsem výše uvedenou sestavu v poslední době často používal pro fotografování celé řady různých motivů (viz např. článek o květech).

 

Používám velmi stabilní karbonový stativ Vanguard Alta Pro 254CT s pistolovou hlavu GH-200.

Používám velmi stabilní karbonový stativ Vanguard Alta Pro 254CT s pistolovou hlavu GH-200.

Poslední důležitou, nikoli však absolutně nezbytnou součástí je stativ. Možná vás překvapí, že stativ není nutný. Ano, můžete s důvtipem položit foťák třeba na střechu auta a podložit jej polštářem. Tak jsem to dělal i já, když jsem fotil měsíc nad Humprechtem. Je to však velmi nepohodlné a nepraktické. Ono totiž zakrátko zjistíte, že se ten měsíc překvapivě rychle pohybuje a během dvou minut Vám zmizí ze záběru. Bez stativu musíte opět měnit postavení foťáku a to nejde tak snadno. Stativ tak přijde opravdu vhod. Čím pevnější, tím lepší, ovšem není ani náhodou pravda, že potřebujete velmi drahý stativ. Proč? Exponujeme se na poměrně dobré časy (1/100s při f8 a ISO100), takže to není kritický čas. Ani dálková spoušť není nutná, doporučuji dát samospoušť na cca 5 sekund.

Pokud budete jako já fotit bez-zrcadlovým aparátem (jako je série Nikon 1), můžete použít elektronickou závěrku – tudíž se ve foťáku během expozice nebude nic fyzicky hýbat a i na méně stabilním stativu dosáhnete ostrého snímku. Pokud fotíte zrcadlovkou, pevný stativ je důležitější, jelikož mechanická závěrka způsobuje vibrace, které dobrý stativ utlumí.  Určitě je dobré vypnout stabilizaci, dostanete tak ostřejší snímek (stabilizace na stativu ostrost zhoršuje – je určena pro fotografování z ruky).

Jaké ohnisko je nejlepší?

Jednoduše- čím delší, tím lepší. Delší ohnisko se rovná užšímu zornému úhlu – tudíž fotoaparát jako by dále dohlédne. Musím však začínajícím fotografům připomenout, že skutečný zorný úhel je dán nejen ohniskovou vzdáleností, ale také velikostí snímače (už jste jistě slyšeli o „crop factoru“). Tudíž platí, že čím menší senzor, tím užší je úhel. Proto je na fotografování měsíce tak vhodný senzor velikosti CX, který používají fotoaparáty Nikon 1.

Pro porovnání uvádím názorné příklady, jak velký bude měsíc na vašem snímku v závislosti na zvoleném ohnisku. Aby nebyl zmatek, uvádím vždy také přepočet ohniska na kinofilmové políčko 35mm, abychom neporovnávali hrušky a jabka…

Takto si mohou vyfotit měsíc majitelé zrcadlovek s APS-C čipem (u nikon DX senzor- tedy řady D3000 D5000 a d7000; u Canonu například 1000D, 700D, 70D) s objektivem 200mm. Přepočteno na kinofilm – 300mm. U 16 megaixelového snímače to znamená, že měsíc bude mít průměr 370 pixelů. No, tím ani na facebooku neohromíte.

NIKON D7000 (200mm, f/5, 1/80 sec, ISO100)
Takto si mohou vyfotit měsíc majitelé zrcadlovek s APS-C čipem (u nikon DX senzor- tedy řady D3000 D5000 a d7000; u Canonu například 1000D, 700D, 70D) s objektivem 200mm. Přepočteno na kinofilm – 300mm. U 16 megaixelového snímače to znamená, že měsíc bude mít průměr 370 pixelů. No, tím ani na facebooku neohromíte.

Opět DX snímač, použité je ohnisko 300mm, přepočteno na kinofilm 450mm. Žádná velká změna, měsíc pořád zabírá jen velmi malou část snímku, je třeba radikálně ořezávat.

NIKON D90 (300mm, f/8, 1/50 sec, ISO200)
Opět DX snímač, použité je ohnisko 300mm, přepočteno na kinofilm 450mm. Žádná velká změna, měsíc pořád zabírá jen velmi malou část snímku, je třeba radikálně ořezávat.

CX snímač a ohnisko 300mm, což je po přepočtu (crop factor 2,7) 810mm. No, už mám stejné ohnisko, které majitelé velkých zrcadlovek musí koupit toho velkého pětikilového bumbrlíka. I při ořezu má měsíc celkem solidní rozlišení.

NIKON 1 V1 (300mm, f/8, 1/100 sec, ISO100)
CX snímač a ohnisko 300mm, což je po přepočtu (crop factor 2,7) 810mm. No, už mám stejné ohnisko, které majitelé velkých zrcadlovek musí koupit toho velkého pětikilového bumbrlíka. I při ořezu má měsíc celkem solidní rozlišení – z takového snímku vznikal i finální snímek.

Pokud Vás zajímá detailněji, jak velký bude měsíc na obrazovce vašeho počítače v závislosti na ohnisku, kterým disponujete, podívejte se na tento skvělý odkaz. Včlánku je dobře vysvětleno, že měsíc zabírá přibližně 0,5 stupně zorného pole. Aby tedy měsíc zabral celé políčko vašeho aparátu, potřebujete ohniskovou vzdálenosti (přepočtenou na kinofilm) 3200mm. Wau..takto dlouhý fotografický objektiv pro zrcadlovky neexistuje. Ještě jinými slovy – i kdybych nasadil to dělo Nikkor 800mm přes redukci FT1 na můj vrabčí foťáček Nikon V1, stále by přepočtená ohnisková vzdálenost nebyla větší než 2160mm. Měsíc by zabíral výrazně nadpoloviční díl snímku, stále by jej nevyplňoval.

V druhém díle si ukážeme, jak se měsíc exponuje a jak vychytat ten správný den na jeho focení.

Jsem fotograf, cestovatel, učitel, trenér. Focení mě pohltilo, je to moje denní dávka duševní hygieny. Nejčastěji fotím v Českém ráji nebo v podhůří Jizerských hor, kde pořádám fotografické workshopy. Vedle krajiny fotím produkty, nemovitosti, rodiny, děti, svatby, veřejné akce. No zkrátka takřka vše, kde hraje roli krásné světlo. 

Václav Bacovský

fotograf, autor blogu krasnesvetlo.cz

9 Komentáře

 1. honza

  Ještě tu chybí varianta přiblížit se k Měsíci. Ale koupě sebedražších skel asi vyjde levněji. 😉

  Odpovědět
 2. Jirka

  Nikon 7000 je ale APS-C takže by na něm objektiv 800mm měl zase o něco delších 1200mm 🙂 …obávám se že s crop faktorem 2,7x překročil Nikon 1 rozlišení asi všech F objektivů, což se bohužel stalo i u té úvodní fotky. Se starou Sigmou 400/5,6 APO udělám po výřezu z 24Mpix APS-C snímače stejně detailní fotku. Navíc za cenu redukce FT1 je už dost slušný zrcadlový dalekohled (maksutov) s ohniskem 1200mm, který nasadíte rovnou na DSLR a z fotek z něj se posadíte:) …Jinak článek je to hezký.

  Odpovědět
  • Václav Bacovský

   Díky za zajímavé postřehy – je pravda, že kresba 55-300 na dlouhém ohnisku je sotva průměrná, při silném crop-factoru je to pak hodně znát, taktéž máte pravdu, že FT redukce není nic levného. S tím 24mpix při 400mm naprosto věřím, rád bych ale viděl odkaz na nějaký fotky ze zrcadlového objektivu, nějaký fotky jsem našel, ale zase takový pecka to nebyla. Kdyžtak sem dejte nějaký odkaz. Díky!

   Odpovědět
 3. Jirka

  Posílám jeden výřez bez úprav, jak vylezl z dalekohledu http://nd06.jxs.cz/028/559/9ca19384f9_100752625_o2.jpg . Největším problémem při focení Měsíce je chvění atmosféry, to způsobuje nejvíce neostrostí, proto se pořizuje snímků více a v programu se skládají. Výsledek je pak o 300% lepší. Tenhle konkrétní jsem pořídil Makem SkyWatcher 102/1300 http://www.binox.cz/astronomicke-dalekohledy-maksutov/teleskop-sky-watcher-bkmak102-ota-black-diamond/

  Odpovědět
 4. Jirka

  F12,7 – bohužel nešvar zrcadel – na Měsíc je to použitelné dobře, na focení přírody ve dne tak při ISO 1600 +, aby se při 1300mm dalo fotit z ruky, musí to být dost pod 1/1000s a i tak je lepší se o něco opřít, ale to už je limit ohniska, ne světelnosti. Větši problém může někomu dělat manuální ostření – hodně ale pomůže barevné zvíraznění ostrých hran a podobné funkce, které dříve nebyly…

  Odpovědět

Trackbacky/pingbacky

 1. Jak na fotografování měsíce (díl 2.) – tipy na správnou expozici a co nejostřejší snímek - Fotoblog Václava Bacovského - […] V prvním díle návodu, jak se fotografuje měsíc, jsem se snažil ukázat, že špičkové fotografie ve vysokém rozlišení jsou náročné…
 2. Noční fotografování v Česko-Saském Švýcarsku: měsíc a hvězdné nebe v hlavní roli - Fotoblog Václava Bacovského - […] blogu jsem napsal dva příspěvky (zde a zde) o fotografování měsíce. Měsíc je ovšem nejen zajímavý astrologický motiv pro…

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kategorie e-shopu

Fotím na zakázku

Vlastním špičkové fotografické vybavení a mám 10 let zkušeností z praxe. Díky tomu můžete ode mě mít kvalitní fotky z vašich veřejných, firemních i rodinných akcí.

Fotím konference a firemní akce

Fotoreportáže z konferencí a firemních akcí

Interiéry a exteriéry nemovitostí

Fotografie interiérů a exteriérů nemovitostí

Produktové a ilustrační fotky

Fotografie produktů a ilustrační fotky

Portréty na web nebo blog

Portréty a ilustrační fotky na web nebo blog

Svatební fotografie

Svatební fotky

Rodinné fotky

Rodinné fotky