Nikkor 50mm f1,8D – aneb jak jsem se naučil zoomovat nohama
Vašek
26.9.2013

Už delší dobu jsem se chystal napsat článek o levné pevné padesátce od Nikonu. Původně jsem si myslel, že letos slaví deset let na trhu, tak tomu ale zřejmě není, takže jsem hledal jinou příležitost, proč dát článek na blog. K tomu mě přiměl až jiný blog – konkrétně nikonblog – psaný panem Lindnerem. Zde vyšel jeho článek o pevných padesátkách. Ačkoli beze zbytku souhlasím s jeho kritikou onoho klišé o přirozené perspektivě lidského zraku, stejně je pro mě Nikkor 50mm f1,8D malý zázrak. Podotýkám, že fotím pouze na DX formát (v přepočtu na kinofilm tedy odpovídá 75mm).

50mm je ideální pro svatby - dvě hlavy do záběru "nacpete" i v malé místnosti.

NIKON D90 (50mm, f/2.8, 1/125 sec, ISO400)
50mm je ideální pro svatby – dvě hlavy do záběru „nacpete“ i v malé místnosti.

Svůj objektiv jsem před pěti lety koupil z druhé ruky za 2.500 Kč. Od té doby jsem s ním udělal kolem pěti tisíc fotek a zejména ty rodinné jsou k nezaplacení. Pro fotografy, kteří o nákupu uvažují, mám pár postřehů:

 • Pokud jste dosud fotili jen zoomovymi objektivy (profesionální řadu s konstatní světelností f2,8 nepočítám), pak poznáte, co znamená objektiv ostrý jak břitva. Od f2,8 do f5,6 je rozlišení extratřída. Nejsem sice apoštol ostrosti (spíše naopak), přesto tímto tenhle malinký drobeček potěší.
 • Je krásně lehký a vejde se do kapsy (důvod, proč jej často nosím jen tak „pro případ“).
 • Osobně jej používám jako 50mm f2,8 – pod 2,8 ostrost rapidně klesá, už clonu 2,5 skoro nepoužívám, 2,2 – 1,8 jsou dost nepoužitelné. V tomto je jasně lepší bratříček 35mm f1,8, kde plnené odclonění není problém.
 • Kvůli neostrosti na plnou díru stojí za úvahu novější verze f1,8G. Fotil jsem s ní také a výstup na f1,8 byl slibný.
 • Pevná padesátka vás naučí zoomovat nohama – pokud nejste omezen zdmi pokoje, zjistíte, že odstoupit je někdy ten nejlepší kompoziční trik. Na rozdíl od pětatřicítky nemusíte být při fotografování osob tak blízko – zejména u dětí se to hodí, nerušíte je, oni si Vás nevšímají a jsou naprosto přirozené, tudíž fotogenické.
 • Lze s ní dělat i zajímavé detaily, makro sice ne, na vyhrátí si však motivů najdete určitě dost.
 • Ostření není nejrychlejší, na portréty stačí, navíc je spolehlivé.
 • Neslyšel jsem o front/back focus problémech (těch jsem si užil dost s 35mm 1,8G)
Skoro makro - ostří od 45cm, poměr zvětšení nic moc, ale na zajímavé detaily to stačí

NIKON D80 (50mm, f/2.5, 1/400 sec, ISO200)
Skoro makro – ostří od 45cm, poměr zvětšení nic moc, ale na zajímavé detaily to stačí

Mám-li to shrnout nákup pevné padesátky byla jedna z nejlepších voleb ohledné mé výbavy. Nikkor 50mm 1,8D považuji za mistra světa v poměru výkon/cena.

Pražské střechy

NIKON D90 (50mm, f/8, 1/640 sec, ISO200)
Pražské střechy

 

Ideální pro portréty

NIKON D90 (50mm, f/2.8, 1/125 sec, ISO400)
Ideální pro portréty

I v pro krajináře má 50mm uplatnění

NIKON D80 (50mm, f/9, 1/200 sec, ISO200)
I v pro krajináře má 50mm uplatnění

Večerní fotgrafování bez stativu - sestava s pevnou padinou je malá a lehká, lze ji kamkoli položit a fotit na delší časy

NIKON D90 (50mm, f/2, 1/2 sec, ISO400)
Večerní fotgrafování bez stativu – sestava s pevnou padinou je malá a lehká, lze ji kamkoli položit a fotit na delší časy

Na focení psa v plnérychlosti je autofokus krapet pomalý, na statické snímky však ideálníNIKON D80 (50mm, f/2.8, 1/320 sec, ISO640)

Na focení psa v plné rychlosti je autofokus krapet pomalý, na statické snímky však ideální
K nezaplacení na rodinné fotky

NIKON D90 (50mm, f/2.8, 1/200 sec, ISO200)
K nezaplacení na rodinné fotky

 

Jsem fotograf, cestovatel, učitel, trenér. Focení mě pohltilo, je to moje denní dávka duševní hygieny. Nejčastěji fotím v Českém ráji nebo v podhůří Jizerských hor, kde pořádám fotografické workshopy. Vedle krajiny fotím produkty, nemovitosti, rodiny, děti, svatby, veřejné akce. No zkrátka takřka vše, kde hraje roli krásné světlo. 

Václav Bacovský

fotograf, autor blogu krasnesvetlo.cz

3 Komentáře

 1. Dano

  Ahoj, kupil som si nedavno toto sklo, Nikkor 50mm f1.8 verziu non D – je rovnaka ako D ale zevraj neprenasa informacie o zaostrenej vzdialenosti a je problem pouzit blesk. Skusal som, ale i s bleskom funguje ok. Ako pises, do clony 2.8 je makky, ale pouzitelny. Tiez sa u mna neprejavil front back focus, za to 35mm G, Tamron 70-300 SP i Sigmu 17-70 C som ladil tyzden. Ale pomer cena vykon je asi najlepsi hlavne pre mna amatera, kupil som ho za 80€ , cisty neposkodeny. Ide jar leto tesim sa ako ho prevetram .

  Odpovědět
   • Dano

    Tiez som nevedel, ze je taka, ale nasla sa. Na DX je to prijemne ohnisko a v spojeni s medzikruzkami vie celkom pekne „makro“

    Odpovědět

Trackbacky/pingbacky

 1. Nikkor 50mm AF-S G f1,8 v porovnání s verzí AF-D - Fotoblog nejen pro fotografy - […] ruky za necelé tři tisíce a za ty peníze jsem dostal hooodně muziky. Více jsem psal zde. Ačkoli jsem…
 2. Skvělý set Nikon pro začátečníky i mírně pokročilé na prodej za skvělou cenu - Fotoblog nejen pro fotografy - […] 4) Legendární portrétní sklo Nikkor 50mm f1,8 AF-S D. Cena nového je cca 3.990 Kč. Prodávám samostatně za super…

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kategorie e-shopu

Fotím na zakázku

Vlastním špičkové fotografické vybavení a mám 10 let zkušeností z praxe. Díky tomu můžete ode mě mít kvalitní fotky z vašich veřejných, firemních i rodinných akcí.

Fotím konference a firemní akce

Fotoreportáže z konferencí a firemních akcí

Interiéry a exteriéry nemovitostí

Fotografie interiérů a exteriérů nemovitostí

Produktové a ilustrační fotky

Fotografie produktů a ilustrační fotky

Portréty na web nebo blog

Portréty a ilustrační fotky na web nebo blog

Svatební fotografie

Svatební fotky

Rodinné fotky

Rodinné fotky