Východ měsíce nad Humprechtem
Vašek
26.7.2013

Už v zimě jsem si všiml, že měsíc často vychází při pohledu od Obrub nad městečkem Sobotka. Od té doby nosím v hlavě myšlenku vyfotit vycházející měsíc se siluetou loveckého zámečku Humprecht.V úterý večer byla jasná obloha a měsíc byl z 99% ještě plný (tedy téměř neznatelný rozdíl oproti pondělnímu úplňku).  Jenže já si na focení vzpomněl až kolem 21:30 a když jsem dojel na vytipované místo, byl měsíc už příliš vysoko.

Východ měsíce nad Humprechtem - 21:54 začínám fotografovat

NIKON D90 (200mm, f/7.1, 1/2.5 sec, ISO200)
Východ měsíce nad Humprechtem – 21:54 začínám fotografovat

Pokud jste ještě nikdy nefotili měsíc, pak Vás možná nenapadlo, jak rychle se měsíc po obloze pohybuje. Při středečním fotografování, kdy jsem na měsíc již čekal včas připravený, jsem měl na fotografování od východu nad horizont (21:54) asi 10-15, pak byl měsíc opět příliš vysoko (poslední záběr jsem pořídil ve 22:08).

Východ měsíce nad Humprechtem - 22:08 - konec focení

NIKON D90 (200mm, f/8, 1/2 sec, ISO200)
Východ měsíce nad Humprechtem – 22:08 – konec focení

Opět jsem musel improvizovat bez stativu, protože ten zůstal ve Vidovicích a do Českého ráje se mnou tentokrát neputoval (zákon schválnosti, předtím jsem jej měl několik měsíců připravený – alespoň jsem jej využil při fotografování obilí při západu slunce). Fotoaparát jsem opřel o střechu automobilu, objektiv jsem pro dosažení kýženého náklonu podkládal peněženkou. I při takto bojových podmínkách jsem byl schopen vyfotit celkem ostré snímky.

Východ měsíce nad Humprechtem - kompozice s měsícem na pravo mi tolik neseděla (zámek je osvětlen zleva)

NIKON D90 (200mm, f/8, 1/2 sec, ISO200)
Východ měsíce nad Humprechtem – kompozice s měsícem na pravo mi tolik neseděla (zámek je osvětlen zleva)

Používal jsem teleobjetiv Nikkor 80-200mm/f2,8 – po celou dobu ohnisko 200mm. Postupně se mi jako optimální ukázala expozice f8 (abych měl optimální kresbu), šas 1/2s a nejnižší ISO 200 (Nikon D90).

Až se mi podaří vyfotit nějakou povedenou siluetu se stativem, připravím kompletní návod, jak na to.

Jsem fotograf, cestovatel, učitel, trenér. Focení mě pohltilo, je to moje denní dávka duševní hygieny. Nejčastěji fotím v Českém ráji nebo v podhůří Jizerských hor, kde pořádám fotografické workshopy. Vedle krajiny fotím produkty, nemovitosti, rodiny, děti, svatby, veřejné akce. No zkrátka takřka vše, kde hraje roli krásné světlo. 

Václav Bacovský

fotograf, autor blogu krasnesvetlo.cz

2 Komentáře

  1. Lenka Dolečková

    Ahoj Václave. Humprecht s měsícem je jako z pohádky! Osvětlení zámečku scéně nahrává.

    Odpovědět

Trackbacky/pingbacky

  1. Jak na fotografování měsíce (díl 1.) – na vybavení záleží, jde to však i levně | Blog Václava Bacovského - […] foťák třeba na střechu auta a podložit jej polštářem. Tak jsem to dělal i já, když jsem fotil měsíc…
  2. První rok fotoblogu – 25 vybraných snímků | Fotoblog Václava Bacovského - […] Domov mého srdce, krajina kterou znám nejlépe také nejčastěji fotografuji. Zde jsou články, kde jsem o Českém ráji psal:…
  3. Zatmění slunce nad Humprechtem - Fotoblog nejen pro fotografy - […] Takhle vypadá pro změnu Východ měsíce nad Humprechtem.  […]

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kategorie e-shopu

Fotím na zakázku

Vlastním špičkové fotografické vybavení a mám 10 let zkušeností z praxe. Díky tomu můžete ode mě mít kvalitní fotky z vašich veřejných, firemních i rodinných akcí.

Fotím konference a firemní akce

Fotoreportáže z konferencí a firemních akcí

Interiéry a exteriéry nemovitostí

Fotografie interiérů a exteriérů nemovitostí

Produktové a ilustrační fotky

Fotografie produktů a ilustrační fotky

Portréty na web nebo blog

Portréty a ilustrační fotky na web nebo blog

Svatební fotografie

Svatební fotky

Rodinné fotky

Rodinné fotky