Řepka – žluté jarní lány
Vašek
1.5.2014

Řepku někdo nesnáší kvůli alergiím, jiní nadávají na zaplevelení české krajiny, nebo se najdou tací, co hned začnou o průšvihu biopaliv. Mně však řepka evokuje jednu z nejhezčích sezón v roce – jarní rozkvět krajiny na konci dubna a začátku května. Jinými slovy ji mám docela rád, a dokonce mi i voní…

Spoustu řepkových polí najdete i v Českém ráji, naštěstí se každý rok stěhují na jiná místa a tak lze pokaždé najít nové kompozice starých motivů.

Řepkové pole u Dobšína, v pozadí lovecký zámeček Humprecht, vesnice v údolí se jmenuje Střehom

NIKON 1 V1 (70mm, f/5, 1/160 sec, ISO100)
Řepkové pole u Dobšína, v pozadí lovecký zámeček Humprecht, vesnice v údolí se jmenuje Střehom

Ze spousty fotek z řepkou Vám chci ukázat jednu fotku s Humprechtem v pozadí a jednu fotografii z rakouské části Podyjí.

Rakouská políčka mají jiný charakter, jsem menší a užší, nenajdete tu talik velkých lánů jako v ČR, holt si nezažili kolektivizaci...

NIKON 1 S1 (27.5mm, f/5.6, 1/250 sec, ISO100)
Rakouská políčka mají jiný charakter, jsem menší a užší, nenajdete tu tolik velkých lánů jako v ČR, nejlépe to je vidět z letadla při letu do Budapešti. Holt tu nezažili kolektivizaci…

Zářivé žlutá barva se poměrně snadno „přepálí“, já raději kontroluji histogram a většinou pak v Lightroomu trochu stahuji „highlights.

Repka_2

NIKON 1 V1 (185mm, f/8, 1/250 sec, ISO100)
Pole u Dobšína v českém ráji. Horizont byl jen kousíček nad stromy, záměrně jsem jej z kompozice vyřadil – až příliš na sebe strhává pozornost, ta tu dle mého soudu má patřit barevným tvarům polí.

Kompozičně se mi nejvíce líbí, když jev záběru více menších políček. Žlutá se samozřejmě dobře snáší s modrou oblohou, sluší jí to i s hnědými zoranými poli, i se zelenými pastvinami. Často fotím delším ohniskem výseky krajin bez horizontu, snímek pak více připomíná malířské plátno.

Řepka - detail květu

NIKON 1 V1 (98mm, f/6.3, 1/320 sec, ISO100)
Řepka – detail květu

Letos jsem se poprvé zaměřil i na detaily květů řepky, vědom si staré zásady, že kromě celků a polocelků je dobré fotit i detaily, jinak to začne být nuda.

Řepka v protisvětle...

NIKON 1 V1 (200mm, f/6.3, 1/200 sec, ISO100)
Řepka v protisvětle…

..to lze požít jako dobrý námět pro abstrakci, stačí trochu manuálního rozostření (přeostření na blízko).

NIKON 1 V1 (185mm, f/6.3, 1/200 sec, ISO100)
..to lze požít jako dobrý námět pro abstrakci, stačí trochu manuálního rozostření (přeostření na blízko).

Pokud jste krajináři, neváhejte vyrazit nafotit svoje oblíbená místa se žlutým ohozem, zbývá tak ještě maximálně jeden týden.

Jsem fotograf, cestovatel, učitel, trenér. Focení mě pohltilo, je to moje denní dávka duševní hygieny. Nejčastěji fotím v Českém ráji nebo v podhůří Jizerských hor, kde pořádám fotografické workshopy. Vedle krajiny fotím produkty, nemovitosti, rodiny, děti, svatby, veřejné akce. No zkrátka takřka vše, kde hraje roli krásné světlo. 

Václav Bacovský

fotograf, autor blogu krasnesvetlo.cz

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kategorie e-shopu

Fotím na zakázku

Vlastním špičkové fotografické vybavení a mám 10 let zkušeností z praxe. Díky tomu můžete ode mě mít kvalitní fotky z vašich veřejných, firemních i rodinných akcí.

Fotím konference a firemní akce

Fotoreportáže z konferencí a firemních akcí

Interiéry a exteriéry nemovitostí

Fotografie interiérů a exteriérů nemovitostí

Produktové a ilustrační fotky

Fotografie produktů a ilustrační fotky

Portréty na web nebo blog

Portréty a ilustrační fotky na web nebo blog

Svatební fotografie

Svatební fotky

Rodinné fotky

Rodinné fotky