Letošní zima byla zatím pro mě jakožto fotografa krajináře naprosto báječná. Už vícekrát jsem tu dával fotky (zde Tiské stěny, zde fotky z Podkrkonoší, namrzlý Český ráj pod inverzí, Tallinn pod sněhem) zamrzlé a zasněžené krajiny, nyní ještě jednou vybírám další fotky z Českého ráje, který nepřekvapivě fotím nejčastěji. A k tomu přidávám jeden tip na nevšední úpravu fotek.
K focení zimní krajiny mám následující postřehy: nejlepší focení je hned po nasněžení v momentě, kdy se poprvé projasní nebe. Pak je vše čerstvě zasněžené, navíc první vykukující sluníčko zpoza těžkých sněžných mraků může vytřvořit parádní dramatické světlo. Pokud po sněžení následují jasné noci a mrazy, teple se oblečte a vyražte fotit východ slunce. Stojí to za to – být ráno sám v bílé tiché krajině je katarzní zážitek.
No a teď k tomu tipu k úpravě, který jsem použil na všechny fotky výše (s výjimkou snímku bublin v ledu). Pokud používáte Lightroom nebo Photoshop, pak možná jako většina krajinářů často používáte funkci „řetelenost“ (clarity) do plusu. Tím fotky získávájí mirkokontrast, což se u krajiny skoro vždy hodí. Jenže já si vyzkoušel, že mikrokontrast se moc nehodí na zasněžené snímky – sníh má sice výraznější strukturu, ale je zároveň jakoby špinavější. Proto naopak používím clarity do mínusu, třeba i -20 nebo -30 a mírné rozpití pak vyrovnávám přiostřením snímku.
Zde je porovnání, jak snímek vypadá při dvou různých úpravách.
díííííííky, nádherný snímky!
maně si vzpomenu na sebe, jak jsem taky běhala jak přiopilá štěstím po polích a kopcích a fotila základ googlovského posledního albíčka 🙂
a musím se chvílemi usmát, jak máme podobný záběry 🙂 žeby vzájemný vliv??? 🙂
Hanka