Nedávno jsem měl podivný sen, v kterém jsem byl na koncertě Depeche Mode. Koncert byl v tom snu velmi realistický (vlastně těžko říci, na kapele Depeche Mode jsem na živo nebyl). Snově výstředních na něm ovšem bylo několik detailů: probíhal na parketu sportovního areálu v Obrubech a jediným posluchačem koncertu jsem byl já. No ještě podivnější bylo, že mi to vůbec nevadilo a na parketu pod mini pódiem jsem pěkně řádil.

Bags v Českém Krumlově - 9.8.2013

NIKON D7000 (90mm, f/4, 1/320 sec, ISO320)
Bags v Českém Krumlově – 9.6.2013

V neděli v 11hod během foto-festivalu v Českém Krumlově jsem měl intenzivní pocit Deja-vu. Ve festivalovém centru na velkém pódiu začala hrát kapela Bags (http://www.bagsmusic.cz/) a já šel zrovna kolem. Skupina odehrála první song a sympatická zpěvačka pěkně prosila těch pár lidí, co bylo rozmístěných kolem stánků, aby šli aspoň trochu blíž k pódiu, protože prostor pod pódiem byl úplně prázdný. Tak jsem poslechl a šel k nim – ale celkem dlouhou dobu jsem tam byl sám. V ten moment jsem si vzpomněl na svůj sen….Jen to divoké paření jaksi nenastalo.

Pozor, pod pódiem už nejsem sám.

NIKON D7000 (90mm, f/4, 1/2000 sec, ISO320)
Pozor, pod pódiem už nejsem sám.

Kapela se absencí publika poprala skvěle, hráli s radostí a nadšením, jako by je poslouchaly davy. Ze všeho si dělali legraci. Nakonec vyhlásili soutěž, že když už je to ten foto-festival, tak že nejlepší fotografii z tohoto koncertu odmění cédéčkem. Jelikož se mi hudba celkem líbila (a skupina mě nadchla svým přístupem), vytáhl jsem brašnu a pár fotografií pořídil.

Bags

NIKON D90 (16mm, f/6.3, 1/400 sec, ISO400)
Bags v Českém Krumlově – 9.6.2013

Na foto-festivalu bylo pár koncertů a k nim se vázala i přednáška o focení pod koncertním pódiem. Rady a tipy dával Martin Sahula. Převážnou část přednášky jsem zmeškal, od pořadatelů mi to však přišlo jako dobrý nápad.

Fotit za scénou nebyl problém

NIKON D90 (85mm, f/5.6, 1/160 sec, ISO400)
Fotit za scénou nebyl problém

Ze své zkušenosti mohu jen dodat, že fotograf by si měl před koncertem vyjasnit, co chce: buď si jít koncert užít, nebo pořídit hezké fotky. Oboje najednou bohužel nelze (obdobně platí pro sportovní fotografii). Vystihnout správný moment na podiu, kdy je kapela v dobré konstelaci, kdy spolu členové nějak zajímavě komunikují, kdy provádí zajímavé taneční kreaci, nebo kdy jsou zajímavá světla, to vše chce neuvěřitelnou míru soustředění a trpělivosti. Navíc je nutné zvládat perfektně expozici a ostření. Vše je tedy náročné nejen na dovednosti fotografa, ale i na technické vybavení. A tahat těžké světelné objektivy na koncerty se mi osobně nechce.

Bags v Českém Krumlově - 9.8.2013

NIKON D90 (16mm, f/6.3, 1/200 sec, ISO400)
Bags v Českém Krumlově – 9.6.2013

Při nedávných koncertech mých oblíbených islandských kapel Sigur Ros v Mnichově (ukázka zde: https://www.youtube.com/watch?v=dgD7SfE7h7M) a Of Monster and Man ve Vídni (http://www.youtube.com/watch?v=0gEVaniPOmU) jsem se rozhodl, že fotit nebudu. Koncert jsem si užil báječně, mohl se vyřádit…a pozor, dokonce jsem tam nestál sám 😉