Západ slunce v obilí u Obrub

NIKON D7000 (10mm, f/7.1, 1/40 sec, ISO100)
Západ slunce v obilí u Obrub

O víkendu bylo (zejména v pátek a v sobotu) krásné fotografické počasí. Na obloze kouzelné mraky a celkem dobrá viditelnost – to je pro krajináře ideál. Kromě výletu na Kozákov, kde jsem chtěl vyfotit Ještedský hřeben a Trosky, se mi poštěstilo nafotit krásné červánky asi 15 minut po západu slunce. Byl jsem v té době už v Obrubech, tedy ve vesnici kde také bydlím, a tak jsem okamžitě našel vhodné místo pro jejich nafocení.  Stihnul jsem tentokrát vzít i stativ, což se mi obvykle nestává (stativ nepatří k mým oblíbeným pomůckám).

Západ slunce s elektrickým vedením - sloup a elektrické vedení mi nejdříve vadilo, pak jsem se je rozhodl využít

NIKON D7000 (11mm, f/6.3, 1/30 sec, ISO200)
Západ slunce s elektrickým vedením – sloup a elektrické vedení mi nejdříve vadilo, pak jsem se je rozhodl využít

Když nastanou tak krásné světelné podmínky, platí jedna zásada: vytěžit co nejvíce. Tj. fotit opravdu soustředěně a hodně, dokud podmínky travají. Dále: nezaměřit se jen na jeden motiv, vyhledat jich co nejvíce (dané lokalitě – tentokrát krásné červánky vydržely asi 10 minut – na přesun na jinou lokalitu nebyl čas) . Já jsem zkusil fotit nejprve jen mraky bez popředí, pak jsem fotil elektrické vedení a pak různě experimentoval s obilím a trávou. Snažil jsem se fotit na všechny strany, obloha byla každým směrem trochu jiná. Používal jsem polarizační filtr, snažil jsem se džet ISO co nejníže (a zároveň neklesnout po čas cca 1/30s, kdy už by hrozila neostrost třesem rukou). když už světla ubylo a expozimetr mě nutil zdvihnout ISO nad 400, vytáhl jsem rychle stativ a fotil na delší čas.

Západ slunce u Obrub

NIKON D7000 (10mm, f/6.3, 1/30 sec, ISO200)
Západ slunce u Obrub

Když jsou barvy západu slunce takto silné, není potřeba dělat téměř žádné upravy v pc. Já jsem v podstatě jen zesvětlit dolní části snímku, které byly kvůli korektní expozici nebe trochu podexponované. Při editování jsem zjistil, že jsem měl dokonce ubírat saturaci – tak silné ty barvy byly. Musel jsem několikrát podívat znovu na originální snímek bez úprav, abych sám věřil, že tomu tak bylo.