Minulý týden ve středu proběhla nečekaně silná erupce sopky Calbuco. Mě tato zpráva docela šokovala, protože na úpatí sopky jsem strávil čtyři krásné Vánoční dny v roce 2013. Dokonce jsem se na Calbuco chystal i vylézt, nakonec došlo jen k neúplnému výlezu asi do poloviny kopce. Vůbec by mě tehdy nenapadlo, že sopka může za relativně krátký čas (z hlediska životnosti sopky je to mžik) vychrlit popel a lávu po silném výbuchu.
![Penzion Casa KO, který leží na úpatí Calbuca nabízí skvostné výhledy na protilehlý vulkán Osorno](https://krasnesvetlo.cz/wp-content/uploads/2015/04/Calbuco-6.jpg)
NIKON D7000 (40mm, f/8, 1/100 sec, ISO100)
Penzion Casa KO, který leží na úpatí Calbuca nabízí skvostné výhledy na protilehlý vulkán Osorno
Na pobyt pod Calbucem vzpomínám zejména díky krásným chvílím stráveným u Raphael a Pauline, tedy dvou Francouzů, kteří zde na úpatí sopky koupili dřevěný rodinný dům se zahradou a hospodářstvím, který provozují jako eko-penzion. Z jejich penzionu Casa KO je fantastický výhled na vulkán Osorno (cca 2.700 m n.m.), který je vyšší a hezčí než Calbuco (2.000 m n.m).
Calbuco se nachází v nejsevernější části Patagonie, které se říká oblast jezer. Na Chilské straně jsou hned čtyři velké vulkány, já jsem viděl Tronador, Puntiagudo a Osorno. Calbuco je z nich nejmenší, ale vulkanology je popisován jako skrytá hrozba, což se momentálně potvrdilo.
![Tronador - dnes již vyhaslá sopka tvoří hranici mezi Chile a Argentinou](https://krasnesvetlo.cz/wp-content/uploads/2015/04/Calbuco-7.jpg)
NIKON D90 (56mm, f/8, 1/250 sec, ISO200)
Tronador – dnes již vyhaslá sopka tvoří hranici mezi Chile a Argentinou
Dnes tedy na dálku přeji Raphaelovi a Pauline, aby erupce netrvala příliš dlouho a aby následné škody nebyly příliš velké. Pokud byste někdy do Chilské oblasti jezer cestovali, určitě se v Casa KO zastavte, jen si tedy předem zjistěte, zde se Calbuco zase nechystá chrlit prach a popel.
pěkné
díky