Západ slunce v obilí
Vašek
15.7.2013
Západ slunce v obilí u Obrub

NIKON D7000 (10mm, f/7.1, 1/40 sec, ISO100)
Západ slunce v obilí u Obrub

O víkendu bylo (zejména v pátek a v sobotu) krásné fotografické počasí. Na obloze kouzelné mraky a celkem dobrá viditelnost – to je pro krajináře ideál. Kromě výletu na Kozákov, kde jsem chtěl vyfotit Ještedský hřeben a Trosky, se mi poštěstilo nafotit krásné červánky asi 15 minut po západu slunce. Byl jsem v té době už v Obrubech, tedy ve vesnici kde také bydlím, a tak jsem okamžitě našel vhodné místo pro jejich nafocení.  Stihnul jsem tentokrát vzít i stativ, což se mi obvykle nestává (stativ nepatří k mým oblíbeným pomůckám).

Západ slunce s elektrickým vedením - sloup a elektrické vedení mi nejdříve vadilo, pak jsem se je rozhodl využít

NIKON D7000 (11mm, f/6.3, 1/30 sec, ISO200)
Západ slunce s elektrickým vedením – sloup a elektrické vedení mi nejdříve vadilo, pak jsem se je rozhodl využít

Když nastanou tak krásné světelné podmínky, platí jedna zásada: vytěžit co nejvíce. Tj. fotit opravdu soustředěně a hodně, dokud podmínky travají. Dále: nezaměřit se jen na jeden motiv, vyhledat jich co nejvíce (dané lokalitě – tentokrát krásné červánky vydržely asi 10 minut – na přesun na jinou lokalitu nebyl čas) . Já jsem zkusil fotit nejprve jen mraky bez popředí, pak jsem fotil elektrické vedení a pak různě experimentoval s obilím a trávou. Snažil jsem se fotit na všechny strany, obloha byla každým směrem trochu jiná. Používal jsem polarizační filtr, snažil jsem se džet ISO co nejníže (a zároveň neklesnout po čas cca 1/30s, kdy už by hrozila neostrost třesem rukou). když už světla ubylo a expozimetr mě nutil zdvihnout ISO nad 400, vytáhl jsem rychle stativ a fotil na delší čas.

Západ slunce u Obrub

NIKON D7000 (10mm, f/6.3, 1/30 sec, ISO200)
Západ slunce u Obrub

Když jsou barvy západu slunce takto silné, není potřeba dělat téměř žádné upravy v pc. Já jsem v podstatě jen zesvětlit dolní části snímku, které byly kvůli korektní expozici nebe trochu podexponované. Při editování jsem zjistil, že jsem měl dokonce ubírat saturaci – tak silné ty barvy byly. Musel jsem několikrát podívat znovu na originální snímek bez úprav, abych sám věřil, že tomu tak bylo.

Jsem fotograf, cestovatel, učitel, trenér. Focení mě pohltilo, je to moje denní dávka duševní hygieny. Nejčastěji fotím v Českém ráji nebo v podhůří Jizerských hor, kde pořádám fotografické workshopy. Vedle krajiny fotím produkty, nemovitosti, rodiny, děti, svatby, veřejné akce. No zkrátka takřka vše, kde hraje roli krásné světlo. 

Václav Bacovský

fotograf, autor blogu krasnesvetlo.cz

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kategorie e-shopu

Fotím na zakázku

Vlastním špičkové fotografické vybavení a mám 10 let zkušeností z praxe. Díky tomu můžete ode mě mít kvalitní fotky z vašich veřejných, firemních i rodinných akcí.

Fotím konference a firemní akce

Fotoreportáže z konferencí a firemních akcí

Interiéry a exteriéry nemovitostí

Fotografie interiérů a exteriérů nemovitostí

Produktové a ilustrační fotky

Fotografie produktů a ilustrační fotky

Portréty na web nebo blog

Portréty a ilustrační fotky na web nebo blog

Svatební fotografie

Svatební fotky

Rodinné fotky

Rodinné fotky