Velkoformátový tisk na Alu Dibond s firmou Saal Digital

Tak jsem zrealizoval svůj dosud největší panoramatický tisk. Má rozměry 150 x 45cm. Visí mi naprotí mé posteli v ložnici. Ložnice je moje top místo, kam si dávám velké tisky. Ráno se budím pohledem na svá oblíbená místa a osvěžují se mi vzpomínky na nejhezčí cestovatelské a fotografické zážitky.

Když jsem si chtěl vytisknout mega-panorama z norského ostrova Senja, měl jsem dilema ohledně materiálu. Tradičně jsem tiskl na kapa desky, protože rámování tisků s paspartou je docela nepraktické a drahé, a tisk na plátno se mi moc nezamlouvá. Jenže kapa desky jsou známé tím, že se po nějakém čase začínají prohýbat a kroutit. To mohu potvrdit – po několika letech jsou všechny moje tisky na kapu více či méně zohýbané. Chtěl jsem tedy vyzkoušet jiné řešení. Četl jsem několik recenzí na produkty německé firmy Saal Digital. Minulý rok jsem vyzkoušel jejich fotografickou knihu a s kvalitou a zejména zákaznickým servisem jsem byl nadšen. Nedávno tato firma nabídla akci pro fotografy: za upřímnou recenzi nabídla malou slevu na produkt. Jelikož jsem plánoval tisk opravdu obří, tento finanční bonus se velmi hodil. A zde je tedy upřímná recenze.

Výběr materiálu a orientace na webu:

Na stránkách v sekci fotoobrazy (http://www.saal-digital.cz/fotoobrazy/) se lze snadno zorientovat  – nabízí zde 6 typů materiálů, já mám zkušenost s PVC deskou (obdoba kapa desky) a s AluDibond (předmět této recenze) – ostatní materiály neznám, do budoucna bych je ještě rád vyzkoušel, třeba to akrylátové sklo může být u některých  žánrů dost atraktivní

Proč AluDibond?

Materiál AluDibond (3mm silná hliníková deska) slibuje větší pevnost než PVC deska, povrch je matný, hodí se pro krajinářskou fotografii. Pozor: Alu-Dibond s přízviskem Butlerfinish se prý pro krajinářskou fotografii moc nehodí. Jelikož má moje panorama 1,5m na šířku, zdálo se mi to na PVC desku moc – raději jsem volil pevnější AluDibodnd. PVC deska je lehčí, pokud můžete obraz zavěsit třeba jen nalepením oboustrannou lepící páskou, je PVC deska asi lepší volba.

NIKON D750 (35mm, f/1.8, 1/60 sec, ISO1600)

Cena:

PVC deska je nejlevnější, Alu-Dibond je trochu dražší, ale ne o tolik, Alu-Dibond Butlerfinish, Akrylát a Galleryprint jsou ještě dražší. Za tisk 150cm x 45cm v AluDibond se platí 2.999 Kč.

Formáty:

Pro mě důležitá věc. Zde nejste jednoduše ničím limitováni, pokud Vám nevyhovuje opravdu široký výběr standardních rozměrů o různých poměrech (2:3, 4:3:, 1:1, 3:1 atd.), tak si jednoduše zadáte vlastní rozměr.

Další náklady:

Poštovné: ke zhotovovacím nákladům je nutné připočítat poštovné ve výši 119Kč

Zavěšení: vybrat si můžete profilové, standardní, nebo šroubové zavěšení – já zvolil standardní.

Objednávka:

Jednoduchá, přes prográmek Saal Digital nebo přímo na webu se nahrají tisková data, vybere se materiál, zavěšení, zadá se fakturační adresa a tím je vše hotovo. Následně přijde krátké potvrzení objednávky, většinou druhý nebo třetí den již dostávám zprávu, že zakázka byla dána do výroby.

Zhotovovací lhůta:

I když produkce probíhá v německu, není třeba se obávat dlouhých dodacích lhůt, já jsem tisk zadával ve čtvrtek, ve středu mi již byl tisk doručen službou DHL.

Kvalita tisku:

Saal Digital slibuje 6-ti barevný UV tisk se světlými barvami, světlostálostí, odolností proti povětrnostním vlivům, matným povrchem.

Výsledek:

Povrch je lehce matný, spíše perleťový, ačkoli často pro krajinářské tisky se sytými barvami preferuji lesklejší materiály, tento má výhodu, že nehází žádné odlesky. Věrnost barev mi přijde perfektní, detailnost tisku je skvělá – byl jsem zvědav, neb jsem použil soubor o velikosti téměř 90Mpix (a to už je sakra rozlišení).

NIKON D750 (20mm, f/2.8, 1/40 sec, ISO125)

Standardní zavěšení se sestává ze dvou nalepitelných kovových závěsek a jedné plastové bublinky, který zajišťuje, aby obraz na stěně nebyl našikmo. Rychlé a snadné.

Jediným negativem bylo dodání obrazu v mírně ohnutého – zde ale podezírám, že to byla spíše chyba DHL – balík už byl celý ohnutý. Prohyb obraz není příliš velký. Když jsem se o problému zmínil u Saal Digital, bleskově mi nabídli možnost bezplatné výměny za nový. Tomu říkám přístup k zákazníkovi – žádné výmluvy. Podobnou zkušenost jsem měl již při tisku fotoknihy.

Poměr cena/výkon:

Výsledek stojí za to, kvalita je opravdu špičková, jsem si navíc docela jistý, že foto-obraz v provedení AluDibond bude mít dlouhou trvanlivost. Cena kolem 3 tisíc Kč za tak velký tisk není vůbec přemrštěná, kdybych obraz chtěl nechat zarámovat a tiskl v podobné kvalitě u jiných firem, zaplatil bych asi mnohem více. Z tohoto pohledu jsem spokojen, kdo chce ušetřit, nechť zváží PVC desku, kdo má peněz opravdu málo a chce mít svou fotku na stěně, ať zváží foto-plátno – levných dodavatelů je na webu dost, kvalita ale rozhodně nebude profi.

Konečné hodnocení:

KLADY

  • Kvalita tisku je výborná, lehký mat je příjemný na pohled, barvy přitom nejsou tlumené ani uměle saturované, povrch nehází odlesky
  • Objednávka a dodání – vše probíhá hladce a rychle
  • Komunikace s firmou je na vysoké úrovni – problémy řeší otevřeně a proaktivně
  • Odpovídající cena kvalitě

ZÁPORY

  • Obraz mi dorazil mírně ohnutý, což byla s největší pravděpodobností chyba DHL, Saal Digital okamžitě zareagoval nabídkou bezplatné výměny

Zde je vidět, že balík s obrazem byl celý ohnutý – tipoval bych to na šlendrián DHL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *