Uživatelská recenze makro objektivu Nikon Nikkor 40mm f/2,8 AF-S. Jak se s ním fotí? Jaké je ostrost na plnou clonu? Jak jej lze použít jinak než jen na makro? Má objektiv nějaké mouchy? Podívejte se na spoustu ukázkových makro-fotografií uvnitř článku.
Z fotek tady na blogu jste si pravděpodobně již všiml, že rád fotím makro. Od roku 2011 jsem fotil většinu makrofotografií vynikajícím makro-objektivem Tamron 90mm f2,8, posledních pár měsíců jsem si hrál i s jiným makro objektivem – Nikkorem 40mm f2,8 DX. Níže najdete několik důvodů, proč právě tento objektiv může být skvělou volbou zejména pro začínající fotografy. A připojuji k tomu několik hodně podařených fotografií od Elišky Bacovské.
Nejprve začnu tím, jak jsem se k objektivu dostal já, neboť jsem další makro-objektiv nepotřeboval. Před rokem však moje sestra zvažovala nákup světelného pevného skla pro DX fotoaparát D5100, především pro fotografování detailů potravin. Při porovnávání parametrů objektivů 35mm, 40mm a 50mm s clonovým číslem f2,8 a nižším jsme nakonec společně dospěli k závěru, že Nikkor 40mm f2,8 sice má více než dvojnásobně horší světelnost než ty s minimální clonou f1,8 (nikkor 35mm DX/50mm FX), díky možnosti makra v něm však vidíme lepší uplatnění.
NIKON D3100 (40mm, f/4.5, 1/160 sec, ISO200)
Zde je tak několik důvodů, proč fotoaparát doporučuji ke koupi:
40mm – dobré ohnisko
Nikon má v nabídce pro začínající fotografy dva velmi dobré portrétní objektivy: Nikkor 35mm DX f1,8 AF-S G a Nikkor 50mm FX f1,8 AF-S G. Oba mají své zasloužené fanoušky. Někdy je to však těžká volba, co se toho správného úhlu (tedy ohniskové délky) týče: 40mm se zdá být opravdu dobrým kompromisem: 35mm je někdy moc široké, 50mm někdy zase moc úzké, 40mm je na portréty (od pasu nahoru, i čistě na pasové fotky od krku nahoru) ohnisko takřka ideální.
Ostrý jako břitva už od f2,8
Nečekejte zde MTF křivky či IMATESTy, ty si můžete snadno dogooglovat. Já těm grafům věřím jen orientačně, nejraději vidím reálné fotografie – z nich odhadnu nejlépe, kdy a jak objektiv používat. Z praxe mohu říci jediné – tento objektiv je sakra ostrý. Zde musím plně souhlasit se zásadami rozporuplně přijímaného fotografa Kana Rockwella – větší omezení pro absolutně ostrou fotku budou v případě používání tohoto objektivu spíše na straně fotografa. Pokud některé fotografie zde nejsou ostré, jsou na vině jen a jen jejich autoři (fotografie jsou focené z ruky, bez stativu).
NIKON D5100 (40mm, f/2.8, 1/400 sec, ISO125)
f2,8 je na portréty akorát
Ačkoli se clona 1,8-2,8 někdy opravdu hodí, zkušenost mi říká, že i u světelnějších objektivů používám při focení portrétů nejčastěji clonu f2,8. Pozadí je od osoby většinou dostatečně odpíchnuté, zároveň však hloubka ostrostí není příliš mělká na to, aby nos či uši byly rozostřené (osobně takové portréty nemám rád – ale je to věc vkusu).
Malý, lehký, skladný
Podobně, jako 35 a 50mm skla, je i tento objektiv malý a skladný. Jako výhoduto uvadím pro srovnání s jinými Makro objektivy,které jsou většinou podstatně větší a těžší.
Dostupná cena
Cena se pohybuje na pomezí 6.000 Kč, vzhledem k výkonu je to velmi příznivá výše.
Suma sumárum, tento objektiv mohu doporučit každému, kdo má v zásobě zatím spíše málo světelné objektivy, koketuje s makrem a ještě si není jistý, zda jej tento žánr opravdu chytne.
I nějaké mouchy se však najdou
Objektivy má i své nevýhody. Pokud jej chcete používat primárně na makro a chystáte se fotit zejména broučky a jakékoli hýbající se potvůrky, měli byste vědět, že pro zvětšení 1:1 je nutné být cca 3,5cm od objektu (vzdálenost je brána od nejpřednější části objektivu, která se mírně vysouvá). To s velkou pravděpodobností vyleká jakéhokoli živého tvora. Tento objektiv lze doporučit spíše na fotografování detailů neživých objektů a květin. Pro fotografování broučků doporučuji spíše Sigmu 150mm nebo Nikkor 180mm.
V testech se lze dočíst, že objektiv nemá úplně jemný bokeh, tedy estetické podání prasátek v rozostřeném pozadí. Je to věc velmi subjektivní, určitě lze najít objektivy, která ta prasátka vykouzlí jemněji, mě to však přijde jako relativně zástupný problém, pokud vezmeme v potaz jeho jiné výhody (zejména cenu, velikost a váhu). Posoudit rozostření pozadí můžete i na těchto mých (a Eliščiných) fotografiích.
NIKON D5100 (40mm, f/5, 1/250 sec, ISO100)
NIKON D5100 (40mm, f/11, 1/160 sec, ISO160)
NIKON D5100 (40mm, f/7.1, 1/800 sec, ISO100)
NIKON D90 (40mm, f/3.5, 1/100 sec, ISO400)
NIKON D90 (40mm, f/3, 1/4000 sec, ISO200)
NIKON 1 V1 (40mm, f/8, 1/5 sec, ISO100)
NIKON D5100 (40mm, f/5, 1/250 sec, ISO100)
Autorkou většiny fotografií je Eliška Bacovská
Dobrý den,
nejdříve bych chtěla pochválit vaše fotografie. Jsem jimi nadšená. A dále bych se chtěla zeptat zda jsou fotografie výrazně upravované, případně v čem.
Dobrý den, Viktorie, díky za milý komentář. Fotografuji do RAW, takže každou fotku musím „vyvolat“ – v rámci toho provádím různé úpravy – někdy jen drobné, jindy i výraznější (třeba naše fotky na instagramu). Vše dělám až na drobné výjimky v Lightroomu. Pokud Vás zajímá nějaká konkrétní fotogarfie, napište mi její název, mohu Vám do mailu poslat, jak fotka vypadá bez zpracování a jak po úpravách. Václav
Dobrý večer, pěkný článek. Chtěl bych se zeptat, jaký frčí teď makro objektiv na Nikon za podobnou cenu, nebo jestli se pořád vyplatí koupit tento objektiv, mám v plánu s tím fotit neživé objekty jako jsou např. květiny, listy, možná i menší vodopády atd.
Děkuji za odpověď.
Dobrý večer, v rámci makro-objektivů je toto určitě nejlepší volba, nic nového na trh Nikon nepřinesl. Jedině dávám ke zvážení, že nový seťák 18-55 AF-P má dobré přiblížení a je to „skoro“ makro. Pokud chcete ale fotit opravdu malé detaily na květinách a podobně, je tahle čtyřicítka nejlepší volba. 85mm Nikkor je sice vynikající, ale není dle mého tak všestranný.
Přeji štastnou volbu a hodně pěkných fotek. Václav
Děkuju moc za odpověď, dám na Vaši radu.
není zač!