Deja-vu s kapelou Bags
Vašek
17.6.2013

Nedávno jsem měl podivný sen, v kterém jsem byl na koncertě Depeche Mode. Koncert byl v tom snu velmi realistický (vlastně těžko říci, na kapele Depeche Mode jsem na živo nebyl). Snově výstředních na něm ovšem bylo několik detailů: probíhal na parketu sportovního areálu v Obrubech a jediným posluchačem koncertu jsem byl já. No ještě podivnější bylo, že mi to vůbec nevadilo a na parketu pod mini pódiem jsem pěkně řádil.

Bags v Českém Krumlově - 9.8.2013

NIKON D7000 (90mm, f/4, 1/320 sec, ISO320)
Bags v Českém Krumlově – 9.6.2013

V neděli v 11hod během foto-festivalu v Českém Krumlově jsem měl intenzivní pocit Deja-vu. Ve festivalovém centru na velkém pódiu začala hrát kapela Bags (http://www.bagsmusic.cz/) a já šel zrovna kolem. Skupina odehrála první song a sympatická zpěvačka pěkně prosila těch pár lidí, co bylo rozmístěných kolem stánků, aby šli aspoň trochu blíž k pódiu, protože prostor pod pódiem byl úplně prázdný. Tak jsem poslechl a šel k nim – ale celkem dlouhou dobu jsem tam byl sám. V ten moment jsem si vzpomněl na svůj sen….Jen to divoké paření jaksi nenastalo.

Pozor, pod pódiem už nejsem sám.

NIKON D7000 (90mm, f/4, 1/2000 sec, ISO320)
Pozor, pod pódiem už nejsem sám.

Kapela se absencí publika poprala skvěle, hráli s radostí a nadšením, jako by je poslouchaly davy. Ze všeho si dělali legraci. Nakonec vyhlásili soutěž, že když už je to ten foto-festival, tak že nejlepší fotografii z tohoto koncertu odmění cédéčkem. Jelikož se mi hudba celkem líbila (a skupina mě nadchla svým přístupem), vytáhl jsem brašnu a pár fotografií pořídil.

Bags

NIKON D90 (16mm, f/6.3, 1/400 sec, ISO400)
Bags v Českém Krumlově – 9.6.2013

Na foto-festivalu bylo pár koncertů a k nim se vázala i přednáška o focení pod koncertním pódiem. Rady a tipy dával Martin Sahula. Převážnou část přednášky jsem zmeškal, od pořadatelů mi to však přišlo jako dobrý nápad.

Fotit za scénou nebyl problém

NIKON D90 (85mm, f/5.6, 1/160 sec, ISO400)
Fotit za scénou nebyl problém

Ze své zkušenosti mohu jen dodat, že fotograf by si měl před koncertem vyjasnit, co chce: buď si jít koncert užít, nebo pořídit hezké fotky. Oboje najednou bohužel nelze (obdobně platí pro sportovní fotografii). Vystihnout správný moment na podiu, kdy je kapela v dobré konstelaci, kdy spolu členové nějak zajímavě komunikují, kdy provádí zajímavé taneční kreaci, nebo kdy jsou zajímavá světla, to vše chce neuvěřitelnou míru soustředění a trpělivosti. Navíc je nutné zvládat perfektně expozici a ostření. Vše je tedy náročné nejen na dovednosti fotografa, ale i na technické vybavení. A tahat těžké světelné objektivy na koncerty se mi osobně nechce.

Bags v Českém Krumlově - 9.8.2013

NIKON D90 (16mm, f/6.3, 1/200 sec, ISO400)
Bags v Českém Krumlově – 9.6.2013

Při nedávných koncertech mých oblíbených islandských kapel Sigur Ros v Mnichově (ukázka zde: https://www.youtube.com/watch?v=dgD7SfE7h7M) a Of Monster and Man ve Vídni (http://www.youtube.com/watch?v=0gEVaniPOmU) jsem se rozhodl, že fotit nebudu. Koncert jsem si užil báječně, mohl se vyřádit…a pozor, dokonce jsem tam nestál sám 😉

Jsem fotograf, cestovatel, učitel, trenér. Focení mě pohltilo, je to moje denní dávka duševní hygieny. Nejčastěji fotím v Českém ráji nebo v podhůří Jizerských hor, kde pořádám fotografické workshopy. Vedle krajiny fotím produkty, nemovitosti, rodiny, děti, svatby, veřejné akce. No zkrátka takřka vše, kde hraje roli krásné světlo. 

Václav Bacovský

fotograf, autor blogu krasnesvetlo.cz

0 komentářů

Trackbacky/pingbacky

  1. Jaký byl Foto Festival v Českem Krumluvě? | Blog Václava Bacovského - [...] Světě fantazie jsem už tolik fotek nepořídil. Kolem jedenácté jsem si ve festivalovém centru s chutí odpočinul při poslechu skupiny…

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kategorie e-shopu

Fotím na zakázku

Vlastním špičkové fotografické vybavení a mám 10 let zkušeností z praxe. Díky tomu můžete ode mě mít kvalitní fotky z vašich veřejných, firemních i rodinných akcí.

Fotím konference a firemní akce

Fotoreportáže z konferencí a firemních akcí

Interiéry a exteriéry nemovitostí

Fotografie interiérů a exteriérů nemovitostí

Produktové a ilustrační fotky

Fotografie produktů a ilustrační fotky

Portréty na web nebo blog

Portréty a ilustrační fotky na web nebo blog

Svatební fotografie

Svatební fotky

Rodinné fotky

Rodinné fotky