Tak nám pohřbili Nikon 1

Prodej aparátů Nikon 1, tedy systémové bezzrcadlovky s výměnými objektivy (mirroless) je nyní oficiálně ukončen. 7 let po uvedení na trh Nikon vzdal boj v tomto segmentu. Podle všech indicií se zdá, že totiž brzy přijde s full-frame bezzrcadlovkou, což je segment, který v cílové skupině nadšení amatéři/profi budí největší rozruch. Právě velikost čipů jeden palec (CX formát) u řady Nikon 1 byl nejvíce kritizován. Proč mi je přesto konce fotoapárátů Nikon 1 líto?

Krčák v Českém ráji

Podzimní Hruboskalsko

Valečov

Západ slunce

Přes velkou kritiku formátu Nikon 1 jsem si já naopak vždy myslel, že malý snímač o velikosti CX (jeden palec) smysl měl a dokonce jsem minulý rok koupil Nikon J5. Jsem s ním spokojen a minimálně 1-2 roky jej hodlám používat na cesty na kolo. Díky malému snímači je Nikon J5 foťák do kapsy, přitom na nízké ISO podávám výkon DX zrcadlovky. A o to mi přesně šlo.

Většina fotografů kritizovala vysoký šum na vyšší ISO (oprávněně) a nemožnost fotit s malou hloubkou ostrosti (což mi přišlo jako nepochopení, k čemu je systém Nikon 1 dobrý). Největší síla vedle rozměrů a váhy byla dostupnost kvalitních skel. Největší bolest pak dle mého byla spíše cena, než nedostatečný obrazový výkon.

Níže přikládám fotky, které jsem pořídil Nikonem J5. Dlouho jsem spokojeně fotil i Nikonem 1 S1 a Nikon 1 V1. Pokud se v bazaru objeví levné teleobjektivy a levný širokáč na Nikon 1, budu uvažovat o koupi. Pokud případně o prodeji uvažujete (zejména mi jde o objektiv 6,7-13mm), dejte mi vědět.

Co tedy říci závěrem: mě dávalo portfolio foťáků s různou velikostí čipu (CX, DX, FX) velký smysl, přijde mi škoda, že vývoj a prodej se zastavil, ale tak chápu, že se tyto stroje málo prodávaly a že Nikon potřeboval finance nalít do vývoje nové bezrcadlovky. Pokud by byla nová řada malá a skla nebyla pekelně drahá, mohl by to být krok správným směrem. A kdo ví, třeba až se finance Nikonu zahojí (že na tom Nikon nedávno nebyl dobře, jsem psal zde), bude řadě Nikon 1 s CX senzorem resuscitována.

Vyhlídka Máj

Nitra

Nitra

Nitra

NIKON 1 J5 (27.2mm, f/5.3, 1/100 sec, ISO160)

Nitra

Vyhlídka u Lvíčka

Valečov

Sobotka

Komentáře

  1. Dobrý den, Václave. Chci jen říct, že mi řada N1 byla taky sympatická a že mě mrzí, že jsem prováhal správný čas si některý pořídit. Chápal jsem hlavně J5 jako výborného rivala kompaktů typu G7 X a RX100, který jim dává na frak možností nasadit si skla různých ohnisek, ba i ta špičková z větších formátů. Díky, že jste mu věnoval rozloučení a respekt! Budu se k Vám rád chodit dívat na další fajn fotky z cest. A k Thomasi Stirrovi na volavky a jinou zvířenu a kytky. No, uvidíme, třeba Nikon opravdu překvapí i něčím lidovějším, než jen tou FF CSC – podle některých drbů si registrovali i jakýsi nový kompakt.

    1. Dobrý den, Jiří, díky za milý komentář. Zrovna teď, když Sony vydala další update k Sony RX100 mě opět mrzí, že Nikon s vývojem nešel dál, protože ta skla k tomu měl dost dobrá. Fotky od Thomase Stirra mě taky moc baví, uvidíme, jak dlouho nám u Nikon 1 ještě vydrží. Taky jsem zvědav, s čím se letos Nikon vytasí, taky jsem slyšel zvěsti, že resuscitují tu ohlášenou a pak pohřbenou řadu kompaktů DL, já si spíše myslím, že bude jen nástupce kompaktu P900.

      1. A já děkuji Vám, Václave, za milou odpověď. No ano, vyznat se dnes v tom, co Nikon opravdu udělá, je jako cesta nočním lesem bez baterky 🙂 Ale už kvůli zachování pořádné konkurence na trhu bych Nikonu přál, aby se jim ten propad v závodech jednopalcovek podařilo napravit. Přeji Vám (a všem, co sem k Vám chodí) krásné léto!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *