Houbičky modelky, aneb když se hodí externí blesk
Vašek
22.9.2013

Dnes jsme s Eliškou a Matějem (o nich tady na blogu ještě uslyšíte) fotografovali houbičky – krásné křemeňáky, které našel brácha Dan. Než skončily na pánvičce, rychle jsme naaranžovali ztracené pozadí ze dvou A3 (použil jsem starý kalendář z lesklé křídy – dvě stránky k sobě slepil izolepou). Fotili jsme po soumraku, a proto se náramně hodil externí blesk SB-700.

Někdo rád křemeňáky na cibulce, fotografové raději křemeňáky na ztraceném pozadí

NIKON D7000 (50mm, f/5.6, 1/60 sec, ISO200)
Někdo rád křemeňáky na cibulce, fotografové raději křemeňáky na ztraceném pozadí

Pokud máte externí blesk, pak jej rozhodně začněte používat ve „slave mode“ – kde externí blesk není nasazen na „hot-shoe“ patici na aparátu, ale odpalujete jej na dálku pomocí interního vyskakovacího blesku (levnější varianta), nebo pomocí bezdrátového odpalovače.

Fotografování houbiček na ztraceném pozadí - vpravo externí blesk a list bílého papíru jako difuzér, uprostřed fotografovaný objekt na improvizovaném ztraceném pozadí, vlevo difuzér, jehož použití není úplně nutné (pomůže prosvětlit stíny, které by jinak na levé straně vznikaly)

NIKON D90 (20mm, f/4.5, 1/50 sec, ISO640)
Fotografování houbiček na ztraceném pozadí – vpravo externí blesk a list bílého papíru jako difuzér, uprostřed fotografovaný objekt na improvizovaném ztraceném pozadí, vlevo difuzér, jehož použití není úplně nutné (pomůže prosvětlit stíny, které by jinak na levé straně vznikaly)

Focení houbiček na ztraceném pozadí

NIKON D90 (24mm, f/4.5, 1/50 sec, ISO640)
Focení houbiček na ztraceném pozadí

My jsem vedle toho pro změkčení světla použili ještě bílý deštník (ale nakonec jsme skončili u obyčejného bílého papíru, který jako difuzér slouží skvěle).

Bráchové křemeňáci

NIKON D7000 (50mm, f/4, 1/80 sec, ISO400)
Bráchové křemeňáci

Někdy je externí blesk k nezaplacení, o víkendu jsme měli rodinnou oslavu – byli jsme v temné restauraci bez oken jen s velmi slabým osvětlením. Prostředí nebylo příliš fotogenické. Bez blesku by bylo nutné fotografovat min. na ISO 1600 a výše a používat světelné objektivy s clonou min. f2,8.

Fotografování v tmavém interiéru bez externího blesku je problém

NIKON D7000 (35mm, f/4, 1/60 sec, ISO800)
Fotografování v tmavém interiéru bez externího blesku je problém

Externí velký blesk s výklopnou hlavou pomůže "vyloupnout" objekt od pozadí. Na rozdíl od vyskakovacího blesku je možné využít odraz od stropu čímž dojde ke změkčen světla a ke změně úhlu, která vede ke zmizení klasických velkých stínů za postavami.

NIKON D7000 (35mm, f/4, 1/60 sec, ISO800)
Externí velký blesk s výklopnou hlavou pomůže „vyloupnout“ objekt od pozadí. Na rozdíl od vyskakovacího blesku je možné využít odraz od stropu čímž dojde ke změkčen světla a ke změně úhlu, která vede ke zmizení klasických velkých stínů za postavami.

Díky blesku můžete jít na mnohem nižší ISO a používat více clonit (což je často spíše výhoda, když chcete do fotografie zakomponovat více postav s obličeji různě vzdálenými od aparátu). Opravdu hezkých fotek však dosáhnete pouze s externím bleskem s výklopnou hlavou. Já jsem si zvýšil výkon blesku o 1EV a fotil odrazem od velmi tmavého strupu (pískovcová klenba) – tak jsem dosáhnul celkem dobrých výsledků (v rámci opravdu špatných světelných podmínek).

Svůj blesk během roku mockrát nevyužívám, přesto jeho koupi doporučuji ke zvážení, někdy se protě ukáže jako onen pověstný „life-saver“, bez něhož si prostě nepr…necvaknete.

 

Jsem fotograf, cestovatel, učitel, trenér. Focení mě pohltilo, je to moje denní dávka duševní hygieny. Nejčastěji fotím v Českém ráji nebo v podhůří Jizerských hor, kde pořádám fotografické workshopy. Vedle krajiny fotím produkty, nemovitosti, rodiny, děti, svatby, veřejné akce. No zkrátka takřka vše, kde hraje roli krásné světlo. 

Václav Bacovský

fotograf, autor blogu krasnesvetlo.cz

1 komentář

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kategorie e-shopu

Fotím na zakázku

Vlastním špičkové fotografické vybavení a mám 10 let zkušeností z praxe. Díky tomu můžete ode mě mít kvalitní fotky z vašich veřejných, firemních i rodinných akcí.

Fotím konference a firemní akce

Fotoreportáže z konferencí a firemních akcí

Interiéry a exteriéry nemovitostí

Fotografie interiérů a exteriérů nemovitostí

Produktové a ilustrační fotky

Fotografie produktů a ilustrační fotky

Portréty na web nebo blog

Portréty a ilustrační fotky na web nebo blog

Svatební fotografie

Svatební fotky

Rodinné fotky

Rodinné fotky