Vranovská přehrada
Vašek
28.4.2014

Velikonoční svátky jsem strávil na úžasné malé chaloupce na skále nad Vranovskou přehradou. Víkend jsem pojal hlavně cyklisticky a odpočinkově, žádné větší focení jsem neplánoval. Přímo z chaloupky se však nabízel pěkný pohled na jedno z mnoha zákoutí přehrady, která se točí hlubokým údolím národního parku Podyjí jako had, takže jsem si nakonec domů odvezl nečekaně mnoho zajímavých fotografií.

Krásná chaloupka nad Vranovskou přehradou - sám jsem byl překvapen, kolik fotografických námětů jsem tu během víkendu našel

NIKON D7000 (11mm, f/6.3, 1/100 sec, ISO100)
Krásná chaloupka nad Vranovskou přehradou – sám jsem byl překvapen, kolik fotografických námětů jsem tu během víkendu našel

Noční nebe nad chalupou

NIKON D7000 (11mm, f/3.2, 25 sec, ISO3200)
Noční nebe nad chalupou

Při večerním posedávání na terase mě napadlo vyzkoušet fotografovat noční oblohu, čemuž jsem se věnoval naposledy v Chile. Měsíc byl krátce po úplňku, nad obzor však vycházel až po půlnoci. Jen díky absenci skoro plného měsíce na obloze lze vůbec na fotografování hvězdného nebe pomýšlet. Níže jsou dvě fotografie – jedna byla pořízena kolem 11hod večer, druhá po půlnoci, kdy už se na horizont blížil měsíc a obloha vyšla při naprosto identickém nastavení manuální expozice mnohem světlejší – stačí si povšimnout, že les má i ve stínech detaily.

Noční obloha nad Vranovskou přehradou - je před půlnocí, 19.dubna, měsíc je sice jen pár dní po úplňku, v tomto konkrétním čase však ještě dostatečně za horizontem...

NIKON D7000 (11mm, f/2.8, 30 sec, ISO3200)
Noční obloha nad Vranovskou přehradou – je před půlnocí, 19.dubna, měsíc je sice jen pár dní po úplňku, v tomto konkrétním čase však ještě dostatečně za horizontem…

Po půlnoci však už obloha kvůli vycházejícímu měsíci výrazně zesvětlala a hvězdy už kvůli světelnému smogu přestaly být vidět...expozice u obou fotografií totožná

NIKON D7000 (11mm, f/2.8, 30 sec, ISO3200)
Po půlnoci však už obloha kvůli vycházejícímu měsíci výrazně zesvětlala a hvězdy už kvůli světelnému smogu přestaly být vidět…expozice u obou fotografií totožná

Obě fotografie obsahují šum – fotit hvězdy znamená používat ISO 3200 a vyšší v závislosti na světelnosti objektivů. Já mám naštěstí velmi světlený „širokáč“ Tokina 11-16mm f2,8, který je na focení noční oblohy ideální. Další nezbytností je samozřejmě stativ a absence světelného znečištění v blízkém okolí. Naše chaloupka byla dostatečně daleko od vesnic v okolí, světla z okolních chalup jsou sice malinko nechtěným prvkem v kompozici, tmavost oblohy ale jejich intenzita nemůže ovlivnit. Tmavých míst v ČR bohužel moc není, tak jsem zpětně rád, že jsem si noční oblohu mohl na Vranovské přehradě nafotit. Už mám v hlavě fotku mléčné dráhy. Jak se mléčná dráha fotí – o tom tu plánuji napsat v blízké budoucnosti.

Je zataženo a mraky na obloze plují dostatečně rychle? Co vyzkoušet opravdu dlouhou expozici? Potřebujete stativ a neutrální šedý filtr.

NIKON D7000 (10mm, f/5, 30 sec, ISO320)
Je zataženo a mraky na obloze plují dostatečně rychle? Co vyzkoušet opravdu dlouhou expozici? Potřebujete stativ a neutrální šedý filtr.

V dalších dnech se střídalo aprílové počasí. Rychlý pohyb mraků na obloze jsem zkoušel nafotit na dlouhou expozice (15 až 30 sekund, zkoušel jsem i 90 sekund) s pomocí šedého neutrálního filtru.

Krásné mraky nad hladinou

NIKON D7000 (10mm, f/6.3, 1/40 sec, ISO100)
Krásné mraky nad hladinou

V neděli mně pak potěšila vysoká kupovitá oblačnost, která se krásně zrcadlila na hladině přehrady.

A stejné místo počtvrté - tentokrát zatažené nebe částečně nabarvené zapadajícím sluncem.

NIKON D7000 (10mm, f/5, 1/25 sec, ISO400)
A stejné místo počtvrté – tentokrát zatažené nebe částečně nabarvené zapadajícím sluncem.

Hladina přehrady se stala námětem pro focení abstraktních motivů, které tu zveřejním ve formě dvou triptychů za pár dnů.

Jsem fotograf, cestovatel, učitel, trenér. Focení mě pohltilo, je to moje denní dávka duševní hygieny. Nejčastěji fotím v Českém ráji nebo v podhůří Jizerských hor, kde pořádám fotografické workshopy. Vedle krajiny fotím produkty, nemovitosti, rodiny, děti, svatby, veřejné akce. No zkrátka takřka vše, kde hraje roli krásné světlo. 

Václav Bacovský

fotograf, autor blogu krasnesvetlo.cz

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kategorie e-shopu

Fotím na zakázku

Vlastním špičkové fotografické vybavení a mám 10 let zkušeností z praxe. Díky tomu můžete ode mě mít kvalitní fotky z vašich veřejných, firemních i rodinných akcí.

Fotím konference a firemní akce

Fotoreportáže z konferencí a firemních akcí

Interiéry a exteriéry nemovitostí

Fotografie interiérů a exteriérů nemovitostí

Produktové a ilustrační fotky

Fotografie produktů a ilustrační fotky

Portréty na web nebo blog

Portréty a ilustrační fotky na web nebo blog

Svatební fotografie

Svatební fotky

Rodinné fotky

Rodinné fotky