Jak mi slouží Nikon 1 S1? Uživatelský report
Vašek
12.9.2013

Nikon-S1_balck

Na internetu je docela dost recenzí systému Nikon 1, povětšinou přístrojů řady V nebo J (méně už pak řady S). Důvodem, proč jsem se rozhodl sepsat vlastní uživatelskou recenzi, je však jiný – praxe mi totiž ukazuje, že moje kritéria hodnocení přístroje jsou často jiná, než kritéria recenzentů. Proto doufám, že následující report přispěje někomu k dobrému rozhodnutí (ať už je jakékoli).

Fotografie nebe po soumraku

NIKON 1 S1 (10mm, f/3.5, 1/80 sec, ISO100)
Fotografie nebe po soumraku

Počáteční skepse

Jelikož sleduji vývoj digitální fotografie, zaujal mě koncept Nikon 1, tedy systém postavený na senzoru formátu CX, který je velikostí někde mezi malými čipy kompaktů a podstatně větším čipem zrcadlovek typu APS-C (u nikonu platí zkratka DX). Nikon tak vytvořil řadu CX, DX, FX, které jsou odstupňované crop faktorem 2,7x a 1,5x vůči kinofilmu (tedy FX formátu). Na papíře to dávalo smysl, na novou řadu Nikon 1 se však snesla velká kritika, kvůli dvěma hlavním nedostatkům relativně malého senzoru: obtížně dosažitelná malá hloubka ostrosti a relativně vysoký šum při vyšším nastavení ISO.

I při nižším ISO se projeví šum - zejména ve stínech

NIKON 1 S1 (11mm, f/5, 1/60 sec, ISO200)
I při nižším ISO se projeví šum – zejména ve stínech – zde ukázka silného zesvětlení snímku v Lightroomu

Hlavní předností naopak měla být vedle kompaktnosti obrovská pohotovost a rychlost přístrojů – jak ostření (včetně natáčení videa), tak sériového snímání (až 60snímků za vteřinu). Nikon k tomu přidal několik relativně inovativních funkcí. Ceny svých bezzrcadlovek Nikon nasadil docela vysoko, a tak jsem o nákupu ani moc neuvažoval, i když by se mi pomocný foťák (takový malý obrazový zápisník na cesty) hodil. Recenze a kritiky nevyznívaly moc příznivě a tomu jsem věřil.

Porovnání velikosti: nalevo Nikon 1 S1, napravo Nikon D90

NIKON 1 V1 (10mm, f/2.8, 1/20 sec, ISO200)
Porovnání velikosti: nalevo Nikon 1 S1, napravo Nikon D90

Proč jsem nakonec kupoval Nikon 1 S1?

Letos se kolegovi odporoučel starý dobrý kompakt Olympus UZ a tak jsem měl za úkol sehnat malý foťáček, který by byl dobře skladný a vedle fotografování staveb by se hodil i na kolo (a který s ním sdílím – tudíž mohu psát report).

V kombinaci se setovým objektivem 11-27,5mm stačí na běžné focení krajiny

NIKON 1 S1 (27.5mm, f/5.6, 1/25 sec, ISO200)
V kombinaci se setovým objektivem 11-27,5mm stačí na běžné focení krajiny – kresba a podání barev jsou dobré

Nedávno jsem kupoval jako dárek kompaktní fotoaparát a jeho výstupy jsem byl spíše zklamán. Obrazová kvalita digitálních kompaktů se blíží spíše obrázkům z mobilu, než menším zrcadlovkám. V ten moment mě opět zaujal systém Nikon 1. Jakmile jsem zjistil, že Nikon S1 je váhově i rozměrově naprosto nejmenší bezzrcadlovka, tedy systém s výměnnými objektivy, začal jsem o nákupu vážně uvažovat. Na konečné rozhodnutí mělo největší vliv, že existuje možnost použít klasické zrcadlovkové objektivy (F-bajonet) skrze adaptér FT-1. Rozměry a váha byly natolik důležité, že jsem oželel i absenci hledáčku, dokonce jsem skousnul i dost ochuzený displej (nuzné rozlišení). O ceně se raději zmiňovat nebudu, kdyby nebyla možnost odpočítat DPH, asi bych do nákupu nešel, ten přístroj se mi zdál předražený. Bylo však těsně před odjezdem do Toskánska, kde jsem potřeboval foťák na kolo, a tak jsem nákup udělal.

V Toskánsku jsem po městech a na kolo nechtěl tahat zrcadlovku, S1 úlohu splnil výtečně

NIKON 1 S1 (27.5mm, f/5.6, 1/400 sec, ISO100)
V Toskánsku jsem po městech a na kolo nechtěl tahat zrcadlovku, S1 úlohu splnil výtečně

Jak používám Nikon S1?

Nikon S1 požívám od dubna, v drtivě většině jsem jej používal pro dokumentování cyklovýletů. Několikrát jsem si jej vzal i do města a jednou mi výborně posloužil jako náhrada zrcadlovky, kterou jsem si zapomněl doma (vice zde).

Krásné světlo nad Humprechtem a zrcadlovka v Praze...žádný problém, po ruce je Nikon 1 S1

NIKON 1 S1 (27.5mm, f/6.3, 1/25 sec, ISO200)
Krásné světlo nad Humprechtem a zrcadlovka v Praze…žádný problém, po ruce je Nikon 1 S1

Jelikož jsem zvyklý fotografovat zrcadlovkou (Nikon D90 a D7000), snažil jsem si logicky používat svoje fotografické návyky, tj. zejména fotografování na prioritu clony.

Městská abstrakce

NIKON 1 S1 (13.5mm, f/5.6, 1/125 sec, ISO100)
Městská abstrakce

HD Video jsem zkusil a systematicky jsem jej nevyužíval, i když výstup vypadá slibně. Využil jsem naopak možnost ultra-slow motion videa – tato funkce se mi náramně hodí pro analýzu tenisových úderů.

Nikon 1 přišel s několika novými funkcemi. Jednou z nich je možnost pohyblivé momentky – tu jsem zatím pořádně nevyzkoušel, napadlo mne, že by se dala použít například u sportovní/wildlife fotografie, možná u dětských momentek. Funkce to není marná, leč pro mě zatím nepotřebná. Podobně jsem pořádně nevyzkoušel funkci zachycení nejlepšího okamžiku (vlastně ano, použil jsem asi třikrát, ale spíše omylem, když jsem si funkci nechtěn zapnul v menu). Opět ta funkce dává smysl, jen jsem ji neměl možnost pořádně prověřit.

Při fotografování při nižší hladině světla je třeba zvyšovat ISO opatrně - osobně nepoužívám automatické nastavení a raději volím ISO v menu ručně

NIKON 1 S1 (27.5mm, f/5.6, 1/200 sec, ISO100)
Při fotografování při nižší hladině světla je třeba zvyšovat ISO opatrně – osobně nepoužívám automatické nastavení a raději volím ISO v menu ručně

Zkušenost mě naučila používat fixní nastavení ISO, nikoli automatické. Byť by se mi funkce ISO Auto v rozmezí 100-400 velmi hodila, aparát pro mne nepochopitelně nastavuje vyšší ISO i při časech na 1/200 sek. Vzhledem k většímu šumu menšího senzoru se tímto stala tato funkce naprosto nevyhovující.

Po mírné úpravě v Lightroomu je obrazový výstup velmi dobrý

NIKON 1 S1 (14mm, f/7.1, 1/160 sec, ISO100)
Po mírné úpravě v Lightroomu je obrazový výstup velmi dobrý

Fotím jen do RAW, fotky „vyvolávám“ v Lightroomu (momentálně verze 5.2). Oproti zrcadlovce se snažím držet nastavení clony v rozmezí 3,5 – 5,6, kde už ostrost dostatečná k prokreslení popředí i pozadí. Vší clony nad f7 už vykazují difrakci.

Ani při velkém odstupu mezi popředím a pozadím není nutné volit vysoké clonové číslo - inu výhoda menšího senzoru

NIKON 1 S1 (11mm, f/9, 1/125 sec, ISO160)
Ani při velkém odstupu mezi popředím a pozadím není nutné volit vysoké clonové číslo (zde f9, stačilo by i f4 – f5,6) – inu výhoda menšího senzoru

Fotografoval jsem jen jednou více dnů najednou, druhý den mi začala docházet baterie, na což nejsem od zrcadlovek zvyklý – kapacita baterie je výrazně menší, odhaduje, že lze vyfotit bez blesku tak 150-300 fotografií.

Jak se ovládá

Nic moc.  Na tomto aparátu chybí klasický nikoňácký kruhový volič na palec, kruhový volič, podobný canoňáckým zrcadlovkám je vedle displeje, tím lze volit clonu. Pro změnu režimu není k dispozici žádný kruhový volič (podstatný rozdíl oproti J1/J2/V1/V2), je nutné vše nastavovat ve vnitřním menu (nepraktické, ale zvykl jsem si, respektive jsem se snažil neustále fotografovat na A – prioritu clony, a režimy neměnit).

Zadní strana Nikon 1 S1 - tlačítek tu mnoho není, což je spíše dobře, bohužel je však drtivou většinu parametrů nutné nastavovat v menu

Zadní strana Nikon 1 S1 – tlačítek tu mnoho není, což je spíše dobře, bohužel je však drtivou většinu parametrů nutné nastavovat v menu

Jediné, co lze díky tlačítkům jednoduše měnit je: kompenzace expozice (zaplaťpánbůh, to používám často), sériové snímání/jednotlivé snímky/samospoušť (opět plusové body). Pravda je, že jsem se asi nenaučil pořádně používat tlačítko F (funkce) – na horní straně kruhového voliče.

Nikon S1 - pohled zhora -smáčknuím aretačního čudlíku se vysune objektiv a zároveň se zapne fotoaparát

Nikon S1 – pohled zhora -smáčknutím aretačního čudlíku se vysune objektiv a zároveň se zapne fotoaparát

Jediné plus je možnost zapnout a vypnout fotoaparát přes objektiv – jeho vysunutím se aparát automaticky zapne (velmi praktické v situaci, kde je nutné rychle reagovat a exponovat okamžitě). Vypínání přes objektiv funguje také, ale jen v případě že je momentálně de-aktivovaný displej (pokud si právě prohlížíte fotografie, foťák se nevypne ani při zatažení objektivu).

Velmi nešikovně je ukryto tlačítko interního vyskakovacího blesku – je vlevo vedle úchytu na popruh (ten mimochodem nepoužívám – spíše mi na tak malém aparátu překáží než pomáhá) schováno tak důkladně, že jsem je bez použití návodu nenašel. Blesk má malý výkon, přesto se může hodit, zejména pro dokumentační účely.

Exponování

Exponovat lze pouze na displej, hledáček chybí. Na sluníčku je to výrazný problém. Kvůli častému focení krajiny v poledním slunci používám polarizační filtr, poznat však jeho správné nastavení bez hledáčku je trochu tipovačka – téměř to nelze poznat – ani podle ztmavení oblohy, ani podle odlesků listů a sytějších barev. Velké mínus pro krajináře.

Nastavovat polarizační filtr v poledním slunci podle displeje téměř nelze

NIKON 1 S1 (27.5mm, f/5.6, 1/800 sec, ISO100)
Nastavovat polarizační filtr v poledním slunci podle displeje téměř nelze

Spoušť má velké tlačítko o dvou krocích, nezvyk pro zrcadlovkáře však je, že foták je tak malý, že smáčknutí spouště se projevují rozpohybováním celého aparátu, při delších časech kolem 1/50 sekundy to již může mít vliv na ostrost snímku (obzvlášť pokud nemáte verzi objektivu se stabilizací). Jelikož se snažím opravdu za každou cenu držet nízké ISO (max. 400), tak při focení navečer občas vychází časy kolem 1/20 sec. V tom případě se mi osvědčilo používání sériového snímání – druhá, třetí fotka vždy byla ostřejší než ta první.

Pořízení sériovým snímáním pro redukci rozhýbání fotoaparátu namáčknutím spouště

NIKON 1 S1 (13.5mm, f/4.5, 1/25 sec, ISO100)
Pořízení sériovým snímáním pro redukci rozhýbání fotoaparátu namáčknutím spouště; zde byl na prosvětlení popředí použit interní blesk

Většina fotografií při automatickém nastavení expozice (celkové měření matrix) vyšla silně přeexponovaná.  Běžně fotím s nastavením -1EV až -1,7EV.

I celkem sětelně vyvážené scény fotografuji s korekcí expozice silně do mínusu (zde - 1 1/3 EV)

NIKON 1 S1 (27.5mm, f/5.6, 1/125 sec, ISO100)
I celkem sětelně vyvážené scény fotografuji s korekcí expozice silně do mínusu (zde – 1 1/3 EV)

Prohlížení fotek

Velká slabina. Displej nic moc, při jasném slunci není poznat, jak byl snímek zexponován. Z toho důvodu je nutné používat histogram jako kontrolní prostředek. Aparát umožňuje jen dva režimy prohlížení:

a) histogram+expoziční info (to používám), kde je fotografie jen asi přes čtvrtinu displeje (fotku si lze vyzoomovat: u fotek na šířku žádný problém, u fotek na výšku nelze zobrazit velký náhled pro kontrolu kompozice a expozice – pro mě velký problém!);

b) režim náhledu fotografie přes celý displej včetně nepodstatných údajů, jako je čas  a název fotografie (OK pro kontrolu kompozice, jenže nelze kontrolovat expozici).

Chybí možnost přepínat mezi variantou a) a b),  jak je to běžné u zrcadlovek, velká škoda. K dispozici není zobrazení „highlights“, tedy blikajících přepalů – nastavení, které používám na zrcadlovkách. Proč zrovna toto chybí, proboha?! Největší mínus.

Při fotografování v interiéru je prohlížení fotografií na dispeleji bez problému, venku na slunci to je naopak velký problém

NIKON 1 S1 (12mm, f/6.3, 1/60 sec, ISO250)
Při fotografování v interiéru je prohlížení fotografií na displeji bez problému, venku na slunci to je naopak velký problém

Kvalita fotek a šum

Přiznám se, že za malé plus považuji rozumné rozlišení 10mpix. Dnes to sice působí v záplavě přepixelovaných kompaktů a nových nabušených zrcadlovek poněkud chudě, ale já jsem dlouho používal k plné spokojenosti D80 a z 10mpix fotek jsem byl schopen udělat kvalitní tisk na 90cm plátno. Co si přát více, nota-bene, je-li hlavním výstupem zmenšená fotografie na blog ve velikosti 12000x800px? Takže rozlišení je pro mě naprosto ok! Jen není možné počítat s velkými výřezy bez ztráty kvality.

Při dobrých světelných podmínkách je výstup velmi dobrý

NIKON 1 S1 (11mm, f/7.1, 1/320 sec, ISO100)
Při dobrých světelných podmínkách je výstup velmi dobrý

Kvalita fotek mi vyhovuje. Za dobrých světelných podmínek (není-li dynamický rozsah scény příliš velký) dosáhnu u snímku, který je finálně zmenšen na HD rozlišení, téměř shodné kvality se zrcadlovkou. Šum je viditelný ve stínech i při nízkém nastavení ISO, nad 400 už při náhledu na 100% dost dramaticky.  Z tohoto důvodu se snažím držet ISO na 100, 200, maximálně 400. Pro použití na web a do mailu to není nejmenší problém. Snímač má údajně lepší výkon než první generace přístroju Nikon 1 (V1 a J1) díky absence low-pass filtru. Fotografie jsou skutečně ostré dostatečmě, s moiré jsem se nesetkal.

Vežák v Českém ráji při zataženém dni - to fotoaparát zvládá bez problému

NIKON 1 S1 (11mm, f/7.1, 1/80 sec, ISO200)
Vežák v Českém ráji při zataženém dni – to fotoaparát zvládá bez problému

Dynamický rozsah senzoru je menší než u D7000 (podle očekávání), ale i tak lze dobře prosvětlovat stíny (s šumem je potřeba počítat) a zachraňovat menší přepaly (pozor, mluvím o focení do RAW), velké ovšem nikoli.

Přepaly na nebi nebylo problém doladit v Lightroomu

NIKON 1 S1 (21.5mm, f/5.6, 1/50 sec, ISO100)
Přepaly na nebi nebylo problém doladit v Lightroomu

Optika – setový objektiv

Kvalitu fotografií samozřejmě nejvíce ovlivňuje kvalita optiky. Většinu fotek jsem pořídil se setovým objektivem Nikkor 1 11-27,5, který mi vyhovoval kvůli skutečně malému rozměru a celkem slušnému rozsahu pro focení krajiny. Nejprve jsem byl zklamaný, že jsem nemohl koupit set se stabilizovaným objektivem Nikkor 1 10-30mm VR – skoro tři milimetry v přepočtu na kinofilm na kratším ohnisku je už pro krajináře sakra znát a stabilizace se také hodí, obzvlášť pro natáčení videa z ruky. Zklamán jsem nakonec nebyl, protože jedenáct-dvacetsedmička je opravdu dobrý objektiv. Dobře kreslí a je vážně malý a lehký.

Nikkor 1 11-27,5 je velmi dobrý objektiv

Nikkor 1 11-27,5 je velmi dobrý objektiv

Verdikt nad fotoaparátem Nikon 1 S1

Po čtyřech měsících fotografování mohu říci, že mi aparát dobře sloužil, zejména na cyklovýletech. Časem mně však víc a víc limitovali jeho nedostatky. Absence hledáčku a nemožnost uspokojivě používat polarizační filtr mě pálila nejvíce. Druhým mínusem, který se ukázal až po čase, byl typ baterie – na dlouhé cesty jsem musel brát další nabíječku, protože S1 používá jiný typ než zrcadlovky. Tyto parametry naopak splňoval Nikon V1 (stejná baterie jako D7000), který jsem se navzdory větším rozměrům a váze nakonec rozhodl zakoupit (a nelituji) – report brzy připravím.

Fotografování z vlaku při západu slunce - fotografie, které by bez S1 nevznikly, protože bych nebyl ochotný s sebou na cestu do práce tahat velkou zrcadlovku

NIKON 1 S1 (11mm, f/5.6, 1/125 sec, ISO100)
Fotografování z vlaku při západu slunce – fotografie, které by bez S1 nevznikly, protože bych nebyl ochotný s sebou na cestu do práce tahat velkou zrcadlovku

Potenciální výhody (které jsem zatím nevyužil) vidím zejména v možnost kombinovat kreativně video a fotografii, možnost použít další objektivy nikon (f-bajonet) díky redukci FT-1 a díky tomu využít crop faktor pro fotografování malých/vzdálených obketů, láká mě možnost super makra

Plus: snadné vypínání a zapínaní přes objektiv, rozměry a váha (vejde se do běžné kapsy), vyhovující obrazový výstup

Mínus: slabý displej, nemožnost zobrazit highlights, horší ovládání, slabší výdrž baterie

Verdikt – co si myslím o systému Nikon 1?

Díky nákupu Nikonu S1 a později V1 jsem dospěl k závěru, že formát CX má smysl. Rozměry a váha jsou podstatně menší než u menších zrcadlovek, což nelze říci o některých modelech jiných značek (Canon M, Sony Nex apod). To říkám i při vědomí, že tyto přístroje mají své nevýhody – větší šum, menší uživatelský komfort, absence hledáčku u nižších modelů. Jenže! Každý má od fotografování jiné očekávání a nároky. Já jsem zjistil, že díky menší váze a rozměrům si tento foťáček beru sebou i tam a tehdy, kde a kdy jsem předtím býval bez fotoaparátu. Díky tomu jsem pořídil spoustu fotek, které mě potěšily. Párkrát jsem si vzal foťák s sebou do Prahy během pracovního dne a udělal si několik momentek z ulice – čímž jsem začal fotit úplně jiný žánr a jiné náměty. A o to jde!

Bezrcadlovky nemají být náhradou zrcadlovek ale jejich doplňkem. Toto dle mého mínění zůstává nepochopeno u mnohých foto-diskuzních mudrců, kteří by nejraději měli výkon dé-osmistovky v malé krabičce od cigaret. Osobně věřím, že další vývoj senzorů (čím dal lepší výkon na vyšší ISO) plus větší počet světelných objektivů učiní z tohoto systému atraktivní volbu pro různé cílové skupiny.

Detail listu

NIKON 1 S1 (27.5mm, f/5.6, 1/30 sec, ISO500)
Detail listu

Z jedné pražské ulice

NIKON 1 S1 (27.5mm, f/5.6, 1/125 sec, ISO100)
Z jedné pražské ulice

Vila ve Vršovicích

NIKON 1 S1 (27.5mm, f/5.6, 1/125 sec, ISO180)
Vila ve Vršovicích

Jsem fotograf, cestovatel, učitel, trenér. Focení mě pohltilo, je to moje denní dávka duševní hygieny. Nejčastěji fotím v Českém ráji nebo v podhůří Jizerských hor, kde pořádám fotografické workshopy. Vedle krajiny fotím produkty, nemovitosti, rodiny, děti, svatby, veřejné akce. No zkrátka takřka vše, kde hraje roli krásné světlo. 

Václav Bacovský

fotograf, autor blogu krasnesvetlo.cz

3 Komentáře

 1. Zdenek

  Václave,
  s chutí jsem si přečet Vaši recenzi Nikonu S1. Píšete (09/2013), že brzy uveřejníte zkušenosti s používáním Nikon 1 V1. Moc by mě to zajímalo. Plánujete ještě takovou recenzi napsat? Pokud ano, kdy?

  Odpovědět
  • Václav Bacovský

   Dobrý den Zdeňku, máte pravdu, zůstalo jsem to čtenářům dlužen, ono to psaní takových recenzí zabere dost hodiny a času se poslední dobou nějak nedostávala, navíc jsem si po uvedení V3 nebyl jistý, zda to ještě někomu k něčemu bude. Ale beru to jako popud a pustím se do toho. Pokud to potřebujete zkonzultovat urgentněji, klidně mi zavolejte, mobil tu na mě na blogu je. Václav

   Odpovědět

Trackbacky/pingbacky

 1. Fotografujeme s Nikon 1 V1: uživatelská recenze | Fotoblog Václava Bacovského - […] zájem o mou recenzi malého systémového kompaktu Nikon 1 S1 mě přiměl i po delším čase zveřejnit recenzi úplně…

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kategorie e-shopu

Fotím na zakázku

Vlastním špičkové fotografické vybavení a mám 10 let zkušeností z praxe. Díky tomu můžete ode mě mít kvalitní fotky z vašich veřejných, firemních i rodinných akcí.

Fotím konference a firemní akce

Fotoreportáže z konferencí a firemních akcí

Interiéry a exteriéry nemovitostí

Fotografie interiérů a exteriérů nemovitostí

Produktové a ilustrační fotky

Fotografie produktů a ilustrační fotky

Portréty na web nebo blog

Portréty a ilustrační fotky na web nebo blog

Svatební fotografie

Svatební fotky

Rodinné fotky

Rodinné fotky