Zpět z velké cesty: skvělé zážitky, spousta fotek…a malý červíček nedůvěry
Vašek
22.1.2014
Torres del Paine - západ slunce nám vyšel lépe než východ, na který všichni fotografové směřují

NIKON D90 (16mm, f/5.6, 1/640 sec, ISO200)
Torres del Paine – západ slunce nám vyšel lépe než východ, na který všichni fotografové směřují

Je tomu pár dnů, co jsem se vrátil z šestitýdenní cesty po jižní části Latinské Ameriky. Tímto se tedy omlouvám všem čtenářům, kteří na blog zavítali v prosinci a v lednu a viděli jen staré příspěvky. Na cestách jsem psal příspěvky na jiný blog (nikoli fotografický) a na více bohužel nebyl čas, spolehlivá konektivita, a nakonec ani energie. Cesta byla natolik časově náročná, že jsem brzy naprosto vzdal jakékoli úsilí o pravidelné aktualizování blogu a kapituloval jsem úplně. Samozřejmě jsem měl tolik námětů a postřehů – teď jen doufám, že alespoň v následujících týdnech najdu dost času, abych je postupně sepsal.

Iguazu - děsivá síla vodopádů snad nejde ani nafotit

NIKON D7000 (11.5mm, f/5, 1/200 sec, ISO200)
Iguazu – děsivá síla vodopádů snad nejde ani nafotit

Ale zpět k naší výpravě: cestovali jsme dva fotografové a vše nám vyšlo nad očekávání. Přivezl jsem si spousty krásných fotografií a spolu s nimi ještě hezčí zážitky. To je vlastně na těchto expedicích to nejlepší: při putování za skvělými snímky jsme se potkávali s tolika zajímavými lidmi, pobývali na neskutečně krásných místech, užívali si divočiny i samoty, poznávali cizí kultury a na dálku byli vděčni za kvalitu evropského života a vlídnost české krajiny.

Plameňáci - udělali jsme s nimi stovky fotek, potkávali jsme je na mnoha místech a ty plaché potvory nás nepřestávaly fascinovat

NIKON D7000 (200mm, f/8, 1/2000 sec, ISO500)
Plameňáci – udělali jsme s nimi stovky fotek, potkávali jsme je na mnoha místech a ty plaché potvory nás nepřestávaly fascinovat

Trvalo mi hodně dlouho, abych našel nějaké negativum, nebo slabší místo našeho putování – nakonec tu jedna slabinka byla, a to dost nečekaná. Týkala se samotného fotografování – tedy naší výbavy. Tu jsem před cestou trochu obměnil a doplnil. Bohužel se mělo ukázat, že je lepší cestovat s již prověřenou výbavou.

Ledovce - těch je v Patagonii tolik a jsou neuvěřitelně krásné a fotogenické

NIKON D90 (24mm, f/5.6, 1/640 sec, ISO200)
Ledovce – těch je v Patagonii tolik a jsou neuvěřitelně krásné a fotogenické

Doteď vlastně nevím, co se přesně stalo, jedno jsem však zjistil již v prvních dnech fotografické expedice: spousta fotek byla při detailním zkoumání v notebooku poněkud neostrých. Nové objektivy, které měly atributy pro produkci skutečně brilantních fotek, nesplnily očekávání. Jenže ani stará a prověřené sestava osvědčených těl zrcadlovek a objektivů nedávala bezchybné výsledky. Běžně se mi stávalo, že dobře exponované snímky na clonu kolem f8 a při časech kolem 1/500s byly rozmazané. Ruce se mi neklepaly, proto padlo podezření na rozhašené tělo D7000.

Teď po návratu se snažím zjistit, co se vlastně stalo. Mám trochu dilema, protože se mi na jednu stranu raději ani nechce domýšlet, co bylo špatně. Být na těch nejkrásnějších místech planety odvézt si nedokonalé fotografie kvůli nějakým technickým lapáliím – to fakt naštve… Mnoho krásných fotek však mám, technicky mohly být možná ještě lepší, jenže to nakonec pro mě takovou roli nehraje. Do kyselého jablka asi budu muset kousnout, protože tu jde o dvě další věci: předně potřebuji mít na další fotografování bezchybně seřízený a spolehlivý systém a také se chci poučit pro další foto-expedici.

Salar de Uyuni - moje vysněná destinace, po zaplavení přívalovými dešti je to jedno velké zrcadlo

NIKON D7000 (85mm, f/6.3, 1/400 sec, ISO100)
Salar de Uyuni – moje vysněná destinace, po zaplavení přívalovými dešti je to jedno velké zrcadlo

Takže mě asi v následujících dnech čeká testování s těl a objektivů se stativem a nějakou zdí. Tyto testy z duše nesnáším, jenže co nadělat. V servis Nikon moc důvěry nemám, jsou Vám schopni tvrdit, že je vše v pořádku (to jest v rozmezí tolerované odchylky), i když tomu ve skutečnost tak není. Jejich návštěvě se tak jako tak nevyhnu.

To vše bych asi na blog ani nemusel psát, je to moje patálie a Vám – čtenářům – se budu snažit nabídnout hlavně články s podařenými fotografiemi se spoustou tipů ohledně plánování expedice a různých fotografických technik. Tento článek tedy uzavřu dvěma ponaučeními, které mohou být užitečné i pro ostatní fotografy:

1) Pokud se chystáte na delší foto-expedici a před odjezdem dokupujete vybavení, najděte si dostatek času, aby vaše fotografický výbava byla dostatečně prověřená.

2) Nedůvěra ve vlastní foto-techniku je strašně nepříjemný pocit. Po této zkušenosti již chápu, proč fotografové často volí profesionální výbavu za zdánlivě přemrštěné ceny. O tom však někdy jindy.

Altiplano - náhorní plošina v Chile a Bolíviji je jeden (téměř) nekonečný fotografický ráj

NIKON D7000 (68mm, f/7.1, 1/320 sec, ISO100)
Altiplano – náhorní plošina v Chile a Bolíviji je jeden (téměř) nekonečný fotografický ráj

Jsem fotograf, cestovatel, učitel, trenér. Focení mě pohltilo, je to moje denní dávka duševní hygieny. Nejčastěji fotím v Českém ráji nebo v podhůří Jizerských hor, kde pořádám fotografické workshopy. Vedle krajiny fotím produkty, nemovitosti, rodiny, děti, svatby, veřejné akce. No zkrátka takřka vše, kde hraje roli krásné světlo. 

Václav Bacovský

fotograf, autor blogu krasnesvetlo.cz

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kategorie e-shopu

Fotím na zakázku

Vlastním špičkové fotografické vybavení a mám 10 let zkušeností z praxe. Díky tomu můžete ode mě mít kvalitní fotky z vašich veřejných, firemních i rodinných akcí.

Fotím konference a firemní akce

Fotoreportáže z konferencí a firemních akcí

Interiéry a exteriéry nemovitostí

Fotografie interiérů a exteriérů nemovitostí

Produktové a ilustrační fotky

Fotografie produktů a ilustrační fotky

Portréty na web nebo blog

Portréty a ilustrační fotky na web nebo blog

Svatební fotografie

Svatební fotky

Rodinné fotky

Rodinné fotky