Focení v bahně
Vašek
30.5.2013
Podnik Faurecia u Mladé Boleslavi

NIKON D7000 (10mm, f/7.1, 1/60 sec, ISO100)
Podnik Faurecia u Mladé Boleslavi. Vpravo dole je vidět čerstvě upravený terén, kde jsem dopřál svým pohorkám bahenní lázeň.

Nedávno jsem dostal námět na zakázku: tedy, měl jsem nafotit jednu stavbu s tím, že investor fotografie možná odkoupí. Jednalo se o novou továrnu Faurecia. Tedy na focení ne příliš zajímavý subjekt. Bílá krabice v poli, přímo u dálnice R10. Naštěstí je hned vedle fabriky ze sebrané ornice vytvořený docela vysoký cca dvaceti metrový pahorek – ten mi měl posloužit jako stanoviště pro pořízení panoramatické fotografie celého areálu. S tímto plánem jsem vyjel svým obvyklým způsobem fotit: rychle jsem sbalil fidlátka, k dvěma plným brašnám objektivů a foťáků jsem přibalil stativ….a hlavně mě naštěstí napadlo přibalit pohorky.

Bahenní Machcu Picchu

NIKON D7000 (17mm, f/5.6, 1/20 sec, ISO200)
Bahenní Machcu Picchu

Pro focení jsem neměl povolení firmy, takže jsem zaparkoval asi 300m od vrátnice a doufal, že si mě nikdo s ostrahy nebude všímat. Na nohy jsem předtím nazul pohorky a s úmyslem vystoupat na pahorek jsem vykročil na prostranství, které vypadalo jako neoseté pole. Chyba lávky, pole to nebylo. Okamžitě moje obě nohy zapadly nad kotníky do jílovitého bahna. Měl jsem co dělat, abych nohy vytáhnul…

První myšlenka byla, že to balím. Když jsem se podíval na dvě jílové koule na konci mých končetin, tak jsem si řekl, že už hůř být nemůže a že nejhorší by teď bylo jet zase domů bez jediné fotky. Navíc právě zapadalo slunce a v mracích byly zajímavé průrvy a vše slibovalo zajímavé světelné podmínky. Tak jsem se vydal šplhat na pahorek. Horda ornice byla neuvěřitelně mazlavá. Naštěstí vše stačilo porůst plevelem a řepkou – slabý koberec kořenů mi umožnil vystoupat nahoru. Nahoře mi však došlo, že můj plán na panoramatickou fotku celého areálu je ohrožen. Bahno všude bylo tak měkké a nestabilní, že nebylo možné pevně postavit stativ, aniž by se hýbal. Panoramatická fotografie tak nevyšla kýženým způsobem. Přesto jsem stačil udělat pár fotek a teď čekám, zda bude nějaká odezva od investora.

Fabrika po západu slunce

NIKON D7000 (10mm, f/7.1, 1/20 sec, ISO100)
Fabrika po západu slunce

Tady je fotografie mých pohorek, ovšem už po opakovaném očištění:

Pohorky po bahení lázni

NIKON D90 (35mm, f/1.8, 1/50 sec, ISO800)
Pohorky po bahenní lázni

Mytím bot a mácháním kalhot od bahna jsem strávil další celou hodinu. Takže první zakázka byla celkem dobrodrůžo…

Nový poznatek: po dešti opravdu bývá krásné světlo, jen je dobré s sebou vozit nejen pohorky, ale i holínky. Škoda, že jsem minulý rok nebyl na OH v Londýně, mohl jsem tam někde jedny vyfasovat.

Jsem fotograf, cestovatel, učitel, trenér. Focení mě pohltilo, je to moje denní dávka duševní hygieny. Nejčastěji fotím v Českém ráji nebo v podhůří Jizerských hor, kde pořádám fotografické workshopy. Vedle krajiny fotím produkty, nemovitosti, rodiny, děti, svatby, veřejné akce. No zkrátka takřka vše, kde hraje roli krásné světlo. 

Václav Bacovský

fotograf, autor blogu krasnesvetlo.cz

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kategorie e-shopu

Fotím na zakázku

Vlastním špičkové fotografické vybavení a mám 10 let zkušeností z praxe. Díky tomu můžete ode mě mít kvalitní fotky z vašich veřejných, firemních i rodinných akcí.

Fotím konference a firemní akce

Fotoreportáže z konferencí a firemních akcí

Interiéry a exteriéry nemovitostí

Fotografie interiérů a exteriérů nemovitostí

Produktové a ilustrační fotky

Fotografie produktů a ilustrační fotky

Portréty na web nebo blog

Portréty a ilustrační fotky na web nebo blog

Svatební fotografie

Svatební fotky

Rodinné fotky

Rodinné fotky