Vyskeř v Českém ráji – první letošní focení na sněhu

Tři kříže u Kaple sv. Anny na vrcholu pahorku Vyskeř v Českém ráji

V sobotu 9.12. se Českým rájem prohnala malá sněhová přeháňka, která poprášila okolní krajinu. V neděli ráno jsem vyrazil se sestrou Eliškou fotit východ slunce. 6:50 zvoní budík a první pohled ven není moc optimistický. Venku je zataženo, jen na jihovýchodě je malá průrva v mracích. Pokud se i ta nezatáhne, měli bychom dostat aspoň krátké časové okénko s hezkým světlem. S touto nadějí vyrážíme fotit.

Po cestě se dozvídáme, že naši kolegové z Turnova a Mnichova Hradiště cestu po namrzlé silnici směrem od Kacanov na Vyskeř jen tak nedokončí, neboť uvízli s autem napůl v příkopu. Jedeme tedy velmi opatrně a jsme po půlhodině rádi, že jsme kopec na Vyskeř úspěšně vyjeli. Pak už nás čeká jen krátký výšlap křížovou cestou ke Kapličce Sv. Anny. Ta je přímo na vrcholku Vyskeře v nadmořské výšce 466m. Na to opravdu krásné světlo si ale nejprve musíme počkat.

než vylezlo slunce: Kaple sv. Anny na vrcholu pahorku Vyskeř v Českém ráji

Z vrcholu Vyskře je po částečném vykácení téměř nerušený výhled do dalekého okolí.

Pohled z Vyskře: Příhrazy a Bezděz v dáli

Lépe se tu však fotí na východ slunce, která v létě vychází za Kozákovským hřebenem, v zimě pak za Střelečskou hůrou u Prachovských skal. Přibližně na začátku října a března je zde možné fotit východ slunce přímo nad Troskami.

NIKON D5300 (42mm, f/9, 1/100 sec, ISO100)

Kaple sv. Anny na vrcholu pahorku Vyskeř v Českém ráji

Kaple sv. Anny na vrcholu pahorku Vyskeř v Českém ráji

12. zastavení: Pán umírá na kříži

Kaple sv. Anny na vrcholu pahorku Vyskeř v Českém ráji

Klasickým motivem k focení jsou tři kříže a kaple. Kompozic lze ale vymyslet více. Jakmile jsme viděli, že slunce opravdu zpoza mraků vyleze, snažili jsme se kompozic udělat co nejvíce – jeden nikdy neví, jak dlouho sluníčko posvítí. Nakonec svítilo dlouho, mraky se od jihovýchodu překvapivě roztáhly a my tak měli báječnou půlhodinku na focení.

Nejvíce jsme fotili tři kříže proti slunci. S mým geniálním objektivem Nikkor 20mm není problém vykreslit při zavřené cloně ze slunce krásnou hvězdici. Ne každý objektiv to však umí.

Tři kříže u Kaple sv. Anny na vrcholu pahorku Vyskeř v Českém ráji

část slunce jsem si zakryl jedním z křížů

Zde je vidět, jaký odlesk to háže, pokud bych nechal slunce v záběru celé

Když jsem nasadil levnější setový objektiv Nikkor 18-55mm AF-P, musel jsem si vždy část slunce zakrýt křížem, aby byl tvar slunce taktéž hvězdicovitý. Při plném slunečním kotouči v záběru by objektiv házel příliš velké odlesky a paprsky slunce by nebyly tak hezké.

Pohled na východ - Trosky osvětlené ranním sluncem

Pohled na východ – Trosky osvětlené ranním sluncem

Na závěr, kdy slunce opět ubývalo, jsem udělal pár detailních záběrů zříceniny hradu Trosky. Moc se mi líbil barevny kontrast namodralých mraků a oranžového nízkého slunečního světla.

Trosky a vlevo hřbet hory Tábor mezi Jičínem a Lomnicí nad Popelkou

Trosky v detailu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *